Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praze 1 loni kvůli pandemii klesly příjmy o 16 procent, sáhla proto do rezerv
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praze 1 loni kvůli pandemii klesly příjmy o 16 procent, sáhla proto do rezerv

Radnice Prahy 1 v loňském roce počítala s příjmy asi 1,07 miliardy korun, nakonec získala z různých zdrojů pouze 893,4 milionu korun, což byl propad asi o 16 procent. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který nedávno schválili radní městské části. Jak včera novinářům řekl starosta Petr Hejma (STAN), výpadky byly způsobeny pandemií covidu-19 a vyplývaly například z odpuštění poplatků za pronájmy veřejných prostranství nebo ze slev na nájmech. K jejich pokrytí musela radnice sáhnout do rezerv.

Na příjmové stránce podle Hejmy velké propady nastaly například v důsledku odpuštění nájmů pro restaurační předzahrádky a další výpadky v pronájmech veřejných prostranství. V této oblasti radnice počítala s příjmy 115 milionů korun, nakonec to bylo jen 42,2 milionu korun.

Stejně tak se na příjmech výrazně podepsaly slevy na nájmech komerčních prostor, kterých má radnice asi 1200. Oproti plánovaným výnosům 670 milionů korun radnice z pronájmů získala jen 530,7 milionu korun.

Klesly nicméně i náklady, které byly oproti plánům asi poloviční, takže ve výsledku městská část skončila v oblasti pronájmů v zisku 337,4 milionu korun, což je téměř o pětinu víc, než bylo v plánu.

K pokrytí výpadku příjmů to nicméně podle Hejmy nestačilo. „Museli jsme sáhnout do rezerv," řekl. Dodal, že radnice má na účtech rezervy ve výši stovek milionů korun, na které nicméně obvykle nesahá, protože na investice zvládá vydělávat pronájmy majetku.

Podle závěrečného účtu loni radnice neutratila ani všechny peníze, které si naplánovala utratit. V plánu bylo na provozní výdaje a investice dát asi 1,3 miliardy korun, nakonec to bylo 888,4 milionu. Na investice šlo loni 117 milionů, což odpovídalo asi 34 procentům z naplánované částky.

Letos Praha 1 plánuje roce hospodařit s příjmy 805,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun. Rozdíl pokryje převodem nevyčerpaných peněz z loňského roku a 76,7 milionu korun má opět jít z rezerv. Čísla vycházejí ze schváleného rozpočtu, který vedení radnice v daném roce dále upravuje přijímáním rozpočtových opatření.

Výsledné příjmy a výdaje se tak na konci roku od původně schváleného plánu liší. Stejně tak se zpravidla liší i reálný výsledek, někdy i velmi významně. Obvyklé je například to, že městské části nevyčerpají všechny peníze na investice.


Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Včera v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Praha 7 připravila očkování pro zájemce od 16 let

10. června 2021 v 07:39

Ve spolupráci s Poliklinikou Prahy 7 a společností Mild Blue zajistila radnice možnost rychlého naočkování zájemců starších 16 let proti nemoci covid-19 vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další články
Nahoru