Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané se sice při vyhazování vánočních stromků zlepšili, mnozí dál chybují
Odložené vánoční stromky před svozem. Foto: Jan Puci

Pražané se sice při vyhazování vánočních stromků zlepšili, mnozí dál chybují

Vyhozené vánoční stromky budou pražští popeláři odvážet do konce února. Pražské služby předpokládají, že jich letos v metropoli jako každoročně zlikvidují stovky tisíc. Lidé by měli stromky odkládat vedle veřejně přístupných popelnic nebo kontejnerů na tříděný odpad, nemají je házet přímo do popelnic. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.

Z domácností postupně mizí nejpopulárnější symbol Vánoc, ozdobený stromeček. Pro jeho likvidaci platí jednoduchá pravidla. Vždy záleží na tom, kde mají občané umístěnou popelnici na směsný odpad. Živé jehličnany, ale ani ty umělé, podle Komarnického v žádném případě nepatří dovnitř nádob. 

Výrazně by se tím zmenšila jejich kapacita a prostor pro další odpad. „Stromečky je nutné odložit vždy vedle popelnic. Důkladně odstrojené, aby z nich mohla vzniknout štěpka nebo kompost. Umělé vánoční stromečky by pak měli lidé vozit jen a pouze na sběrné dvory,“ sdělil mluvčí. 

Pražané jsou podle něj už sice několik let zvyklí jehličnany odkládat vedle popelnic, mnozí ale stále chybují. Pravidla jsou přitom jednoduchá. Vždy záleží na umístění nádob na směsný odpad. V případě, že jsou veřejně přístupné na ulici, je možné stromeček volně odložit vedle nich.

Pokud mají lidé černé popelnice ve vnitrobloku, v zamčených klecích nebo za plotem u domu, měli by stromek odnést k nejbližšímu veřejnému stanovišti tříděného odpadu ideálně den před svozem. Například loni začátkem ledna silně foukalo. Stromečky v ulicích i na silnicích místy komplikovaly dopravu a mohly navíc někomu způsobit drobné škody, jako oděrky na autech. 

„Obyvatele činžovních domů nebo novostaveb, kteří mají popelnice na směsný i tříděný odpad ve vnitrobloku, případně v domě, prosíme o odložení stromku k nejbližšímu veřejnému stanovišti tříděného odpadu,“ řekl Komarnický. 

Běžně se stává, že se lidé začínají zbavovat stromečků hned po Štědrém dni. Jedná se však o jednotky kusů. První větší vlnu očekávají popeláři po svátku Tří králů. Do konce února jich svezou odhadem stovky tisíc. V přepočtu na hmotnost šlo za loňský rok přibližně o 250 tun tohoto svátečního bioodpadu z celé Prahy.

Pro stromky vyjíždí posádky menších nákladních vozů s valníkem i speciálně vyčleněná popelářská auta. Sváží je na překladiště a následně do kompostáren. Očištěné stromky tu poslouží k výrobě štěpky, nebo kompostu. 

Ty znečištěné, nebo řádně neodstrojené najdou své využití ve spalovně ZEVO Malešice. Tady z nich vznikne světlo a teplo pro pražské domácností. Pražské služby podle Komarnického zároveň důrazně apelují na občany, aby se vánočních stromků nezbavovali v přírodě. 

„Prosíme, v žádném případě je neodnášejte do lesa nebo městského parku, zapomenuté ozdoby a háčky by mohly ublížit drobným živočichům, ptákům i divoké zvěři,“ zdůraznil.   

Pražské služby zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Od roku 2018 je jediným vlastníkem firmy Praha. Zbytek svozu odpadu v Praze zajišťuje společnost AVE CZ a další firmy.


Autor: Jan Puci

Den Vltavy 2024

Dnes v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Dnes v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Dnes v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru