dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Pražský život

Pražané se hojně zbavují vánočních stromků, svoz potrvá do konce února

Tradičně po Třech králích začali Pražané v hojné míře vyhazovat vysloužilé vánoční stromky. Naprostá většina stromků je určena k dalšímu zpracování. 

Vyhozené vánoční stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. „V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, například na sídlišti, lze stromky volně odložit vedle nich. Změna však nastává, pokud nemáte popelnici volně přístupnou z ulice, což je u činžovních domů či rodinné zástavby běžné. V takovém případě prosíme o odložení stromku u nebližšího kontejneru na tříděný odpad,“ vysvětluje tiskový mluvčí Radim Mana.  

Konečná zastávka pro vánoční stromky je u specializovaného odběratele, který stromky štěpkuje, a tak následně poslouží například jako topivo. Znečištěné nebo nedostatečně odstrojené stromky putují společně se směsný odpadem k energetickému využití do ZEVO Malešice.

Lidé by měli stromky vyhazovat nejlépe den před odvozem komunálního odpadu, aby nebyly v ulicích příliš dlouhou dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor.

„Na svozu vánočních stromků se podílí více než 21 vozidel. Z toho je asi 10 klasických popelářských aut s lineárním lisem, které se nasazují mimořádně a dle aktuálních potřeb. Tato vozidla pojmou v průměru 2 až 3 tuny stromků,“ řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Nedoporučuje se odnášení vánočních stromků do lesa, kde by je mohla jako potravu zpracovat divoká zvěř. Dekorace a zapomenuté ozdoby mohou ublížit zvířatům. Kdyby se například dostal háček od ozdoby do trávicího ústrojí zvířete, mohlo by uhynout.

Pražské služby očekávají, že svezou okolo 300 tisíc vánočních stromečků. „Výjimka platí pro umělé stromky. Pokud už stromek dosloužil, rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný či směsný odpad, ale do sběrného dvora,“ dodává mluvčí Pražských služeb.


Další články
Nahoru