Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané si v roce 2022 připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu
Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Ilustrační foto: JP

Pražané si v roce 2022 připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu

Pražané si v příštím roce připlatí za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Zvyšovat by se neměla cena tepla, která vzrostla již letos. Zdražování nyní nechystá Pražská energetika (PRE). Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.

Platby za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 koruny za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok.

Větší nárůst ceny se promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. U vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Většině Pražanů se od příštího roku zvýší ceny za svoz odpadu. Město schválilo vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýší nejvíce u velkých kontejnerů na sídlištích, kde to bude zhruba na dvojnásobek, u těch nejmenších naopak klesnou.

Lidé nyní platí podle velikosti kontejneru a četnosti svozu. Zákon dal obcím možnost cenu stanovit až na korunu za litr odpadu a měsíc, město sazbu stanovilo na 50 haléřů. Nově budou zcela zdarma hnědé popelnice na bioodpad. Dosud se cena svozu pohybovala mezi 25 a 74 haléři za litr v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozu.

Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Důvodem zdražení jsou zvyšující se ceny na velkoobchodních trzích. Zvýšení ceny se týká části domácností a maloodběratelů, kteří aktuálně využívají základní ceník Standard.

Pro domácnost s ročním odběrem 0,4 MWh vzroste cena o 16 korun. Domácnost s ročním odběrem 4 MWh si připlatí 39 korun a ta s ročním odběrem 11 MWh potom 136 korun.

Od nového roku ceny nebude měnit PRE. „Nestane se tak ani v únoru a pravděpodobně ani v březnu. Situace na trhu s elektřinou se však nevyvíjí příznivě, ceny pořád rostou, a tak asi budeme muset reagovat. Zatím však není rozhodnuto, kdy přesně to bude a jak," sdělil mluvčí PRE Petr Holubec.

Ceny za teplo již letos od prosince zvýšila Pražská teplárenská, kdy si průměrná pražská domácnost připlatí měsíčně 250 až 350 korun. Důvodem zdražení byl vývoj na trhu s energiemi.

Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. Nová cena se podle vyjádření firmy v příštím roce zvyšovat nebude. Naopak, pokud by stát přistoupil ke kompenzaci povolenek, cena se může snížit.

Rada města naposledy schválila zvýšení nájemného v magistrátních bytech letos v lednu, přičemž vznikly výjimky například pro nejohroženější skupiny nájemníků, kterými jsou lidé se zdravotním postižením, senioři či nájemníci s nízkými příjmy. V příštím roce by se nájemné podle radního Adama Zábranského (Piráti) nemělo zvyšovat o více než o inflaci.

Vedení města se rozhodlo zvyšovat ceny za jízdenky v MHD již letos, kdy od 1. srpna zdražily jednotlivé jízdenky. Jízdenka na 30 minut zdražila z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun.

Zdražily rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90minutové z 32 na 42 korun. Cena předplatních kupónů se nezměnila. Také v tomto případě by o tom musela rozhodnout rada.


Autor: ČTK

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Kino Lucerna hostí festival japonského filmu

27. února 2024 ve 13:51

Sedmnáctý ročník japonského filmového festivalu Eigasai s podtitulem Postupujte podle instrukcí probíhá do 3. března v Kině Lucerna. Představí Japonsko a svět jeho specifických pravidel, přinese i oblíbené workshopy, kde si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet ryze japonské dovednosti. Všechny...

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

27. února 2024 v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Další články
Nahoru