dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Pražany baví lezení: Stěny a skály zdolávají děti, senioři i handicapovaní
Ilustrační foto: horoguru.cz

Pražany baví lezení: Stěny a skály zdolávají děti, senioři i handicapovaní

Zájem lidí o lezení, které se zatím neřadí mezi olympijské sporty, se rok od roku zvyšuje. Do lezeckých kurzů se hlásí lidé všech věkových kategorií, výjimkou nejsou čtyřleté děti ani senioři ve věku nad 70 let. Mezi lezci se najdou i handicapovaní sportovci, zjistila ČTK v anketě mezi pražskými organizátory tréninků.

Nejoblíbenější je mezi začátečníky lezení s lanem na takzvaných umělých stěnách, méně jich vyráží sportovat na skály, nebo se zabývá takzvaným boulderingem, tedy lezením do menších výšek bez lana.

„Nejmladšími návštěvníky stěny jsou určitě ještě batolata, která to zatím zkouší jen do výše, kam dosáhnou rodiče," říká s nadsázkou lektorka Eva Větrovská ze smíchovské lezecké stěny. „Ale aktivní důchodci k nám chodí denně. Nejstaršího se bojím odhadnout, abych neurazila, ale nedávno zemřel jeden horolezec, kterému bylo kolem devadesáti let, a čas od času si přišel zalézt," uvedla.

Horskému vůdci a zakladateli lezecké školy Horoguru Juráši Šeflovi projde týdně pod rukama kolem stovky dětí a až 80 dospělých nováčků. Kromě kurzů lezení pořádá jeho škola pravidelné dětské tábory, ve kterých se ti nejmenší naučí základní dovednosti.

„Pro děti je pohyb přirozený a jde většinou i těm, které nejsou nadané na jiné sporty nebo jim nevyhovují sporty kolektivní," řekl. Dospělí zase často volí individuální kurzy. Ti zdatnější pak mohou s průvodcem zdolat třeba i horolezecké mety, jako jsou Mont Blanc a Matterhorn.

„Největší kuriozitou pro mě bylo naučit lézt Roberta, který je tělesně postižený a trvale upoutaný na vozíku," řekl Šefl. „Začínali jsme na stěně, ale byli jsme i ve skalách. Na kanoi jsme dojeli pod skálu Mařenku u Vltavy a vylezli osmdesátimetrovou stěnu," uvedl.

„Obecně v dnešní době stále více lidí, kteří s lezením začínají, volí cestu začátku pod dohledem kvalifikovaného instruktora, což je značný rozdíl oproti minulosti, kdy začátečníci vyráželi na stěny tak říkajíc na vlastní pěst," řekla Katka Chvojková Lezecké stěny Boulder Bar. Počty sportovců se podle ní na stěně stále zvyšují. „Lezení má ale stále tu nevýhodu, že nejde o olympijský sport," dodala.

Ceny výcviku se v rámci kurzů pohybují od 150 a 170 korun za hodinu. U dětských kroužků jsou rozděleny podle věku a zdatnosti členů. Třeba lezecká škola Horoguru nabízí osm dvouhodinových lekcí za 2400 korun. Tři lekce po 2,5 hodinách na umělé stěně Smíchoff vyjdou na 2280 korun. Individuální kurzy pak vyjdou na zhruba 500 korun za hodinu. Instruktoři lezcům půjčí veškeré vybavení, včetně sedacího úvazku a lezeckých bot.


Fisaf pořádá workshop Mentální trénink (nejen) pro trenéry

20. prosince 2017 v 10:05

Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá 20. ledna 2018 unikátní celodenní workshop nazvaný Mentální trénink pro trenéry. Vede ho akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness, trenér David Huf, a je určen trenérům, instruktorům, ale také široké veřejnosti – zkrátka každému, kdo...

Nový kurz: Instruktor Děti na startu

19. prosince 2017 v 15:06

Valná většina českých dětí začíná s pohybovými aktivitami až v době školní docházky. Rodiče je pak často přihlásí na specializovaný sport. Ideální přitom je, aby se děti začaly hýbat co nejdříve, osvojily si všeobecné pohybové dovednosti a hlavně – aby měly z pohybu radost. K tomu všemu je vede...

Další články
Nahoru