dnes
Úterý - obcasny-dest
5°C
zítra
Středa - obcasny-dest
4°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
1°C
Pražané vrátí do lékáren ročně desítky tun nepoužitých léků
Ilustrační foto: archiv

Pražané vrátí do lékáren ročně desítky tun nepoužitých léků

Každá lékárna je povinna převzít od občana nepoužité léky. V Praze je lékárnám umožněno zapojit se do systému svozu použitých léčiv organizovaného městem, v současné době je v systému 320 lékáren po celém území Prahy, ze kterých jsou upotřebená léčiva pravidelně svážena a likvidována. Ročně se jich takto na území metropole podaří zajistit zhruba 90 tun.

Veškeré náklady spojené se svozem a odstraněním léčiv ze zapojených lékáren hradí město ze svého rozpočtu, přičemž tyto náklady jsou městu následně v plné výši kompenzovány ministerstvem financí. Tato služba funguje v Praze již mnoho let.

„Zástupce lékárny nashromážděné léky předává městem určené specializované firmě, která léky odveze do spalovny nebezpečných odpadů, kde jsou předepsaným způsobem zlikvidovány. To, že je pozitivně vnímána i provozovateli lékáren, svědčí počet lékáren, které se rozhodly městský systém využívat. Apeluji proto na všechny Pražany, aby prošlé léky neházeli do popelnic. Z běžného odpadu se totiž rezidua dostávají do půdy, ovzduší i do vody a škodí jak lidem, tak přírodě,“ uvedla radní pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí Jana Plamínková.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru