dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat
Nepotřebné věci z domácnosnosti, křesla, nábytek a další velkoobjemový odpad začali lidé odkládat nejen na ulice a další volná prostranství, ale i k popelnicím. Ilustrační foto: PP

Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat

Po dohodě s provozovateli se opět otevírá pro veřejnost převážná většina sběrných dvorů v Praze. Je to reakce na situaci, kdy lidé s nastávajícím jarem začali odkládat především velkoobjemový odpad na místa, kam nepatří, a zakládat černé skládky. Kvůli koronaviru nejsou do ulic přistavovány velkoobjemové kontejnery.

Zároveň metropole musí vyjít vstříc požadavkům na úpravy sběru tříděného odpadu dle požadavku městských částí. Ty si začaly stěžovat na nečekaný problém se zvýšeným vznikem černých skládek v posledních týdnech.

Sběrné dvory byly uzavřeny společně s dalšími provozovnami v reakci na vyhlášení nouzového stavu vládou. Provoz sběrných dvorů bude nyní upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru.

Občané proto budou vpuštěni do prostoru sběrného dvora většinou po jednom nebo dvou lidech, maximálně po třech. Otvírací doba je v některých případech mírně zkrácena a počet zaměstnanců bude omezen.  

Na území Prahy je provozováno celkem 19 sběrných dvorů. V nich mohou obyvatelé odkládat objemný odpad, suť z bytových úprav, dřevěný odpad, tříděné složky odpadu, nápojové kartony, bioodpad, kovový odpad, nebezpečné složky komunálního odpad, vyřazená elektrozařízení, použitý textil, obuv, oděvy, použité potravinářské oleje a tuky, ale jen v PET lahvích.

S přibývajícím jarem a delším pobytem obyvatel ve svých domovech se také zvýšilo množství tříděného odpadu odkládaného do barevných popelnic. Městské části se proto mohou obrátit s požadavky na zvýšení četnosti svozu či úpravu stanovišť tříděného odpadu na magistrátní Odbor ochrany prostředí, který bude požadavky řešit.

Obyvatelé metropole vyseparovali loni do barevných kontejnerů 24 702 tun papíru, 15 676 tun plastových obalů 18 428 tun skla. Toto číslo setrvale roste od roku 2005. Nápojových kartonů a kovových obalů bylo dohromady odevzdáno 1502 tun. 

Pražské svozové společnosti v loňském roce svezly více než 266 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Pražané do kontejnerů na tříděný odpad vyhodili přes 60 tisíc tun skla, plastových obalů, papíru a dalších recyklovatelných komodit. Od letošního ledna mohou navíc separovat i bioodpad.


Nové odběrové místo v Praze 8

Dnes v 17:39

Nové odběrové místo na testování covid-19 začne fungovat na parkovišti u Poliklinika Mazurská v Mazurské ulici 484/2, Praha 8 od pondělí 2. listopadu. Odběry zajišťuje společnost Aeskulab.

Odborná psychologická pomoc pro veřejnost

Dnes v 16:51

Současná situace související s pandemií koronaviru a změnami životního stylu může způsobovat psychické potíže a úzkostné stavy. Pokud potřebujete odbornou pomoc s pocity vyčerpání, bezpomoci, osamění, můžete se obrátit na pracovníky Prevcentra a Fokusu Praha.

Praha 5: Inzerce v časopisu Pětka pro provozovatele podniků

Dnes v 10:28

Radnice Prahy 5 nabízí podnikatelům, provozovatelům restaurací, kaváren nebo bister pomoc v podobě stručné prezentace v časopisu Pětka. Podmínkou je provozovna na území páté městské části, funkční výdejní okénko či nabídka rozvozu jídel.

Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Jak se chovat v době krizových opatření? Praha 2 zveřejnila odpovědi na nejčastější otázky

Včera ve 12:32

Vzhledem k dotazům veřejnosti, které se týkají především chování v době vládních pandemických opatření, připravila radnice Prahy 2 odpovědi. Lidé se tak z obrázků zveřejňovaných na sociálních sítí například dozví, zda mohou jít na procházku do parku bez roušky, nebo také, zda si mohou nechat...

V metropoli přibylo ve čtvrtek 1337 nových případů koronaviru

Včera ve 12:20

Laboratoře odhalily ve čtvrtek v Praze 1337 nových případů koronaviru. Je to výrazný pokles proti minulému čtvrtku, kdy v hlavním městě přibylo rekordních 1713 případů. V metropoli je nyní 22 825 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z údajů ministerstva...

Další články
Nahoru