dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražané se v recyklaci elektra činí. Za úspory by mohli svítit jeden den zdarma
Staré počítače lze recyklovat. Ilustrační foto: Txopi / Wikimedia Commons

Pražané se v recyklaci elektra činí. Za úspory by mohli svítit jeden den zdarma

Občané Prahy v loňském roce ušetřili 28 tisíc MWh elektřiny, více než 1,3 milionu litrů ropy a 125 tisíc m³ vody. Vyplývá to z environmentálního vyúčtování provedeného neziskovou organizací ASEKOL.

Výsledky sběru elektra v Praze za rok 2012 byly přepočteny na ušetřenou energii, suroviny a vodu, a také na emise skleníkových plynů do ovzduší a produkci odpadu. Konkrétně se jednalo o téměř 2 320 tun vysloužilých spotřebičů – 58 tisíc televizorů, 24 tisíc monitorů a 656 tun drobného elektra.

Díky Pražanům bylo loni sběrem a recyklací televizí, monitorů a drobného elektra v kraji uspořeno například více než 1,37 milionu litrů ropy, které mají v současnosti hodnotu přes 18,5 milionů korun a vystačily by na 488 cest automobilem s běžnou spotřebou kolem světa, nebo přes 28 tisíc MWh elektřiny, což by všem občanům kraje vydrželo skoro celý den.

Dobrý výsledek: Praha je třetí

Zároveň se ušetřilo 125 tisíc m3 vody, což odpovídá množství, které občané Prahy vypijí zhruba za 50 dní. 

Mezi kraji dopadl v environmentálním vyúčtování v přepočtu na obyvatele nejlépe Zlínský kraj, kde se podařilo sběrem elektroodpadu za loňský rok například snížit produkci CO2 o 5,7 kg na jednoho občana. Takové množství CO2 vyprodukuje automobil za 37 km jízdy. Na druhém místě skončila Vysočina, třetí je Praha.

„Ukazuje se, že recyklace elektra může přispět k řešení problémů se zásobami zdrojů, jako je voda nebo ropa. Už zpětný odběr a recyklace 100 mobilních telefonů uspoří elektrickou energii za více než 2 200 korun nebo ropu potřebnou pro ujetí 417 km automobilem,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL. 


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru