Dnes Středa - skorojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praze 2 vadí, že není v komisi pro hodnocení návrhů na podobu mostu pod Vyšehradem
Pohled na železniční most z náplavky Rašínova nábřeží. Foto(2x): Jan Puci

Praze 2 vadí, že není v komisi pro hodnocení návrhů na podobu mostu pod Vyšehradem

Návrhy účastníků probíhající architektonické soutěže na železniční most pod Vyšehradem bude hodnotit komise s pestrým složením odborníků. Paradoxně v ní nejsou zástupci Prahy 2, na jejímž území část stavby stojí. Zástupci městské části proti tomu protestují.

Novou podobu železničních mostů pod Vyšehradem (běžně se užívá jednotné číslo, ale ve skutečnosti se jedná o soumostí tvořené několika na sebe navazujícími mosty, pozn. aut.) přinese architektonická soutěž, kterou státní organizace Správa železnic (SŽ) zahájila v květnu.

Požadované řešení má umožnit převedení tří kolejí přes řeku Vltavu s návrhem nové železniční zastávky na Výtoni. Součástí zadání je také převedení pěší a cyklistické dopravy. Předpokládá se, že řešení vyvolá nové uspořádání oblasti Výtoně, která se rozprostírá v Praze 2.

Komise během soutěže vybere maximálně šest návrhů, které budou následně příslušnými účastníky dopracovány. Vítěz soutěže by měl být znám na začátku příštího roku.

„Hodnotící komise je tvořená zástupci Správy železnic, Magistrátu hlavního města Prahy, městské části Praha 5, ČVUT, Klubu za starou Prahu a vybranými architekty. Mezi přizvanými odborníky jsou mimo jiné i zástupci Národního památkového ústavu,“ uvedla SŽ při vyhlášení soutěže. O Praze 2 ani zmínka.

zeleznicni-most-cerven-2021b

Soumostí pod Vyšehradem

„Zástupce Prahy 2 v komisi chybí. Informaci nemáme. Zvláště se divíme, že na to neupozornili zástupci hlavního města. Městské části jsou zřejmě přítěží, jsou dobré jenom, když se od nich něco požaduje,“ postěžoval si místostarosta Prahy 2 pro oblast výstavby, územního rozvoje a památkové péče Václav Vondrášek (ODS). 

S opomenutím Prahy 2 vyjádřila v polovině května oficiální nespokojenost starostka Jana Černochová (ODS), která v dopise ředitele SŽ Jiřího Svobodu požádala, aby byl místostarosta Vondrášek zařazen do poroty jako řádný člen.

„Městská část dlouhodobě sleduje vývoj jednání týkající se budoucnosti železničního mostu mezi Výtoní a Smíchovem, její zástupci se aktivně účastnili všech jednání, diskusí, setkání a přednášek, a svými podněty se snažili přispět k řešení osudu mostu. Je ve všeobecném zájmu, aby nová podoba mostu a uspořádání navazujícího území bylo vyřešeno co nejlépe a ke spokojenosti nás všech,“ uvedla v dopise, který má server Pražský patriot k dispozici. 

Podle mluvčí SŽ Radky Pistoriusové organizace při přípravě soutěže jednala na různých úrovních se všemi dotčenými subjekty. „Do hodnotící komise byla přizvána většina subjektů, kteří o účast projevili zájem a zároveň jejich účast není v rozporu se Zákonem o zadávání veřejných zakázek nebo Soutěžním řádem České komory architektů. Zástupci Prahy 2 projevili zájem o účast v hodnotící komisi až po vyhlášení soutěžního dialogu,“ uvedla.

„S žádným zástupcem Prahy 2 před vyhlášením soutěže nikdo od SŽ nejednal. Jinak bychom se přihlásili, protože je to pro nás závažná záležitost. Pozvat příslušnou městskou část nemusí být podle soutěžních řádů povinnost, ale je to základní slušnost,“ reagoval Vondrášek. 

Podle Pistoriusové SŽ v současné době hledá vhodný model, který by umožnil dodatečné zapojení Prahy 2 do soutěže. „Místo omluvy jde o výmluvu, aby to nevypadalo tak špatně. Teprve po vyhlášení soutěže a telefonickém protestu městské části byla nastíněna možnost účasti v jakési expertní skupině, která ale nemá v soutěži hlasovací právo,“ podotkl místostarosta, podle kterého se Praha 2 potřebu náhrady za stávající most přes Vltavu nárokuje již řadu let a vždy byla otevřena různým variantám kromě zakonzervování stávajícího stavu. 

Na levém břehu ústí železniční most na Prahu 5. Do poroty byla zařazena předsedkyně Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva městské části Zuzana Hamanová (STAN), kterou SŽ oslovila na základě odbornosti. Je členkou České komory architektů a jej v seznamu proškolených porotců architektonických soutěží. 

„Paní architektka má více než 30 let praxe, včetně zkušenosti s projektováním památkově chráněných objektů. Navíc má znalosti z územního rozvoje smíchovského břehu. Vzhledem k tomu, že je v současnosti uvolněnou zastupitelkou Prahy 5, tak byla zařazena do závislé části poroty, nicméně tam nebyla nominována jako zástupce městské části,“ sdělil mluvčí Prahy 5 Stanislav Brunclík.

Posuzování jednotlivých návrhů probíhá kontinuálně v rámci celého průběhu architektonické soutěže, protože byl zvolen model soutěžního dialogu v souladu se Zákonem o zadávání veřejných zakázek. V současné době je předpokládáno ukončení soutěžního dialogu na přelomu ledna a února 2022. 

Výsledky budou oznámeny po ukončení dialogu a uplynutí všech zákonných lhůt. „Předpokládáme, že veřejnosti představíme hodnocené návrhy, tedy v řeči soutěžního dialogu podané nabídky. Těchto nabídek bude maximálně šest, protože v průběhu soutěžního dialogu dojde ke snížení počtu řešení na základě hodnocení předložených konceptů,“ dodala Pistoriusová.

Samotný začátek stavby je závislý na rychlosti projednání a vydání příslušného rozhodnutí dle Stavebního zákona. SŽ v současné době předpokládá, že k zahájení stavby by mohlo dojít v roce 2025.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru