Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané si v roce 2022 připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu
Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Ilustrační foto: JP

Pražané si v roce 2022 připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu

Pražané si v příštím roce připlatí za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Zvyšovat by se neměla cena tepla, která vzrostla již letos. Zdražování nyní nechystá Pražská energetika (PRE). Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.

Platby za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 koruny za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok.

Větší nárůst ceny se promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. U vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Většině Pražanů se od příštího roku zvýší ceny za svoz odpadu. Město schválilo vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýší nejvíce u velkých kontejnerů na sídlištích, kde to bude zhruba na dvojnásobek, u těch nejmenších naopak klesnou.

Lidé nyní platí podle velikosti kontejneru a četnosti svozu. Zákon dal obcím možnost cenu stanovit až na korunu za litr odpadu a měsíc, město sazbu stanovilo na 50 haléřů. Nově budou zcela zdarma hnědé popelnice na bioodpad. Dosud se cena svozu pohybovala mezi 25 a 74 haléři za litr v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozu.

Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Důvodem zdražení jsou zvyšující se ceny na velkoobchodních trzích. Zvýšení ceny se týká části domácností a maloodběratelů, kteří aktuálně využívají základní ceník Standard.

Pro domácnost s ročním odběrem 0,4 MWh vzroste cena o 16 korun. Domácnost s ročním odběrem 4 MWh si připlatí 39 korun a ta s ročním odběrem 11 MWh potom 136 korun.

Od nového roku ceny nebude měnit PRE. „Nestane se tak ani v únoru a pravděpodobně ani v březnu. Situace na trhu s elektřinou se však nevyvíjí příznivě, ceny pořád rostou, a tak asi budeme muset reagovat. Zatím však není rozhodnuto, kdy přesně to bude a jak," sdělil mluvčí PRE Petr Holubec.

Ceny za teplo již letos od prosince zvýšila Pražská teplárenská, kdy si průměrná pražská domácnost připlatí měsíčně 250 až 350 korun. Důvodem zdražení byl vývoj na trhu s energiemi.

Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. Nová cena se podle vyjádření firmy v příštím roce zvyšovat nebude. Naopak, pokud by stát přistoupil ke kompenzaci povolenek, cena se může snížit.

Rada města naposledy schválila zvýšení nájemného v magistrátních bytech letos v lednu, přičemž vznikly výjimky například pro nejohroženější skupiny nájemníků, kterými jsou lidé se zdravotním postižením, senioři či nájemníci s nízkými příjmy. V příštím roce by se nájemné podle radního Adama Zábranského (Piráti) nemělo zvyšovat o více než o inflaci.

Vedení města se rozhodlo zvyšovat ceny za jízdenky v MHD již letos, kdy od 1. srpna zdražily jednotlivé jízdenky. Jízdenka na 30 minut zdražila z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun.

Zdražily rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90minutové z 32 na 42 korun. Cena předplatních kupónů se nezměnila. Také v tomto případě by o tom musela rozhodnout rada.


Autor: ČTK

Petřínská rozhledna a Nová radnice se zahalí do modré barvy

Dnes ve 13:57

Petřínská rozhledna bude v rámci zahájení předsednictví ČR v Radě EU nasvícena do modré barvy ve čtvrtek 30. června od 22 hodin. Nasvícena bude také budova Nové radnice na Mariánském náměstí.

Vycházka po Malostranském hřbitově

Včera ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Další články
Nahoru