dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražany bude půl roku vozit Evička, nová tramvaj smontovaná v metropoli
Následujícího půl roku bude Evička jezdit v sobotu na lince číslo 5. Foto:DPP

Pražany bude půl roku vozit Evička, nová tramvaj smontovaná v metropoli

Do zkušebního provozu s cestujícími byla tento týden nasazena tramvaj EVO1. Tato první jednočlánková plně nízkopodlažní tramvaj, kterou si pražský dopravní podnik (DPP) sám kompletně smontoval, byla již od loňského podzimu loňského roku testována bez cestujících. V ulicích metropole najezdila zhruba pět tisíc kilometrů.

Tramvaj EVO1, jíž se přezdívá „Evička“, je v Česku první svého typu. Délkou 15 metrů je například oproti tramvaji 15T (ForCity), která je v pražských ulicích běžně k vidění, poloviční. Bílo-žlutou tramvaj si od pondělí 1. února mohou nově v rámci zkušebního provozu vyzkoušet i cestující pražské MHD.

Anketa

Chtěli byste, aby nová tramvaj „Evička“ jezdila v Praze i po zkušebním provozu?

93.6%
(93.6%)
6.4%
(6.4%)
Ve všední dny je převážně nasazena do provozu na linku číslo 6, v sobotu na „pětku“ a v neděli na „sedmičku“. „Evička, jak tramvaji říkáme, nyní jezdí ve zkušebním provozu s cestujícími. Kromě splnění všech technických parametrů nás bude zajímat především hodnocení od cestujících,“ uvedl Jaroslav Ďuriš, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

evo-clanek-nahled Tramvaj EVO1 má čtvery dveře, které umožňují rychlejší výstup a nástup cestujících. Předností nového prototypu je i klimatizace udržující stabilní teplotu v interiéru vozu. Vůz má kapacitu 30 míst k sezení a dalších 80 cestujících pojme na stání.

Tramvaj bude v rámci zkušebního provozu vozit Pražany do konce letošního srpna. V případě, že o EVO1 následně projeví zájem některé z českých či zahraničních měst, Opravna tramvají DPP naváže další spolupráci s autory prototypu tramvaje a bude se podílet na sériové výrobě.

S odkoupením tramvaje a jejím nasazením do pražského provozu se zatím do budoucna nepočítá.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru