Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané se přesouvají do pozice experimentujících voličů, hlasování dominovala roztříštěnost
Hlasování skončilo, lidé šli k volebním urnám v pátek a sobotu. Ilustrační foto: archiv

Pražané se přesouvají do pozice experimentujících voličů, hlasování dominovala roztříštěnost

Víkendové komunální a senátní volby v Praze se nesly ve znamení stranické roztříštěnosti, takzvané personifikace a pravo-levého souboje. ČTK to dnes řekl politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu v Praze. Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy výsledky voleb potvrdily dlouhodobější trendy, které jsou patrné z předchozích parlamentních voleb nebo průzkumů veřejného mínění.

Důkazem volební roztříštěnosti v metropoli jsou podle Mrklase například rozdílné zisky stran na úrovni jednotlivých městských částí a na úrovni hlavního města Prahy. Míra roztříštěnosti je větší než v 90. letech, kdy vznikal stranický systém, míní.

Personifikaci, tedy důraz na osobnosti, nikoliv na jejich stranickou příslušnost, Mrklas spojuje s dominantním postavením výrazných starostů a primátorů. „Čím dál více lidé nevolí politické strany, ale volí konkrétní kandidáty, úspěšné starosty, primátory. Stranická volba již dnes není dominantní," uvedl Mrklas.

Pravo-levý souboj je podle něj způsoben přebíráním levicových voličů ČSSD a KSČM hnutím ANO, které se stává hegemonem na levici. Lídr hnutí ANO a premiér Andrej Babiš nicméně v sobotu odmítl, že je jeho strana levicová.

Opakovaně zdůraznil, že ANO je hnutím pro všechny. Za levicové je označuje opakovaně předseda ODS Petr Fiala, který chce, aby jeho strana byla hlavním pravicovým oponentem ANO.

Pro voliče v Praze je typická voličská nestálost a hledání nových alternativ, shodli se politologové. Podle Mlejnka komunální volby v Praze ukázaly, že hnutí Praha Sobě, nový blok Spojené síly pro Prahu a Piráti voliče získali díky tomu, že se prezentovali jako nová síla a alternativa k zavedeným stranám.

„Pokud jde o Prahu Sobě, tak tu volili spíše lidé, kteří jsou znechuceni z politiky. Pak také dalším výrazným rysem politické scény je odpor významné části veřejnosti k hnutí ANO," dodal Mlejnek.

Z tradičních stran v Praze uspěla jen ODS s 17,87 procenta hlasů, dodal Mlejnek. „Zčásti je to způsobeno tím, že se ODS zčásti vrací voliči z ANO a z dalších stran," řekl.

„Hnutí ANO volby spíše zremizovalo, než vyhrálo. Ty volby jednoznačného vítěze nemají. Spoluvítězem je ODS, která posílila," doplnil.

„Voliči v Praze se dlouhodobě mění z jasných zastánců liberálně- konzervativní pravice, což platilo před deseti lety. Postupně se přesouvají do pozice experimentujících voličů," dodal Mrklas. Důkazem je podle něj to, že se v Praze za posledních deset let vystřídaly u moci prakticky všechny staré i nové politické strany.

Podle Mrklase jsou stejné tendence i na úrovni senátních voleb. Podstatné je zde pravo-levé soupeření a personifikace.


Autor: ČTK

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru