Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat
Nepotřebné věci z domácnosnosti, křesla, nábytek a další velkoobjemový odpad začali lidé odkládat nejen na ulice a další volná prostranství, ale i k popelnicím. Ilustrační foto: PP

Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat

Po dohodě s provozovateli se opět otevírá pro veřejnost převážná většina sběrných dvorů v Praze. Je to reakce na situaci, kdy lidé s nastávajícím jarem začali odkládat především velkoobjemový odpad na místa, kam nepatří, a zakládat černé skládky. Kvůli koronaviru nejsou do ulic přistavovány velkoobjemové kontejnery.

Zároveň metropole musí vyjít vstříc požadavkům na úpravy sběru tříděného odpadu dle požadavku městských částí. Ty si začaly stěžovat na nečekaný problém se zvýšeným vznikem černých skládek v posledních týdnech.

Sběrné dvory byly uzavřeny společně s dalšími provozovnami v reakci na vyhlášení nouzového stavu vládou. Provoz sběrných dvorů bude nyní upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru.

Občané proto budou vpuštěni do prostoru sběrného dvora většinou po jednom nebo dvou lidech, maximálně po třech. Otvírací doba je v některých případech mírně zkrácena a počet zaměstnanců bude omezen.  

Na území Prahy je provozováno celkem 19 sběrných dvorů. V nich mohou obyvatelé odkládat objemný odpad, suť z bytových úprav, dřevěný odpad, tříděné složky odpadu, nápojové kartony, bioodpad, kovový odpad, nebezpečné složky komunálního odpad, vyřazená elektrozařízení, použitý textil, obuv, oděvy, použité potravinářské oleje a tuky, ale jen v PET lahvích.

S přibývajícím jarem a delším pobytem obyvatel ve svých domovech se také zvýšilo množství tříděného odpadu odkládaného do barevných popelnic. Městské části se proto mohou obrátit s požadavky na zvýšení četnosti svozu či úpravu stanovišť tříděného odpadu na magistrátní Odbor ochrany prostředí, který bude požadavky řešit.

Obyvatelé metropole vyseparovali loni do barevných kontejnerů 24 702 tun papíru, 15 676 tun plastových obalů 18 428 tun skla. Toto číslo setrvale roste od roku 2005. Nápojových kartonů a kovových obalů bylo dohromady odevzdáno 1502 tun. 

Pražské svozové společnosti v loňském roce svezly více než 266 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Pražané do kontejnerů na tříděný odpad vyhodili přes 60 tisíc tun skla, plastových obalů, papíru a dalších recyklovatelných komodit. Od letošního ledna mohou navíc separovat i bioodpad.


Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

Dnes v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Dnes v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

Dnes v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

Včera v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

Včera v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Praha 2 se připojuje k Celonárodní sbírce potravin

8. dubna 2021 v 11:30

V sobotu 24. dubna proběhne sbírka před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Sběrné místo bude otevřené od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru