Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praze 1 loni kvůli pandemii klesly příjmy o 16 procent, sáhla proto do rezerv
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: archiv

Praze 1 loni kvůli pandemii klesly příjmy o 16 procent, sáhla proto do rezerv

Radnice Prahy 1 v loňském roce počítala s příjmy asi 1,07 miliardy korun, nakonec získala z různých zdrojů pouze 893,4 milionu korun, což byl propad asi o 16 procent. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který nedávno schválili radní městské části. Jak včera novinářům řekl starosta Petr Hejma (STAN), výpadky byly způsobeny pandemií covidu-19 a vyplývaly například z odpuštění poplatků za pronájmy veřejných prostranství nebo ze slev na nájmech. K jejich pokrytí musela radnice sáhnout do rezerv.

Na příjmové stránce podle Hejmy velké propady nastaly například v důsledku odpuštění nájmů pro restaurační předzahrádky a další výpadky v pronájmech veřejných prostranství. V této oblasti radnice počítala s příjmy 115 milionů korun, nakonec to bylo jen 42,2 milionu korun.

Stejně tak se na příjmech výrazně podepsaly slevy na nájmech komerčních prostor, kterých má radnice asi 1200. Oproti plánovaným výnosům 670 milionů korun radnice z pronájmů získala jen 530,7 milionu korun.

Klesly nicméně i náklady, které byly oproti plánům asi poloviční, takže ve výsledku městská část skončila v oblasti pronájmů v zisku 337,4 milionu korun, což je téměř o pětinu víc, než bylo v plánu.

K pokrytí výpadku příjmů to nicméně podle Hejmy nestačilo. „Museli jsme sáhnout do rezerv," řekl. Dodal, že radnice má na účtech rezervy ve výši stovek milionů korun, na které nicméně obvykle nesahá, protože na investice zvládá vydělávat pronájmy majetku.

Podle závěrečného účtu loni radnice neutratila ani všechny peníze, které si naplánovala utratit. V plánu bylo na provozní výdaje a investice dát asi 1,3 miliardy korun, nakonec to bylo 888,4 milionu. Na investice šlo loni 117 milionů, což odpovídalo asi 34 procentům z naplánované částky.

Letos Praha 1 plánuje roce hospodařit s příjmy 805,3 milionu a výdaji 1,05 miliardy korun. Rozdíl pokryje převodem nevyčerpaných peněz z loňského roku a 76,7 milionu korun má opět jít z rezerv. Čísla vycházejí ze schváleného rozpočtu, který vedení radnice v daném roce dále upravuje přijímáním rozpočtových opatření.

Výsledné příjmy a výdaje se tak na konci roku od původně schváleného plánu liší. Stejně tak se zpravidla liší i reálný výsledek, někdy i velmi významně. Obvyklé je například to, že městské části nevyčerpají všechny peníze na investice.


Autor: ČTK

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

Včera ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Další články
Nahoru