Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha 2 nechce zákaz průjezdu Malou Stranou a Smetanovým nábřežím. Přinese to problémy jinde, tvrdí
Doprava v Žitné a Ječné ulici často kolabuje už nyní. Foto: Jan Puci

Praha 2 nechce zákaz průjezdu Malou Stranou a Smetanovým nábřežím. Přinese to problémy jinde, tvrdí

Vedení Prahy 2 je proti možným dopravním omezením na Smetanově nábřeží a na Malé Straně. Podle radnice se v případě zákazu průjezdu těmito lokalitami zvýší dopravní zátěž v druhé městské části, zhorší se životní prostředí a kvalita života. Pražští radní na konci března souhlasili s koncepcí proměny úseku od Křižovnické přes Smetanovo na Masarykovo nábřeží, kde se má zklidnit doprava.

Pokud bude zklidněna doprava na Smetanově nábřeží, jak chce hlavní město, dojde podle Prahy 2 k přesunu tranzitu až třiceti tisíc aut denně z obou břehů Vltavy na objízdné trasy, které povedou i přes tuto městkou část.  

„Úplně každá dopravní uzavírka v Praze má naprosto negativní plošný dopad. Problém je v tom, že magistrát sice ví, jakou ulici chce uzavřít, ale už přitom nedomýšlí, jak vážné dopady do života obyvatel města to může mít. Připomínky městských částí magistrát nebere vážně a urputně prosazuje svoji představu. Výsledkem jsou naštvaní občané, kteří si stěžují u nás na radnici,“ starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Zneprůjezdněním Křižovnické ulice na pravém břehu Vltavy a Malostranského náměstí na levém podle místostarosty Prahy 2 Jana Korsesky (ODS) reálně hrozí, že se v důsledku přesunu tranzitu vozidel ještě více zaplní ulice Resslova a Ječná, v kterých je silný provoz už nyní. Tyto na sebe navazující ulice spojují nábřeží a Jiráskův most se severojižní magistrálou.

„Tyto ulice se doslova změní v mění v parkoviště. Značně se tím také zvýší doprava v ulicích Vyšehradská, Benátská a Lipová,“ uvedl Korseska. Křižovatka ulic Ječná, Sokolská (magistrála) a náměstí I.P. Pavlova byla podle něj vyhodnocena jako nejhorší křižovatka v Praze vzhledem k množství škodlivých spalin.

„Místo řešení této životy ohrožující situace plánuje magistrát navést na toto kritické místo ještě více automobilů,“ podotkl místostarosta.

Místo humanizace Severojižní magistrály, kterou Praha 2 dlouhodobě prosazuje, tak podle něj dojde k dalšímu zvýšení tranzitní dopravy touto městskou částí. „Navrhované uzavření částí nábřeží zasáhne Prahu 2 navýšením počtu vozidel i v rezidenčních oblastech a rovněž i v blízkosti škol a úřadů. Bude mít negativní vliv nejen na dopravní obslužnost a komfort obyvatel, ale především na beztak již dost narušené životní prostředí,“ dodal.

Navrhované opatření spočívá v zákazu průjezdu motorových vozidel křižovatkou Letenská (Tomášská) na Malostranské náměstí a částí ulice Křižovnická v úseku Novotného lávka – Platnéřská.

Ze zákazu budou vyjmuta vozidla s dlouhodobým parkovacím oprávněním pro ZPS oblast Praha 1 a Praha 2 na pravém břehu, Praha 5 na levém břehu Vltavy, dále vozidla integrovaného záchranného systému a MHD a vozidla se zvláštním povolením magistrátu. Dodržování opatření bude kontrolováno automatickou detekcí vozidel. 

Pražští radní v druhé polovině března schválili studii Křižovnická – Smetanovo nábřeží – Masarykovo nábřeží, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Je to materiál k dopravnímu a urbanistickému řešení nábřeží na pravém břehu Vltavy od Veleslavínovy ulice po ulici Myslíkova.

Spolu se studií byl schválen vznik pracovní skupinu, která má se zástupci městských částí projednat detaily omezení průjezdu Malou Stranou a Starým Městem s pomocí zmíněného monitoringu registračních značek vozidel.

Podle představ magistrátu by měla být nalezena shoda na dopravních opatřeních do konce května, aby nový režim mohl začít fungovat na podzim. 


Autor: Jan Puci

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Další články
Nahoru