dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Pražanům v centru vadí noční hluk, vyhláška se novelizovat nebude
Staroměstské náměstí. Ilustrační foto: P. Paprika / Wikimedia Commons

Pražanům v centru vadí noční hluk, vyhláška se novelizovat nebude

Hluk ze zahrádek u restaurací, hlasitá hudba linoucí se z vozů taxi, rozjásané davy turistů. To vše v noci ruší Pražany v centru města. Ve dne či v podvečer některým zase vadí pouliční umění i organizované produkce. Hlukovou vyhlášku město nyní novelizovat nebude.

Obyvatelé z centra města jsou mnohdy rozhořčeni kvůli nadměrnému hluku. Podle vedoucí tiskového oddělení pražského magistrátu Terezy Králové se každá konkrétní stížnost řeší individuálně.

„Od října 2011 byla ustavena Komise Rady hlavního města Prahy pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace. V rámci opatření ke zklidnění historického centra, která byla realizována už v loňském roce, byl i pro letošní rok omezen počet kulturních akcí konaných na Staroměstském náměstí,“ řekla.

Loni v prosinci Rada hlavního města Prahy podle jejích slov pro letošní rok schválila jen deset akcí, které se v průběhu roku již uskutečnily nebo se teprve budou konat.

„Pokud jde o společensko-kulturní akce pořádané na území hlavního města Prahy, probíhají na základě smlouvy o výpůjčce prostoru uzavřené s vlastníkem pozemku,“ uvedla.

Město před časem omezilo pouliční umění

Kromě jiného se vypůjčitel zavazuje, že akci v dostatečném předstihu nahlásí příslušným odborům magistrátů, Hygienické stanici, Městské policii i Policii ČR.

„Zároveň, ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví, je pořadatel zodpovědný za to, že hluk z veřejné produkce hudby nepřekročí limity stanovené nařízením vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací,“ dodala Králová.

Uvedla též, že platí pravidla pro takzvaný busking (pouliční umění), která byla upravena a obsahují například místa, kde jsou produkce přímo zakázány.

„Obsah vyhlášky vychází z diskuzí a konzultací s Hygienickou stanicí, se zástupci buskerů, či z připomínek městských částí. Zohledňuje i stížnosti občanů přijaté v souvislosti s těmito aktivitami v uplynulém období,“ řekla.

Pouliční hudební produkci politici omezili především v centru Prahy již letos v dubnu: zákaz produkce je například v části Václavského náměstí, na Zámeckých schodech, v Celetné, v některých ulicích kolem Můstku či Staroměstské nebo v části Hradčanského náměstí. Tehdejší radní Aleksandra Udženija (ODS) hájila vyhlášku právě stížnostmi místních obyvatel či institucí.

Petenti žádají, aby nebyl rušen noční klid

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) se však nechal opakovaně slyšet, že omezení buskingu je nedostatečné – byl by pro udílení povolení pro provoz pouličního umění.

Občané Prahy 1 si ale v petici stěžují i na rušení nočního klidu – v okolí zahrádek a nočních barů, na množství taxíků, které podle petice stávají i na místech pro invalidy, a jejichž řidiči pouštějí hlasitě hudbu. Petenti žádají o řešení první městskou část.

S hlavním hygienikem hlučnost v centru nedávno řešila zastupitelka Kateřina Klasnová (VV). Podle ní jsou hlukové limity jednoznačně stanoveny a odpovědnost je tedy na místní samosprávě.

„Každá městská část by měla prostřednictvím městské policie a rozumně stanovené doby provozu jednotlivých podniků zaručit obyvatelům právo na klidný spánek,“ řekla. Podle Lomeckého se městská část situaci snaží řešit.

Magistrát má akční plán snižování hluku z dopravy

Mluvčí magistrátu Králová upozornila i na hluk z dopravy: „Co se týká lokalit s vyšší intenzitou hluku z dopravy, to jsou místa podél strategických páteřních komunikací, na kterých je doprava soustřeďována. V roce 2008 byl na základě Strategické hlukové mapy magistrátem zadán a zpracován Akční plán snižováni hluku pro aglomeraci Praha 2008, kde je vytipováno 50 takzvaných kritických míst se zvýšenou hlučností z dopravy.“

Zpracovatelem byla podle jejích slov navržena opatření, která by měla přinést zlepšení stavu. Jedná se o opatření organizačního i technického rázu. „Vesměs jde o komunikace s takzvanou starou hlukovou zátěží, tedy stavby kolaudované před 1. lednem 2001,“ uzavřela Králová.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru