Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 2 nechce zákaz průjezdu Malou Stranou a Smetanovým nábřežím. Přinese to problémy jinde, tvrdí
Doprava v Žitné a Ječné ulici často kolabuje už nyní. Foto: Jan Puci

Praha 2 nechce zákaz průjezdu Malou Stranou a Smetanovým nábřežím. Přinese to problémy jinde, tvrdí

Vedení Prahy 2 je proti možným dopravním omezením na Smetanově nábřeží a na Malé Straně. Podle radnice se v případě zákazu průjezdu těmito lokalitami zvýší dopravní zátěž v druhé městské části, zhorší se životní prostředí a kvalita života. Pražští radní na konci března souhlasili s koncepcí proměny úseku od Křižovnické přes Smetanovo na Masarykovo nábřeží, kde se má zklidnit doprava.

Pokud bude zklidněna doprava na Smetanově nábřeží, jak chce hlavní město, dojde podle Prahy 2 k přesunu tranzitu až třiceti tisíc aut denně z obou břehů Vltavy na objízdné trasy, které povedou i přes tuto městkou část.  

„Úplně každá dopravní uzavírka v Praze má naprosto negativní plošný dopad. Problém je v tom, že magistrát sice ví, jakou ulici chce uzavřít, ale už přitom nedomýšlí, jak vážné dopady do života obyvatel města to může mít. Připomínky městských částí magistrát nebere vážně a urputně prosazuje svoji představu. Výsledkem jsou naštvaní občané, kteří si stěžují u nás na radnici,“ starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Zneprůjezdněním Křižovnické ulice na pravém břehu Vltavy a Malostranského náměstí na levém podle místostarosty Prahy 2 Jana Korsesky (ODS) reálně hrozí, že se v důsledku přesunu tranzitu vozidel ještě více zaplní ulice Resslova a Ječná, v kterých je silný provoz už nyní. Tyto na sebe navazující ulice spojují nábřeží a Jiráskův most se severojižní magistrálou.

„Tyto ulice se doslova změní v mění v parkoviště. Značně se tím také zvýší doprava v ulicích Vyšehradská, Benátská a Lipová,“ uvedl Korseska. Křižovatka ulic Ječná, Sokolská (magistrála) a náměstí I.P. Pavlova byla podle něj vyhodnocena jako nejhorší křižovatka v Praze vzhledem k množství škodlivých spalin.

„Místo řešení této životy ohrožující situace plánuje magistrát navést na toto kritické místo ještě více automobilů,“ podotkl místostarosta.

Místo humanizace Severojižní magistrály, kterou Praha 2 dlouhodobě prosazuje, tak podle něj dojde k dalšímu zvýšení tranzitní dopravy touto městskou částí. „Navrhované uzavření částí nábřeží zasáhne Prahu 2 navýšením počtu vozidel i v rezidenčních oblastech a rovněž i v blízkosti škol a úřadů. Bude mít negativní vliv nejen na dopravní obslužnost a komfort obyvatel, ale především na beztak již dost narušené životní prostředí,“ dodal.

Navrhované opatření spočívá v zákazu průjezdu motorových vozidel křižovatkou Letenská (Tomášská) na Malostranské náměstí a částí ulice Křižovnická v úseku Novotného lávka – Platnéřská.

Ze zákazu budou vyjmuta vozidla s dlouhodobým parkovacím oprávněním pro ZPS oblast Praha 1 a Praha 2 na pravém břehu, Praha 5 na levém břehu Vltavy, dále vozidla integrovaného záchranného systému a MHD a vozidla se zvláštním povolením magistrátu. Dodržování opatření bude kontrolováno automatickou detekcí vozidel. 

Pražští radní v druhé polovině března schválili studii Křižovnická – Smetanovo nábřeží – Masarykovo nábřeží, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Je to materiál k dopravnímu a urbanistickému řešení nábřeží na pravém břehu Vltavy od Veleslavínovy ulice po ulici Myslíkova.

Spolu se studií byl schválen vznik pracovní skupinu, která má se zástupci městských částí projednat detaily omezení průjezdu Malou Stranou a Starým Městem s pomocí zmíněného monitoringu registračních značek vozidel.

Podle představ magistrátu by měla být nalezena shoda na dopravních opatřeních do konce května, aby nový režim mohl začít fungovat na podzim. 


Autor: Jan Puci

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

Dnes v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

Včera v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

Včera v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru