Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané si příští rok připlatí za vodu
Litr vyrobené a dodané pitné vody bude Pražany stát i příští rok méně než patnáct haléřů. Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace

Pražané si příští rok připlatí za vodu

Pražané příští rok na vodném a stočném zaplatí nově 144,88 koruny s DPH za metr krychlový, což je meziročně o 13 procent více. Nyní platí lidé v metropoli 128,18 koruny za metr krychlový. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní a informoval o tom také mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáš Mrázek. Zastupitelé v únoru 2022 schválili strategii do roku 2028, podle které bude město navyšovat meziročně vodné a stočné o dvě procenta nad inflaci.

Pražané v příštím roce za vodné a stočné zaplatí 129,36 korun bez DPH. Meziročně cena za tisíc litrů pitné vody vzroste o 11 procent. „Nová cena je tak v souladu se strategií rozvoje vodohospodářské infrastruktury do roku 2035, schválené v loňském roce Radou a Zastupitelstvem hlavního města Prahy, která počítá s nárůstem maximálně o dva procentní body nad celoroční míru inflace s cílem zajistit potřebné zdroje na obnovu a rozvoj,“ sdělil Mrázek.

Rada hlavní města Prahy odsouhlasila nárůst nájemného. V příštím roce dosáhne 3,54 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 584 milionů korun. Vodohospodářskou infrastrukturu má na starosti městská firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS), která ji do roku 2028 pronajímá PVK.

Příští rok vzrostou i investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury, které dosáhnou rekordních 3,34 miliardy korun (oproti roku 2023 je to zvýšení o 575 milionů korun, pozn. aut.).

Dále 1,78 miliardy korun půjde na opravu a údržbu vodohospodářského majetku. V příštím roce budou zahájeny práce na rekonstrukci stávající vodní linky na ÚČOV Praha za téměř 7,3 miliardy korun či stavba levobřežního nátokového labyrintu za téměř 800 milionu korun.

Cena vody v Praze bude podle Mrázka i nadále na celorepublikovém průměru a zároveň hluboce pod úrovní sociálně únosné ceny (235,47 koruny za metr krychlová, pozn. aut.), což je pomyslný strop cenové úrovně stanovený EU pro jednotlivé regiony.

„Litr vyrobené a dodané pitné vody, včetně následného odvedení a ekologického vyčištění, bude Pražany stát méně než patnáct haléřů,“ dodal Mrázek.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru