dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Pražané zasadili slunečnice a podpořili nemocné
Pacienty podpořil i Pavel Bělobrádek, kterému lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu při studiu na vysoké škole. Foto: medicahealthworld.cz

Pražané zasadili slunečnice a podpořili nemocné

V úterý lidé v Praze vyrazili se sazenicemi slunečnic do ulic, aby je zasadili v Kateřinské zahradě, a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Každý rok přibude v České republice až 1000 nově nemocných. Kvalita péče však mnohde zaostává a pomoci se nedostává všem. Na problém upozornil osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku, který vyzval českou populaci, aby jej společnými silami pomohla řešit.

V 10 hodin proběhl v Kateřinské zahradě happening sázení slunečnic. „Pacienti s RS, jejich lékaři, sestry, představitelé města, místní firmy, Nadační fond (NF) IMPULS, Unie Roska a podporovatelé přišli osadit veřejné pozemky rozkvetlými slunečnicemi na znamení podpory lidí s RS. Akci podpořila také široká veřejnost a celkem přišlo několik desítek lidí. Záhon doslova svítí do dálky,“ říká Kamila Neplechová, předsedkyně Unie Roska. Ve stejnou dobu se k hlavnímu městu připojila i Ostrava, Jihlava, České Budějovice a Teplice.

Happening zahájila Kateřina Bémová, předsedkyně správní rady NF IMPULS, která projekt představila. Čestným hostem byl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, který krátce zavzpomínal na to, že mu lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu při studiu na vysoké škole. Všem pacientům vyjádřil svou podporu a zdůraznil, že i přes nevyléčitelné onemocnění je možné žít hodnotný a kvalitní život. Sám na svou slunečnici napsal vzkaz: „Život jde dál a stojí za to jej žít.“  

„Lidé, kteří nestihli na happening přijít a chtějí projekt podpořit, mohou stále přispět libovolnou částkou na transparentní účet projektu Rozsviťme Českou republiku 8888 999 000/2010 Fio banka, a. s. Poslat mohou také dárcovskou SMS ve tvaru DMS IMPULS 30 na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadační fond (NF) IMPULS obdrží 29 Kč. Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ říká Kateřina Bémová z NF IMPULS, který je s podporou Unie Roska iniciátorem akce.

Veřejnost se do projektu může zapojit také tak, že si doma zasadí slunečnici a fotografii bude sdílet s hastagem #rozsvitmecr na facebook.com/nfimpuls/ a na svých sociálních sítích.

„RS je nejčastější neurologické onemocnění mladých lidí vedoucí k trvalé invaliditě z neurologické příčiny. Neexistuje prevence, příchodu nemoci se tak nelze ubránit. V současnosti nemáme k dispozici lék, který by RS vyléčil. Nemoc postihuje především mladé lidi v produktivním věku a nevyhýbá se ani dětem. V populaci se rozšiřuje natolik, že pokud by člověk chtěl, určitě by ve svém okolí našel někoho, kdo RS trpí,“ uvádí prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.


Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Další články
Nahoru