Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praze 9 se rozpočtové provizorium v průběhu let osvědčilo, říká místostarosta Portlík
Ilustrační foto: Shadster / Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Praze 9 se rozpočtové provizorium v průběhu let osvědčilo, říká místostarosta Portlík

Jak už bývá v Praze 9 zvykem, městská část první čtvrtinu roku hospodaří v rozpočtovém provizorium, podle jehož pravidel se v tomto období neinvestuje. Podle 1. místostarosty městské části Tomáš Portlíka (ODS) to není problém, protože stavební sezóna spjatá s realizací investic se rozjíždí až na jaře.

V rozpočtovém provizoriu hospodaří Praha 9 na začátku roku už řadu let. Neplánovali jste to nyní změnit, když metropole schválila rozpočet na rok 2021 už loni v prosinci?
Ne, takový postup se nám skutečně osvědčil a neviděli jsme důvod něco na něm měnit. Investiční akce máme naplánované a s jejich realizací se stejně s ohledem na počasí začíná až v březnu. Takže z tohoto pohledu není provizorium nějakým zdržením nebo břemenem. Naopak, aspoň se do rozpočtu schvalovaného na přelomu zimy a jara podaří dát přesné vyúčtování předešlého roku, takže je takový rozpočet přesnější, chcete-li realističtější.

Jak byste připravovaný rozpočet na letošek charakterizoval?
Hledáme úspory, rozpočet bude mít nižší provozní výdaje. Dostanou se někam na úroveň před deseti lety. Zároveň to bude rozpočet hodně investiční. Čekají nás velké investice do školství, veřejných prostranství a zeleně. Zmínil bych zde novou Základní a mateřskou školu U Elektry, pokračování rozšíření parku Přátelství ke stanici metra Střížkov nebo třeba investice do úprav náměstí v Hrdlořezech.

Není v době, kdy kvůli pandemii covidu nebo daňovému balíčku přijdou obce a města o řadu prostředků, příliš riskantní pouštět se do velkých investic?
Naopak, Praha 9 je velmi se rozvíjející oblast, takže například investice do školství i veřejného prostranství jsou prostě nutné a nesnesou odklad. A díky dobrému hospodaření a šetření v uplynulých letech si investice může městská část dovolit. Volíme jen investice, které jsou zásadní a do budoucna jimi nijak nezatížíme udržitelnost městské části, nebude to mít vliv na růst provozních nákladů. Spoustu drobných a zbytných investic jsme proškrtali. Věřím, že například u školství se na investicích bude podílet i hlavní město, i když to zatím tak úplně nevypadá.

V jaké fázi je obnova tradičního hostince U Brabců, který nakonec kvůli zhoršené statice šel skoro celý k zemi?
Letos ho určitě musíme dokončit, je to náš morální závazek. Bylo to nepříjemné, že se musel téměř celý zbourat, o to více jeho obnovu chceme dokončit stůj co stůj.

Jak to vypadá s přípravou parkovacího domu u Polikliniky Prosek na Střížkově?
Letos chceme udělat projektovou přípravu, příští rok získat stavební povolení a udělat soutěž. V roce 2022 bychom chtěli být připraveni na začátek stavby. V roce 2019 zprovozněný parkovací dům na Proseku u Billy je už téměř plný, k dispozici zbývají už jen čtyři desítky stání. 


Autor: puc

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Dnes v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Včera v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru