dnes
Sobota - mlha
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
26°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
27°C
Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat
Nepotřebné věci z domácnosnosti, křesla, nábytek a další velkoobjemový odpad začali lidé odkládat nejen na ulice a další volná prostranství, ale i k popelnicím. Ilustrační foto: PP

Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat

Po dohodě s provozovateli se opět otevírá pro veřejnost převážná většina sběrných dvorů v Praze. Je to reakce na situaci, kdy lidé s nastávajícím jarem začali odkládat především velkoobjemový odpad na místa, kam nepatří, a zakládat černé skládky. Kvůli koronaviru nejsou do ulic přistavovány velkoobjemové kontejnery.

Zároveň metropole musí vyjít vstříc požadavkům na úpravy sběru tříděného odpadu dle požadavku městských částí. Ty si začaly stěžovat na nečekaný problém se zvýšeným vznikem černých skládek v posledních týdnech.

Sběrné dvory byly uzavřeny společně s dalšími provozovnami v reakci na vyhlášení nouzového stavu vládou. Provoz sběrných dvorů bude nyní upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru.

Občané proto budou vpuštěni do prostoru sběrného dvora většinou po jednom nebo dvou lidech, maximálně po třech. Otvírací doba je v některých případech mírně zkrácena a počet zaměstnanců bude omezen.  

Na území Prahy je provozováno celkem 19 sběrných dvorů. V nich mohou obyvatelé odkládat objemný odpad, suť z bytových úprav, dřevěný odpad, tříděné složky odpadu, nápojové kartony, bioodpad, kovový odpad, nebezpečné složky komunálního odpad, vyřazená elektrozařízení, použitý textil, obuv, oděvy, použité potravinářské oleje a tuky, ale jen v PET lahvích.

S přibývajícím jarem a delším pobytem obyvatel ve svých domovech se také zvýšilo množství tříděného odpadu odkládaného do barevných popelnic. Městské části se proto mohou obrátit s požadavky na zvýšení četnosti svozu či úpravu stanovišť tříděného odpadu na magistrátní Odbor ochrany prostředí, který bude požadavky řešit.

Obyvatelé metropole vyseparovali loni do barevných kontejnerů 24 702 tun papíru, 15 676 tun plastových obalů 18 428 tun skla. Toto číslo setrvale roste od roku 2005. Nápojových kartonů a kovových obalů bylo dohromady odevzdáno 1502 tun. 

Pražské svozové společnosti v loňském roce svezly více než 266 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Pražané do kontejnerů na tříděný odpad vyhodili přes 60 tisíc tun skla, plastových obalů, papíru a dalších recyklovatelných komodit. Od letošního ledna mohou navíc separovat i bioodpad.


Jaký bude rozvoj Vyšehradu? Veřejná diskuze

Dnes v 16:44

Praha 2 a Národní kulturní památka Vyšehrad zvou na veřejnou prezentaci vize budoucího rozvoje Vyšehradu spojenou s diskuzí. 

Příští týden nepoteče voda v těchto ulicích Prahy

Včera v 17:34

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 13: Koncert pro park letos nebude

Včera v 09:27

Letos poprvé se nebudou konat dvě tradiční akce spojené s koncem prázdnin a začátkem nového školního roku – Koncert pro park a Třináctka prvňáčkům.

Praha 8 sbírá vavříny, dostala několik ocenění za komunikaci

Včera v 07:56

Zlatý erb za webové stránky, Zlatý lajk za facebookový profil, cena Radniční listy za Osmičku…tři medailová ocenění v letošním roce v rámci Hl. města Prahy. 

Další články
Nahoru