dnes
Sobota - polojasno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Pražské krimi

Praze 10 se daří snižovat kriminalitu

Násilná kriminalita, loupeže nebo vloupání do bytů se v Praze 10 daří stále snižovat. Násilná kriminalita a počet loupeží byly v loňském roce nejnižší od roku 2009 a počet vloupání zase od roku 2010. Vyplývá to ze statistik Obvodního policejního ředitelství Praha IV.

„Zlepšování bezpečnosti je jednou z našich priorit a této problematice se dlouhodobě věnujeme. Proto stále prohlubujeme spolupráci s městskou i republikovou policií. O tom, že tato činnost má smysl, svědčí dosažené výsledky v některých oblastech a ukazují to i policejní statistiky,“ okomentovala policejní statistiku místostarostka městské části Praha 10 Radmila Kleslová (ANO).

Klesá násilná kriminalita

Násilná kriminalita od roku 2009 do roku 2013 poklesla ze 706 případů na 652 a u loupeží z 300 na 159. Od roku 2010 se snížil i počet vloupání do bytů z 627 na 536. Oproti roku 2012 také bylo o 165 případů méně kapesních krádeží.

Ohroženi jsou senioři

Daří se i objasňovat trestnou činnost. Díky tomu je možné monitorovat pachatele, jako třeba u podvodných krádeží páchaných na seniorech. Této trestné činnosti se dopouštějí osoby od 18 do 60 let. Podílí se na ní osoby ze zahraničí, nejčastěji ze Slovenska, dále pak pachatelé z jiných regionů České republiky. „Do bytů se k seniorům dostávají pod různými záminkami, jako jsou nutné opravy, návštěva zástupce mobilního operátora za účelem změny tarifů, či výměny přístroje. Běžné jsou i kontroly televizního signálu, porucha výtahů, či vrácení nejrůznějších přeplatků,“ varovala před trikem pachatelů trestné činnosti místostarostka Kleslová s tím, že jim jde většinou o vetření se do bytu a zjištění, kde si senioři ukládají peníze, které se jim následně snaží odcizit.

Stále vysoké procento z celkové kriminality tvoří krádeže věcí z vozidel a také krádeže aut. Loni bylo vykradeno 4835 automobilů a 1631 jich odcizeno. Loni bylo odcizeno v Praze 10 nejvíce vozidel v ulicích V Olšinách, Káranská, Přípotoční, Nad Primaskou či Jabloňová. Nalezeno jich bylo 46.

Kamerový systém

Praha 10 v této souvislosti poskytla městské policii dva mobilní kamerové systémy, které slouží právě k vyhledávání zcizených vozidel. Systém je schopen v reálném čase porovnávat SPZ jedoucích i stojících vozidel s databází zcizených vozů. 

Pro letošní rok se v Praze 10 chystá ve spolupráci s policií také posílení kamerového systému na místech se zvýšeným výskytem kriminality.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Surovost: I takto zle můžete dopadnout, když se rozhodnete v Praze vzbudit spáče. A ještě jsou po vás žádány peníze za čepici!

6. listopadu 2017 v 09:44 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Od srpna pátrají policisté z místního oddělení Zličín po násilníkovi, který ve vestibulu stejnojmenné zastávky metra bezdůvodně napadl jednoho z cestujících. Napadený si při výstupu z vagonu všiml spícího muže na sedačce a zavolal na něj, aby vstával, že souprava je v cílové stanici a dál již...

Další články
Nahoru