Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praze chybí miliardy na stavbu škol, žádá vznik školského státního fondu
Ilustrační foto: archiv

Praze chybí miliardy na stavbu škol, žádá vznik školského státního fondu

Praze chybí miliardy korun na výstavbu škol. Pokud se do financování výstavby nezapojí stát, metropole by na to v budoucnu nemusela mít peníze. Podle vedení hlavního města by proto měl vzniknout Státní fond školské infrastruktury, tedy systém, ze kterého by rozvoj školství byl financován. ČTK to řekli pražský radní Antonín Klecanda (STAN) a starosta Prahy 9 a městský zastupitel Tomáš Portlík (ODS). Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje (IPR) by v roce 2030 mohlo v pražských základních školách chybět 3000 míst a v roce 2050 dokonce až 18 000 míst.

„Když je Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), tak by mohl vzniknout školský. Školství bylo vždycky nějak podpořeno, ale vždycky to bylo nesystémové. Vždy se řekne, už je to strašně potřeba, tak vznikne nějaký dotační titul pro školy, ale neexistuje systémová podpora, aby se obnovovaly školní jídelny, tělocvičny, stavěly se nové školy. To neexistuje a myslím si, že je to potřeba," uvedl Klecanda.

Pravidla by podle jeho představy mohla fungovat obdobně jako u Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Projekt by tedy musel být v určité fázi připravenosti nebo musel by vyplývat z demografické studie. „Potom by ta která obec měla snadný přístup k tomu, aby mohla přistavět, popřípadě opravit či postavit školu," řekl.

O návrhu již mluvil s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN). „Vyloženě projednávat je zatím silné slovo, ale snažím se získávat pro to podporu i dalších. Včera jsem například jednal se Sdružením místních samospráv, s panem (předsedou Oldřichem) Vávrou, který toto téma, že musí být systémová podpora, také propaguje," řekl.

Podle Portlíka by městu pomohlo také to, aby se stát podílel na výstavbě velkých dopravních staveb, kterými je metro D nebo městský okruh. Metropole je nyní financuje sama. 

„Když by pomohl stát například s metrem a okruhy, pak Praha bude mít dostatek prostředků na školy. Pokud to nezačneme řešit a rozpočtovat, tak si zaděláváme na velký problém," řekl Portlík. Takzvaná spoluúčast investorů, kdy zaplatí například školu v lokalitě, kde staví, na vyřešení problému nestačí.

Ze studie IPR vyplývá, že pražské městské části mají v současné době 141 projektů na rozšíření kapacit škol v součtu za celkem 26,77 miliardy korun. Pokud by byly realizovány, vzniklo by 27 000 míst v ZŠ a 5000 v mateřinkách. Z celkového počtu potom k 27 projektům již mají buď stavební povolení nebo mohou začít stavět. Připravené projekty však nemají z čeho financovat. Ze zmíněných necelých 27 miliard disponují necelými 2,4 miliardami. Podle demografických předpovědi by mělo do roku 2050 přibýt v Praze 400 000 obyvatel.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru