dnes
Středa - obcasny-dest
14°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
21°C
Pražané vytřídili rekordní množství bioodpadu, ale stále je co zlepšovat
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Nádoby na bioodpad mají hnědou barvu. Foto: PSAS

Pražané vytřídili rekordní množství bioodpadu, ale stále je co zlepšovat

Objem svezeného bioodpadu v metropoli stoupá. Pražské služby loni svezly 7660 tun bioodpadu od téměř dvanácti tisíc domácností, firem a živnostníků. Od roku 2012 se v Praze zkompostovalo téměř 32 tisíc tun bioodpadu. Přesto není potenciál speciálních hnědých nádob využit Pražany na maximum. Podle analýzy společnosti tvoří téměř pětinu směsného komunálního odpadu biologicky rozložitelný odpad, který mohl skončit v jedné z pražských kompostáren. 

V těch je bioodpad zpracován a výsledný kompost je využíván. „Substrát z kompostu pomáhá k obnově půdy zatěžované intenzivním zemědělstvím. Proto jsme rádi, že služba si rok od roku získává více příznivců. Zatímco v roce 2015 bylo celkem svezeno 6410 tun bioodpadu, loni už to bylo 7660 tun,“ sděluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Obsah hnědých popelnic je pravidelně monitorován, a pokud obsahuje příměsi, nelze jej zkompostovat. Biologicky rozložitelný odpad je například listí, posekaná tráva ze zahrad, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky pečiva nebo například zvadlé rostliny.

„V domácnostech tento druh odpadu vzniká nejčastěji v kuchyních, nicméně bioodpad nelze zaměňovat za gastro odpad. Do našich nádob nepatří živočišné tuky a oleje, maso, masové omáčky, vývary, exkrementy masožravých zvířat, obalové materiály nebo uhynulá zvířata,“ varuje před nejčastějšími chybami Radim Mana.

Svoz bioodpadu z domácností je už třetí velký magistrátní pilotní projekt, na kterém se podílí Pražské služby. „Jsme rádi, že můžeme přispět našimi zkušenostmi tentokrát ze svozu biologicky rozložitelného odpadu a zároveň i technickou podporou. V minulosti jsme se aktivně podíleli na pilotním projektu svozu kovových obalů nebo svozu tříděného odpadu z činžovních domů v Praze 7,“ řekl tiskový mluvčí společnosti.

Jak službu využívat?

Pražské služby umožňují celoroční nebo sezonní pronájem nádoby na bioodpad. „Celoroční pronájem nádoby na bioodpad aktivně využívají domácnosti a provozovny, které mají zájem třídit biologicky rozložitelný odpad bez ohledu na roční období. Alternativou k celoročnímu svozu biologicky rozložitelného odpadu je sezónní pronájem v délce osmi měsíců, který využívají zejména majitelé rodinných domů a zahrad. V obou případech Pražské služby sváží nádoby jednou za čtrnáct dní,“ dodal závěrem Radim Mana.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

20. května 2019 v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru