Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané v MHD mačkají tlačítka zbytečně, automatické otevírání dveří zůstane
Tato tlačítka pro otvírání dveří v moderních tramvajích nyní není potřeba mačkat. Foto: Jan Puci

Pražané v MHD mačkají tlačítka zbytečně, automatické otevírání dveří zůstane

Především v chladnějších obdobích roku zimomřiví cestující v pražské MHD oceňovali, že na měně vytížených spojích se automaticky neotvíraly všechny dveře a do vozu tak zbytečně nefučelo. Lidé si museli pro otevření zmáčknout tlačítko. Zaběhlou praxi změnilo onemocnění covid-19, dveře se od jara 2020 s přestávkami otevírají automaticky, ať už do nich někdo nastupuje, či ne. Jak zjistil server Pražský patriot, návrat do původního stavu se nechystá.

Do vypuknutí covidové pandemie si cestující pro otevření dveří tramvaje, autobusu či metra musel stisknout tlačítko. Pražský dopravní podnik si to pochvaloval, protože otevírání dveří řidičem ve všech zastávkách za plného provozu prý spoje zpožďovalo.

Navíc dopravce v médiích připouštěl, že mechanické otevírání dveří cestujícími přispívá v chladnějším období roku k zachování teplotního komfortu ve vozidlech.

Nicméně po vypuknutí covidové pandemie na jaře 2020 se dával důraz na eliminaci rizik přenosu bakterií, takže bylo zavedeno automatické otvírání dveří. V metru to doposud platí neustále, u autobusů a tramvají se opatření zavádělo a rušilo s ohledem na vývoj epidemiologické situace.

Od loňského září Pražané opět otvírali dveře pomocí tlačítek, ale na loňskou zimu bylo opatření opět změněno a všechny dveře tramvají a autobusů se stejně jako v podzemce otvírají při zastavení v zastávce. To neplatí jen u zastávek na znamení, kde je potřeba nadále tlačítka tisknout.

Při cestování v MHD si nelze nevšimnout, že řada lidí ze zvyku při nastupování a vystupování tlačítka mačká, ať už jsou v metru, na klasické zastávce tramvaje či autobusu.

Tento režim zůstane i nadále, mačkání tlačítek je proto zbytečné. „Žádné změny se momentálně rozhodně neplánují,“ vzkázal prostřednictvím svého asistenta Ondřeje Chlupáčka náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).


Autor: Jan Puci

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

Včera v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

Včera v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Další články
Nahoru