Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praze a Středočeskému kraji může chybět kámen pro stavby, ubývají kamenolomy
Zbraslavský kamenolom. Foto: kamenzbraslav.cz

Praze a Středočeskému kraji může chybět kámen pro stavby, ubývají kamenolomy

V Praze a Středočeském kraji může být do deseti let nedostatek kamene pro stavebnictví, protože zde do té doby skončí více než polovina využívaných kamenolomů. Z 35 aktivních ložisek na území Středočeského kraje jich kvůli vytěženým zásobám do roku 2030 zavře deset a do roku 2033 dalších devět. Pouze 16 jich má životnost více než deset let. Vyplývá to z dat Těžební unie a Regionální surovinové koncepce Středočeského kraje, které má ČTK k dispozici. Kraj sice podle unie disponuje dostatkem zásob kvalitního stavebního kamene, otevírání nových lomů však naráží jako v ostatních regionech na nesouhlas obcí a jejich obyvatel.

Podle předsedy těžební unie Pavla Fialy bude plánovaná výstavba v následujících letech vyžadovat roční produkci stavebního kamene ve výši šesti milionů až 6,5 milionu tun velmi kvalitního drceného kameniva. Ani se současnými 35 kamenolomy ale přitom Středočeský kraj nedokáže dodávat o moc více než šest milionů tun. „Z těchto čísel je zřejmé, že za každé uzavřené ložisko budeme potřebovat náhradu. V následujících letech by se měly stavět nejen silnice a železnice, ale také nové energetické zdroje a samozřejmě další rodinné domy, rezidence, nemocnice, školy, úřady i průmyslové haly,“ upozornil Fiala.

K šesti starším vytěženým ložiskům ve Středočeském kraji se nedávno přidaly uzavřené lomy Oráčov, Všestary-Menčice, Družec, Řeporyje nebo Trněný Újezd-Holý vrch. Rozmístění zásob stavebního kamene vychází z geologické struktury regionu. Většina aktivních ložisek se nachází v jeho jižní polovině, zatímco v té severní se těží pouze v lokalitách Čenkov a Klecany.

V geologicky nejbohatší jižní a jihovýchodní části dosud funguje 26 kamenolomů. Situace je podle Těžební unie o to naléhavější, že reálná životnost zásob se může proti prognóze zkrátit kvůli neočekávaným změnám přírodních podmínek, jako jsou tektonické poruchy nebo změny horninové charakteristiky.

Středočeský kraj je se svou strategickou polohou a bohatstvím na nerostné suroviny jednou z nejdůležitějších oblastí pro české stavebnictví. Tamní produkce pokrývá vedle vlastní a pražské spotřeby také poptávku sousedních regionů, především části Ústeckého, Karlovarského, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Podle Těžební unie je nejkritičtější situace v Ústeckém kraji, kde do roku 2030 ukončí činnost 11 kamenolomů a zůstane jich jen osm.

Na území Středočeského kraje a Prahy v současnosti působí 95 velkých a středních betonáren a 35 obaloven, tedy více než v jiných regionech v Česku. Při výrobě některých betonů lze sice stavební kámen nahradit štěrkopískem, unie ale upozornila, že prognóza středočeských pískoven ukazuje ještě hlubší krizi než v případě kamenolomů. Ve dvou třetinách ložisek dojdou podle výhledu zásoby už do konce této dekády.


Autor: ČTK

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Dnes v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru