dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražané si oblíbili odevzdávání bioodpadu, objednali si už přes deset tisíc kompostejnerů
Nádoby na bioodpad mají hnědou barvu. Foto: PSAS

Pražané si oblíbili odevzdávání bioodpadu, objednali si už přes deset tisíc kompostejnerů

Pražským službám (PSAS) vzrostl počet zájemců o svoz bioodpadu. Firma nyní eviduje přes deset tisíc zákazníků, meziročně to je o zhruba 1500 lidí více. Firma loni svezla 6495,9 tuny bioodpadu, což je o zhruba 100 tun méně než předloni. Od 1. ledna 2015 platí pro obce a města vyhláška, podle které musí zajistit pro své občany třídění bioodpadu.

„Celkově evidujeme asi 10 500 zákazníků, přičemž více než 90 procent je sezonních. Sezonní svoz si lze objednat od 1. dubna do 30. listopadu, respektive kdykoliv během této doby. Tato forma svozu je určena především pro zahrádkáře a pro majitele zahrad," uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.

Kompostejnery se od klasických popelnic na komunální odpad technicky odlišují. Jejich konstrukční řešení je přizpůsobeno charakteru odpadu a jeho důkladnému provzdušnění, odvodu vlhkosti, snížení hmotnosti a neporušení vlastností pro další kompostování.

Do kompostejnerů lze vyhazovat například listí, trávu, plevel, zbytky rostlin, hobliny, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Naopak odpady jako zbytky jídla, jedlé oleje, kosti, maso, uhynulá zvířata, znečištěné piliny či hobliny do kompostejnerů nepatří.

Cena za pronájem nádob se odvíjí od jejich velikosti – například za 120litrové popelnice zaplatí domácnost ročně 900 korun. PSAS je vyváží jednou za 14 dní.

„Celoroční pronájem nádoby využívají domácnosti a živnostníci, kteří produkují bioodpad a mají ho zájem třídit bez ohledu na roční období. Sezónní osmiměsíční pronájem využívají především majitelé rodinných domů a zahrad,“ doplnil mluvčí Radim Mana.

Službu sběru a svozu bioodpadu si zájemci mohou objednat elektronicky na www.psas.cz/bio a také na nejbližším zákaznickém centru společnosti Pražské služby, jejichž seznam je na www.psas.cz.

Pražané mohou zahradní odpad odevzdávat i ve sběrných dvorech nebo do velkoobjemových kontejnerů, které se po městě přesunují podle harmonogramu. PSAS zpracovává obsah nádob na kompost, který je následně využit v zemědělství nebo na rekultivaci zeleně.


Další články
Nahoru