Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat
Nepotřebné věci z domácnosnosti, křesla, nábytek a další velkoobjemový odpad začali lidé odkládat nejen na ulice a další volná prostranství, ale i k popelnicím. Ilustrační foto: PP

Pražané začali zakládat černé skládky, kvůli koronaviru uzavřené sběrné dvory proto začnou opět fungovat

Po dohodě s provozovateli se opět otevírá pro veřejnost převážná většina sběrných dvorů v Praze. Je to reakce na situaci, kdy lidé s nastávajícím jarem začali odkládat především velkoobjemový odpad na místa, kam nepatří, a zakládat černé skládky. Kvůli koronaviru nejsou do ulic přistavovány velkoobjemové kontejnery.

Zároveň metropole musí vyjít vstříc požadavkům na úpravy sběru tříděného odpadu dle požadavku městských částí. Ty si začaly stěžovat na nečekaný problém se zvýšeným vznikem černých skládek v posledních týdnech.

Sběrné dvory byly uzavřeny společně s dalšími provozovnami v reakci na vyhlášení nouzového stavu vládou. Provoz sběrných dvorů bude nyní upraven tak, aby byly dodrženy zásady bezpečnosti a ochrany zaměstnanců před šířením koronaviru.

Občané proto budou vpuštěni do prostoru sběrného dvora většinou po jednom nebo dvou lidech, maximálně po třech. Otvírací doba je v některých případech mírně zkrácena a počet zaměstnanců bude omezen.  

Na území Prahy je provozováno celkem 19 sběrných dvorů. V nich mohou obyvatelé odkládat objemný odpad, suť z bytových úprav, dřevěný odpad, tříděné složky odpadu, nápojové kartony, bioodpad, kovový odpad, nebezpečné složky komunálního odpad, vyřazená elektrozařízení, použitý textil, obuv, oděvy, použité potravinářské oleje a tuky, ale jen v PET lahvích.

S přibývajícím jarem a delším pobytem obyvatel ve svých domovech se také zvýšilo množství tříděného odpadu odkládaného do barevných popelnic. Městské části se proto mohou obrátit s požadavky na zvýšení četnosti svozu či úpravu stanovišť tříděného odpadu na magistrátní Odbor ochrany prostředí, který bude požadavky řešit.

Obyvatelé metropole vyseparovali loni do barevných kontejnerů 24 702 tun papíru, 15 676 tun plastových obalů 18 428 tun skla. Toto číslo setrvale roste od roku 2005. Nápojových kartonů a kovových obalů bylo dohromady odevzdáno 1502 tun. 

Pražské svozové společnosti v loňském roce svezly více než 266 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Pražané do kontejnerů na tříděný odpad vyhodili přes 60 tisíc tun skla, plastových obalů, papíru a dalších recyklovatelných komodit. Od letošního ledna mohou navíc separovat i bioodpad.


Krizová Linka EDA nově nabízí pomoc

Dnes v 09:44

Bezplatná krizová Linka EDA rozšiřuje své působení a nově nabízí pomoc všem lidem, kteří se obávají o své zdraví nebo zdraví svých blízkých.

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Praha představila veřejnosti informační web k očkování

Včera v 17:59

Magistrát ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT a agenturou DDB Prague připravil komplexní informační kampaň o očkování proti nemoci covid-19 pro obyvatele Prahy.

Rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou. Ptejte se radní

Včera v 16:50

K plánované rekonstrukci polikliniky na Břevnově se stále může veřejnost vyjádřit. Na dotazy bude zítra odpovídat radní pro strategický rozvoj Eva Smutná přímo v budově polikliniky.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Radnice oslovila lékaře na poliklinikách

Včera v 09:55

Magistrát požádal městské části o zaslání seznamu potencionálních zájemců o zřízení očkovacích míst v jednotlivých městských částech.

Další články
Nahoru