Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praze 9 se rozpočtové provizorium v průběhu let osvědčilo, říká místostarosta Portlík
Ilustrační foto: Shadster / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praze 9 se rozpočtové provizorium v průběhu let osvědčilo, říká místostarosta Portlík

Jak už bývá v Praze 9 zvykem, městská část první čtvrtinu roku hospodaří v rozpočtovém provizorium, podle jehož pravidel se v tomto období neinvestuje. Podle 1. místostarosty městské části Tomáš Portlíka (ODS) to není problém, protože stavební sezóna spjatá s realizací investic se rozjíždí až na jaře.

V rozpočtovém provizoriu hospodaří Praha 9 na začátku roku už řadu let. Neplánovali jste to nyní změnit, když metropole schválila rozpočet na rok 2021 už loni v prosinci?
Ne, takový postup se nám skutečně osvědčil a neviděli jsme důvod něco na něm měnit. Investiční akce máme naplánované a s jejich realizací se stejně s ohledem na počasí začíná až v březnu. Takže z tohoto pohledu není provizorium nějakým zdržením nebo břemenem. Naopak, aspoň se do rozpočtu schvalovaného na přelomu zimy a jara podaří dát přesné vyúčtování předešlého roku, takže je takový rozpočet přesnější, chcete-li realističtější.

Jak byste připravovaný rozpočet na letošek charakterizoval?
Hledáme úspory, rozpočet bude mít nižší provozní výdaje. Dostanou se někam na úroveň před deseti lety. Zároveň to bude rozpočet hodně investiční. Čekají nás velké investice do školství, veřejných prostranství a zeleně. Zmínil bych zde novou Základní a mateřskou školu U Elektry, pokračování rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov nebo třeba investice do úprav náměstí v Hrdlořezech.

Není v době, kdy kvůli pandemii covidu nebo daňovému balíčku přijdou obce a města o řadu prostředků, příliš riskantní pouštět se do velkých investic?
Naopak, Praha 9 je velmi se rozvíjející oblast, takže například investice do školství i veřejného prostranství jsou prostě nutné a nesnesou odklad. A díky dobrému hospodaření a šetření v uplynulých letech si investice může městská část dovolit. Volíme jen investice, které jsou zásadní a do budoucna jimi nijak nezatížíme udržitelnost městské části, nebude to mít vliv na růst provozních nákladů. Spoustu drobných a zbytných investic jsme proškrtali. Věřím, že například u školství se na investicích bude podílet i hlavní město, i když to zatím tak úplně nevypadá.

V jaké fázi je obnova tradičního hostince U Brabců, který nakonec kvůli zhoršené statice šel skoro celý k zemi?
Letos ho určitě musíme dokončit, je to náš morální závazek. Bylo to nepříjemné, že se musel téměř celý zbourat, o to více jeho obnovu chceme dokončit stůj co stůj.

Jak to vypadá s přípravou parkovacího domu u Polikliniky Prosek na Střížkově?
Letos chceme udělat projektovou přípravu, příští rok získat stavební povolení a udělat soutěž. V roce 2022 bychom chtěli být připraveni na začátek stavby. V roce 2019 zprovozněný parkovací dům na Proseku u Billy je už téměř plný, k dispozici zbývají už jen čtyři desítky stání. 


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru