Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pražané v MHD mačkají tlačítka zbytečně, automatické otevírání dveří zůstane
Tato tlačítka pro otvírání dveří v moderních tramvajích nyní není potřeba mačkat. Foto: Jan Puci

Pražané v MHD mačkají tlačítka zbytečně, automatické otevírání dveří zůstane

Především v chladnějších obdobích roku zimomřiví cestující v pražské MHD oceňovali, že na měně vytížených spojích se automaticky neotvíraly všechny dveře a do vozu tak zbytečně nefučelo. Lidé si museli pro otevření zmáčknout tlačítko. Zaběhlou praxi změnilo onemocnění covid-19, dveře se od jara 2020 s přestávkami otevírají automaticky, ať už do nich někdo nastupuje, či ne. Jak zjistil server Pražský patriot, návrat do původního stavu se nechystá.

Do vypuknutí covidové pandemie si cestující pro otevření dveří tramvaje, autobusu či metra musel stisknout tlačítko. Pražský dopravní podnik si to pochvaloval, protože otevírání dveří řidičem ve všech zastávkách za plného provozu prý spoje zpožďovalo.

Navíc dopravce v médiích připouštěl, že mechanické otevírání dveří cestujícími přispívá v chladnějším období roku k zachování teplotního komfortu ve vozidlech.

Nicméně po vypuknutí covidové pandemie na jaře 2020 se dával důraz na eliminaci rizik přenosu bakterií, takže bylo zavedeno automatické otvírání dveří. V metru to doposud platí neustále, u autobusů a tramvají se opatření zavádělo a rušilo s ohledem na vývoj epidemiologické situace.

Od loňského září Pražané opět otvírali dveře pomocí tlačítek, ale na loňskou zimu bylo opatření opět změněno a všechny dveře tramvají a autobusů se stejně jako v podzemce otvírají při zastavení v zastávce. To neplatí jen u zastávek na znamení, kde je potřeba nadále tlačítka tisknout.

Při cestování v MHD si nelze nevšimnout, že řada lidí ze zvyku při nastupování a vystupování tlačítka mačká, ať už jsou v metru, na klasické zastávce tramvaje či autobusu.

Tento režim zůstane i nadále, mačkání tlačítek je proto zbytečné. „Žádné změny se momentálně rozhodně neplánují,“ vzkázal prostřednictvím svého asistenta Ondřeje Chlupáčka náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Další články
Nahoru