Pražané si připlatí za vodu, cena vodného a stočného vzroste o pár procent
16. prosince 2024 15:36
„Rada hlavního města Prahy odsouhlasila nárůst nájemného za vodohospodářský majetek, které je hlavním zdrojem prostředků na investice. V příštím roce dosáhne 3,85 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 300 milionů korun,“ popsal Mrázek.
S tím vzrostou i investice do obnovy vodohospodářské infrastruktury, které dosáhnou rekordních 3,63 miliardy korun. Dalších 2,15 miliardy korun půjde na opravu a údržbu vodohospodářského majetku.
„Mezi největší plánované zahajované akce jsou rekonstrukce a modernizace stávající linky Ústřední čistírny odpadních vod, rekonstrukce kbelské čistírny, rekonstrukce oddělovače OK 1B či pokračování budování protipovodňové ochrany na stokové síti v oblasti Karlína. Zahájeny budou také (ÚČOV) rozsáhlé obnovy vodovodní a kanalizační sítě v ulicích Počernická, Poděbradská, Strojnická, Trojská, Opletalova a dalších,“ vyjmenoval Mrázek.
Pokračovat podle něj budou práce na mnoha stavbách, patří mezi ně mimo jiné rozšíření čistírny v okrajové městské části Praha-Královice, doplnění hrubého předčištění na ÚČOV, rekonstrukce kanalizace v ulici Na Václavce, Legerově, Jaromírově, a mnoha dalších. Současně se bude pokračovat na obnově vodovodních řadů v Řepích, Slivenci či ulicích Bořivojova, Vlkova, Jaromírova, Miranova a mnoha dalších.
Cena vody v Praze je podle PVK nadále srovnatelná s cenou vody například ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém či Královohradeckém kraji. „Cena vody v Praze zůstává nadále hluboko pod hranicí sociální únosné ceny vody stanovené OECD a českými dotačními autoritami, která stanovuje hranici výdajů za vodohospodářské služby na dvě procenta čistých ročních příjmů průměrné domácnosti v daném kraji,“ popsal mluvčí.
V Praze tato hranice představuje cenu 243,83 korun za metr krychlový. V roce 2025 tak průměrná rodina utratí za vodohospodářské služby v Praze 1,24 procenta svých ročních příjmů.
Cena za jeden litr vyrobené a dodané pitné vody, včetně následného odvedení a ekologického vyčištění, bude Pražany stát patnáct haléřů. Navýšení ceny vody představuje zvýšení výdajů Pražana o 20 korun měsíčně a na komplexní vodohospodářské služby tak průměrný Pražan vynaloží 15 korun denně.
PVK provozují vodovodní síť v délce 3690 kilometrů, délka vodovodních přípojek je 892 kilometrů. Na území metropole je 68 vodojemů o celkovém objemu 752.744 metrů krychlových vody. Praha je zásobována ze tří zdrojů, Úpravny vody Želivka, Úpravny vody Kárané a z Podolské vodárny. Kanalizační síť měří 3904 kilometrů a délka přípojek je 1027 kilometrů. Nájemní smlouva s PVS skončí PVK v roce 2028, následně magistrát plánuje od Veolie odkoupit zbylý podíl a firmu plně ovládnout.