Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražané valí na hygieniky stížnosti, vadí jim porušování protiepidemických pravidel
Pár desítek metrů dlouhá fronta před hudebním klubem, tak to po vypadá některé večery a noci v centru metropole. Toto je Trojická ulice v Praze 2. Foto: Karel Netolický

Pražané valí na hygieniky stížnosti, vadí jim porušování protiepidemických pravidel

Epidemie koronaviru v Praze opět narůstá, magistrát proto dnes na tiskové konferenci vyzval k důslednému dodržování opatření a k ochraně nejzranitelnějších skupin obyvatel. Hygienici se k apelu přidali a zároveň uvedli, že se na ně valí stížnosti lidí hlásící prohřešky proti vládním covidovým opatřením.

V posledních dnech opět stoupá počet pozitivně testovaných osob na covid-19. „Zhoršení je způsobeno vyšší mobilitou obyvatel vyvolanou návratem dětí do škol a obyvatel z dovolených. Nejvíce postiženy jsou nyní děti ve věkové skupině 12 až 15 let spolu s dětmi ve věku od 6 do 11 let. Tyto dvě věkové skupiny jsou odstupem následovány mladými dospělými ve věku 20 až 29 let,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). 

Praha podle údajů zveřejněných dnes magistrátem a pražskou hygienickou stanicí nyní vykazuje čtrnáctidenní incidenci 93,08 potvrzených případů na 100 000 obyvatel, reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy je 1,21 oproti celorepublikovému průměru, který je na hodnotě 1,14. 

K dnešnímu ránu bylo na lůžkách JIP v metropoli 11 lidí. Sekvenováním odběrů bylo zjištěno, že v populaci zcela převažuje nakažlivější mutace delta, vůči které neposkytuje očkování stoprocentní ochranu. 

Ukazuje se, že jeden člověk z deseti může navzdory očkování onemocnět, a tedy i šířit nákazu. „Proto je potřeba důsledně dodržovat protiepidemická opatření, tedy udržovat příslušné rozestupy při vyšší koncentraci lidí, používat respirátor, často si mýt ruce, zakrývat si dýchací cesty při kašli nebo rýmě a vyhýbat se špatně větraným interiérům,“ sdělila Johnová. 

„Řada lidí si myslela, že když se nechali očkovat, tak se nemohou nakazit. Ale tak to není. Přesto však očkování smysl má,“ pokračovala. 

Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová dnes pochválila Pražany za to, že se například při cestování MHD nařízení dodržují a mají zakrytá ústa i nos.

„Pak ale stačí jeden, který to ignoruje, protože nechce být omezován na osobní svobodě a může pak nakazit lidi kolem sebe. A ti pak nakazí třeba seniory, když je navštíví doma. Musíme si uvědomit, že koronavirus se šíří vzduchem,“ sdělila. 

I když pochválila obyvatele hlavního města za dodržování pravidel v MHD, zároveň připustila, že dostávají hygienici velké množství stížností na různé společenské aktivity, při kterých nejsou protiepidemická opatření dodržována. Například v kinech, divadlech, při koncertech a na diskotékách. 

„Přitom stále platí povinnost pořadatele každého návštěvníka kontrolovat, zda je očkován, má negativní test či má potvrzení o prodělání onemocnění covid-19. Evidentně se to, alespoň dle stížností, bohužel často neděje,“ pokračovala Jágrová. 

„Navíc jsou stále v platnosti pravidla pro určitý počet lidí, kteří mohou být v provozovně přítomni. A i když se nemohou dodržovat rozestupy, je potřeba mít nasazenou ochranu dýchacích cest,“ sdělila.   

Hygienici podle ní provádí kontroly, které jsou v plánu, ale i průběžně na konkrétních místech prověřují podněty od veřejnosti. 

Ačkoli se o tom moc neví, hygienici mají, stejně jako strážníci, prověřit každý podnět od občana. Zatímco městská policie ho prověřuje bez prodlení, hygienici mají na prověření jednotlivého podnětu dva dny.


Autor: Jan Puci

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru