dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Pražský život

Pražané si oblíbili odevzdávání bioodpadu, kompostejnery využívá přes 10 tisíc lidí

Pražské služby evidují rekordních 10 450 zákazníků, kteří využívají svoz bioodpadu. Zájemci třídí biologicky rozložitelný odpad do kompostejnerů o objemu 120 nebo 240 litrů. Svoz speciálních nádob na bioodpad probíhá jednou za 14 dní a lze ho sjednat celoročně nebo sezonně. Za loňský rok bylo v kompostejnerech odevzdáno 4510 tun bioodpadu.

Kompostejnery se od klasických popelnic na komunální odpad technicky odlišují. Jejich konstrukční řešení je přizpůsobeno charakteru odpadu a jeho důkladnému provzdušnění, odvodu vlhkosti, snížení hmotnosti a neporušení vlastností pro další kompostování.

K dosažení optimálních podmínek dochází zejména díky větracím otvorům, které slouží k cirkulaci vzduchu a odvádění vlhkosti. Ve spodní části kompostejneru je pak umístěna mřížka oddělující pevnou část bioodpadu od kapalné složky, která je následně odpařována.

„Zmíněné konstrukční prvky vedou k omezení zápachu, výskytu larev a dokonce snížení ke hmotnosti odpadu vlivem odpaření vody. Svoz kompostejnerů je tak hygienický a lze ho provádět ve čtrnáctidenních cyklech,“ řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Do kompostejnerů lze vyhazovat například listí, trávu, plevel, zbytky rostlin, hobliny, spadané ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky či kávovou sedlinu. Naopak odpady jako zbytky jídla, jedlé oleje, kosti, maso, uhynulá zvířata, znečištěné piliny či hobliny do kompostejnerů nepatří.

„Celoroční pronájem nádoby využívají domácnosti a živnostníci, kteří produkují bioodpad a mají ho zájem třídit bez ohledu na roční období. Sezónní osmiměsíční pronájem využívají především majitelé rodinných domů a zahrad,“ doplnil mluvčí Radim Mana.

Pražské služby svezly v loňském roce celkově 6 603 tun biologicky rozložitelného odpadu. Největší množství 4 510 tun pocházelo z kompostejnerů od živnostníků a domácností.  Na sběrných dvorech Pražských služeb obyvatelé metropole odevzdali 2 037 tun bioodpadu a v rámci mobilních sběrných dvorů 56 tun.

Službu sběru a svozu bioodpadu si zájemci mohou objednat elektronicky na www.psas.cz/bio a také na nejbližším zákaznickém centru společnosti Pražské služby, a.s., jejichž seznam najdete na www.psas.cz.


Další články
Nahoru