Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražané v MHD mačkají tlačítka zbytečně, automatické otevírání dveří zůstane
Tato tlačítka pro otvírání dveří v moderních tramvajích nyní není potřeba mačkat. Foto: Jan Puci

Pražané v MHD mačkají tlačítka zbytečně, automatické otevírání dveří zůstane

Především v chladnějších obdobích roku zimomřiví cestující v pražské MHD oceňovali, že na měně vytížených spojích se automaticky neotvíraly všechny dveře a do vozu tak zbytečně nefučelo. Lidé si museli pro otevření zmáčknout tlačítko. Zaběhlou praxi změnilo onemocnění covid-19, dveře se od jara 2020 s přestávkami otevírají automaticky, ať už do nich někdo nastupuje, či ne. Jak zjistil server Pražský patriot, návrat do původního stavu se nechystá.

Do vypuknutí covidové pandemie si cestující pro otevření dveří tramvaje, autobusu či metra musel stisknout tlačítko. Pražský dopravní podnik si to pochvaloval, protože otevírání dveří řidičem ve všech zastávkách za plného provozu prý spoje zpožďovalo.

Navíc dopravce v médiích připouštěl, že mechanické otevírání dveří cestujícími přispívá v chladnějším období roku k zachování teplotního komfortu ve vozidlech.

Nicméně po vypuknutí covidové pandemie na jaře 2020 se dával důraz na eliminaci rizik přenosu bakterií, takže bylo zavedeno automatické otvírání dveří. V metru to doposud platí neustále, u autobusů a tramvají se opatření zavádělo a rušilo s ohledem na vývoj epidemiologické situace.

Od loňského září Pražané opět otvírali dveře pomocí tlačítek, ale na loňskou zimu bylo opatření opět změněno a všechny dveře tramvají a autobusů se stejně jako v podzemce otvírají při zastavení v zastávce. To neplatí jen u zastávek na znamení, kde je potřeba nadále tlačítka tisknout.

Při cestování v MHD si nelze nevšimnout, že řada lidí ze zvyku při nastupování a vystupování tlačítka mačká, ať už jsou v metru, na klasické zastávce tramvaje či autobusu.

Tento režim zůstane i nadále, mačkání tlačítek je proto zbytečné. „Žádné změny se momentálně rozhodně neplánují,“ vzkázal prostřednictvím svého asistenta Ondřeje Chlupáčka náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky na náměstí Osvoboditelů

Včera ve 14:31

Od 20. ledna začne další etapa prací na rekonstrukci křižovatky na náměstí Osvoboditelů v Radotíně.

Lékaři žižkovské nemocnice budou posílat silné kuřáky na vyšetření CT

13. ledna 2022 v 15:53

Do nového programu prevence pro kuřáky, který od začátku letošního roku spustilo Ministerstvo zdravotnictví, zapojila i ambulance pro choroby plicní Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Informoval o tom mluvčí nemocnice Radek Pešout.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Další články
Nahoru