dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražané si zvolí nové vedení radnic. Ovládne Babiš i metropoli? Zastaví tradiční strany sešup?
Nové složení bude mít po podzimních volbách Zastupitelstvo hl. m. Prahy, které jedná v budově magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Pražané si zvolí nové vedení radnic. Ovládne Babiš i metropoli? Zastaví tradiční strany sešup?

Loňské volby do Poslanecké sněmovny ovládlo hnutí ANO, které ač nezvítězilo a získalo druhou pozici za vítěznou ČSSD, svým způsobem přemalovalo politickou mapu – tradiční strany, s výjimkou KSČM, si totiž v součtu pohoršily. Může dojít k tsunami i při volbách do Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se uskuteční letos na podzim? Podle politologa je to možné.

„Pokud se do té doby hnutí ANO nerozpadne, politické poměry na pražském magistrátu se zřejmě změní,“ říká politolog Jiří Pehe. „ANO odsává hlasy především na pravici. Když se podíváme na výsledky parlamentních voleb, je zcela zřejmé, že v Praze toto hnutí volila celá řada bývalých voličů ODS,“ dodává.

„Pokud trend vydrží a ODS se nevzpamatuje, ANO z toho může profitovat. Stejně jako z toho, že centrální vládu povede sociální demokracie a těžko říci, jak to bude vypadat za rok s popularitou vládního kabinetu. Strana v čele vlády nebývá příliš populární. Navíc ČSSD podporuje i magistrátní vládu TOP 09, takže ANO může odebírat i hlasy ČSSD,“ dodává.  

ODS zřejmě nepřidává ani to, že se v hlavním městě kvůli dlouhodobým sporům rozštěpila – někteří její výrazní členové již v loňských volbách do sněmovny kandidovali za uskupení Hlavu vzhůru. V hlavním městě sice získali pouze 0,44 procenta, jak se ale rozdělení ODS projeví ve volbách na magistrát, kde lidé přece jen volí podle trochu jiných kritérií, nelze příliš předvídat.

Nový klub z bývalých členů ODS

Kupříkladu bývalý vysoký pražský politik Jiří Janeček už nyní pravidelně rozesílá tiskové zprávy za novou Občanskou konzervativní stranu. Na zastupitelstvu koncem loňského roku navíc vznikl nový zastupitelský Klub nezávislých čítající čtyři členy, všichni z nich dřív působili v ODS – bývalý radní Josef Nosek, starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, bývalá místostarostka Prahy 13 Gabriela Kloudová a zastupitel Prahy 10 Ivan Vinš.

Anketa

Kdo podle vás vyhraje podzimní volby do Zastupitelstva hl. m. Prahy?

43.4%
(43.4%)
22%
(22%)
11.3%
(11.3%)
8.6%
(8.6%)
14.7%
(14.7%)
U dalších stran lze zatím vycházet jen z toho, kolik získaly v loňských volbách do sněmovny, a to v porovnání s jejich výsledkem při volbách do pražského zastupitelstva v roce 2010 (případně i s tehdejšími volbami do sněmovny). Hnutí ANO, které v pražských ani sněmovních volbách 2010 ještě nekandidovalo, při loňských volbách do sněmovny v Praze získalo 16,46 %, skončilo tak v hlavním městě hned za vítěznou TOP 09.

I tak si ale TOP 09 oproti roku 2010 pohoršila. Zatímco před čtyřmi lety se na magistrát dostala s 30,26 % (ve volbách do sněmovny tehdy v Praze bodovala s 27,27 %), loni při sněmovních volbách v hlavním městě získala „jen“ 23,03 %. Podobně je na tom i ČSSD: v pražských komunálních volbách 2010 získala 17,85 % (v tehdejších sněmovních – v hlavním městě – 15,17 %), loni do sněmovny v Praze „utržila“ 14,09 %.

Strany zažívají sešup, nejvíc ODS

Větší sešup zažila ODS, která kdysi ovládala metropoli – v roce 2010 získala v pražských volbách 23,10 % (do sněmovny se tehdy za Prahu dostala s 24,79 %), loni do sněmovny v Praze, kde uspěla nejvíc v celé republice, ale obdržela jen 11,99 %.

Naopak si polepšila KSČM – zatímco v roce 2010 se do pražského zastupitelstva  dostala s 6,82 % (při sněmovních volbách tehdy v Praze získala 6,53 %), loni do sněmovny v Praze obdržela 8,52 %.

Jelikož tentokrát zřejmě nedojde k rozparcelování Prahy na několik volebních obvodů, kvůli kterému se v roce 2010 na ZHMP nedostaly subjekty s menším volebním ziskem, který ale přesáhl 5% hranici (SZ v koalici s SNK 5,90 % a VV 5,66 %), je reálné, že letos se do zastupitelstva dostanou i subjekty, které v nedávných volbách do sněmovny získaly přes pět procent.

V městských částech to může být různé

Není přitom dosud známo, zda půjdou samostatně, nebo v nějakých (případně, jakých) koalicích. Pro přehled: ve sněmovních volbách 2013 pětiprocentní hranici překročily Strana zelených (6,45 %) a KDU-ČSL (5,46 %, v roce 2010 při komunálních volbách získali lidovci jen 1,89 %).

Poměrně slušně v hlavním městě ve sněmovních volbách 2013 uspěla i tato uskupení: Svobodní (3,73 %), Piráti (3,63 %) a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury  (3,19 %). I ty mohou „překvapit“. Navíc není známo, co za nová pražská volební uskupení vznikne.

Co se týče městských částí, tam to může být různé, volby konané ve stejném termínu tam mohou dopadnout jinak než ty do hlavního města – strany tam mají větší tendenci kandidovat v nejrůznějších (pro velkou radnici mnohdy nepředstavitelných) koalicích. Často vznikají i různá uskupení „za městskou část krásnější“, jejíž činovníci se předtím věnovali různým kauzám, které tíží tamní občany. I ty tam případně mohou uspět.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru