
Pražané si v roce 2021 připlatí za vodu, důvodem zdražení je pokles spotřeby kvůli covidu
29. prosince 2020 12:16
„Nárůst ceny je způsoben především ohromným propadem fakturovaných objemů, na které se rozpočítávají regulované náklady. Ty vzrostou pouze o inflaci. Pokles spotřeby postihl hlavní město nejvíce z celé České republiky, neboť krize covid-19 vyhnala z Prahy turisty, dojíždějící studenty i pracující a zásadně omezila veškeré ekonomické aktivity,“ uvedl Tomáš Mrázek, mluvčí PVK, provozovatele pražské vodohospodářské infrastruktury.
Například ke konci září klesla v meziročním srovnání spotřeba vody v Praze o tři miliony kubíků. Pokles ve fakturaci za vodu v letošním roce tak byl odhadován na přibližně 300 milionů korun. „Praha je specifická, velkou část fixních nákladů platí za Pražany turisté,“ uvedl již dříve serveru Pražský patriot generální ředitel PVK Petr Mrkos.
„Když zůstávají Středočeši na home office, zvyšují spotřebu vody ve svém bydlišti, ale logicky ji naopak snižují v Praze. Jedná se o velký počet lidí, pokles spotřeby vody v Praze byl tak od vyhlášení nouzového stavu citelný,“ dodal.
Další vliv na nárůst ceny má provoz úpravny vody v Podolí, která bude v roce 2021 po rekonstrukci opět připojena do sítě, aby byla zajištěna nepřetržitá dodávka pitné vody při neodkladné rekonstrukci přivaděčů ze zdrojů pro Prahu.

„Prahu čekají v následujících letech zásadní investice, abychom dokázali nadále garantovat bezpečné a plynulé zajištění vodohospodářských služeb pro odběratele vody v metropoli. Čeká nás obnova páteřních řadů z Káranské vodárny, rekonstrukce významných vodojemů, rekonstrukce druhé poloviny Ústřední čistírny odpadních vod či výstavba přivaděče z úpravny vody v Podolí do vodojemu na Floře,“ uvedla tajemnice Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Hana Kletečková.
Cena vodného a stočného v Praze zůstane podle Mrázka i přes navýšení stále na úrovni celostátního průměru a ve spotřebním koši Pražanů představuje 1,4 procenta čistých příjmů domácností.
„Průměrný Pražan utratí za vodné a stočné měsíčně přibližně 270 korun, což je zhruba 9 korun denně. Meziroční navýšení ceny představuje nárůst měsíčních výdajů za vodohospodářské služby o 22 korun za osobu. Jeden litr kvalitní pitné vody bude stát zhruba deset haléřů,“ dodal Mrázek.
Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.