Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražané si v roce 2022 připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu
Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Ilustrační foto: JP

Pražané si v roce 2022 připlatí za vodu, plyn a zdraží svoz odpadu

Pražané si v příštím roce připlatí za vodu, plyn a svoz odpadu. U vody se cena zvedne o šest procent a cena plynu se některým odběratelům zvýší o 7,3 procenta. V případě odpadu se mění celý systém platby, který svoz některým lidem zvýší až na dvojnásobek. Zvyšovat by se neměla cena tepla, která vzrostla již letos. Zdražování nyní nechystá Pražská energetika (PRE). Změnu cen neschválilo vedení města u nájmů v magistrátních bytech nebo u ročního kuponu MHD.

Platby za vodu v příštím roce meziročně vzrostou o šest procent na 107,72 koruny za metr krychlový. Vyšší meziroční nárůst bude u stočného. Pro obyvatele metropole to znamená, že měsíčně jim voda zdraží asi o 21 korun na osobu, což představuje 252 korun za osobu za rok.

Větší nárůst ceny se promítne do stočného, které vzroste o 10,7 procenta na 51,84 koruny za metr krychlový. U vodného bude cena vyšší o dvě procenta a lidé zaplatí za metr krychlový 55,88 koruny.

Většině Pražanů se od příštího roku zvýší ceny za svoz odpadu. Město schválilo vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýší nejvíce u velkých kontejnerů na sídlištích, kde to bude zhruba na dvojnásobek, u těch nejmenších naopak klesnou.

Lidé nyní platí podle velikosti kontejneru a četnosti svozu. Zákon dal obcím možnost cenu stanovit až na korunu za litr odpadu a měsíc, město sazbu stanovilo na 50 haléřů. Nově budou zcela zdarma hnědé popelnice na bioodpad. Dosud se cena svozu pohybovala mezi 25 a 74 haléři za litr v závislosti na velikosti popelnice a četnosti svozu.

Části odběratelů se v Praze od letošního 31. prosince zvýší poplatky za plyn, a to o 7,3 procenta. Důvodem zdražení jsou zvyšující se ceny na velkoobchodních trzích. Zvýšení ceny se týká části domácností a maloodběratelů, kteří aktuálně využívají základní ceník Standard.

Pro domácnost s ročním odběrem 0,4 MWh vzroste cena o 16 korun. Domácnost s ročním odběrem 4 MWh si připlatí 39 korun a ta s ročním odběrem 11 MWh potom 136 korun.

Od nového roku ceny nebude měnit PRE. „Nestane se tak ani v únoru a pravděpodobně ani v březnu. Situace na trhu s elektřinou se však nevyvíjí příznivě, ceny pořád rostou, a tak asi budeme muset reagovat. Zatím však není rozhodnuto, kdy přesně to bude a jak," sdělil mluvčí PRE Petr Holubec.

Ceny za teplo již letos od prosince zvýšila Pražská teplárenská, kdy si průměrná pražská domácnost připlatí měsíčně 250 až 350 korun. Důvodem zdražení byl vývoj na trhu s energiemi.

Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 procent. Nová cena se podle vyjádření firmy v příštím roce zvyšovat nebude. Naopak, pokud by stát přistoupil ke kompenzaci povolenek, cena se může snížit.

Rada města naposledy schválila zvýšení nájemného v magistrátních bytech letos v lednu, přičemž vznikly výjimky například pro nejohroženější skupiny nájemníků, kterými jsou lidé se zdravotním postižením, senioři či nájemníci s nízkými příjmy. V příštím roce by se nájemné podle radního Adama Zábranského (Piráti) nemělo zvyšovat o více než o inflaci.

Vedení města se rozhodlo zvyšovat ceny za jízdenky v MHD již letos, kdy od 1. srpna zdražily jednotlivé jízdenky. Jízdenka na 30 minut zdražila z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun.

Zdražily rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 korun a 90minutové z 32 na 42 korun. Cena předplatních kupónů se nezměnila. Také v tomto případě by o tom musela rozhodnout rada.


Autor: ČTK

Radnice znají výsledky ankety zaměřené na využívání lesů a lesoparků

Dnes ve 21:39

Anketu Jak využíváte lesy a lesoparky na jihu Prahy 4 a v Praze 12 připravila Praha 4 ve spolupráci s Prahou 12 a Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity. Zaměřila se na stav a využívání přírodně-rekreačních lokalit v oblasti Braníka, Hodkoviček, Lhotky, Kamýka a...

Praha 14: Pro kočičku na Plechárnu, koná se výstava

Dnes v 18:14

Již po osmé proběhne 12. února v Kulturním centru Plechárna na sídlišti Černý most sraz desítky kočičích bezdomovců z mnoha spolků a zařízení zabývajících se jejich záchranou.

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

6. února 2023 ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

6. února 2023 v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Další články
Nahoru