dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Amnestie: Pražané odevzdali granáty a kulomety
Není granát jako granát. Některý zdobí, jiný zabíjí. Ilustrační foto: archiv autora

Amnestie: Pražané odevzdali granáty a kulomety

Když v minulosti učinila česká policie veřejnou výzvu, aby lidé beztrestně odevzdali nelegálně držené zbraně, Pražané si sáhli do svědomí. Ze svých skrýší vytáhli mnohdy vskutku raritní kusy. Policejní experti se nestačili divit. Výjimkou nebyl například kulomet nebo odjištěné granáty. 

Byť už od zmíněného pardonu na utajené bouchačky všech typů uplynulo spoustu času, experti se mnohými zbraněmi zabývají dodnes.

„Jsou to velmi náročné balistické zkoušky, protože s prověřovánou odevzdanou zbraní mohl být v minulosti spáchán trestný čin. Nebo třeba byla někomu odcizena,“ vysvětloval nejmenovaný expert z pražského Kriminalistického ústavu.

Smrt přivezl v igelitce

Jiní policisté si však mravenčí zkoumání ani nestačili užít – ihned poznali, že může být hodně zle.

„Na naše tehdejší oddělení v Krakovské ulici přišel jistý bodrý chasník. V ruce měl igelitku, a že prý doma na půdě našel něco jako granáty. Takže je raději přišel odevzdat,“ líčil počátek možné děsivé tragédie Karel Koubík, vedoucí skupiny expertíz Pyrotechnické služby Policie ČR.

Kriminalisté však záhy zjistili, že s šesti útočnými granáty bylo cestou do Krakovské manipulováno. Jinými slovy, nálezce je položil na stůl odjištěné.

„Dal jsem povel k okamžitému opuštění budovy, a moc nechybělo, abychom rovnou nevyskákali z oken. Ten chasník nás dorazil ještě jednou – řekl, že s granáty cestoval vlakem do Prahy asi dvě hodiny,“ stále nevěřícně kroutil hlavou šéf policejních pyrotechniků.

Naštěstí vše dopadlo dobře – granáty poté byly blíže neurčeným způsobem znovu zajištěny a ve vymezené lokalitě za Prahou zneškodněny.

„Kdyby jich všech šest explodovalo už třeba ve vlaku, minimálně dva vagóny ze soupravy by zmizely z povrchu zemského. A to nechci ani domýšlet na tragédii v budově Krakovské ulice,“ uzavřel Karel Koubík.

Nechyběly ani kulomety, nebo stařičký kolt

Zmínka o raritách mezi odevzdanými zbraněmi taky neuškodí – v hromadě zhruba tisícovky zbraní to byla třeba lovecká dvojhlavňová brokovnice s posuvným závěrem a vojenská puška Winchester vyrobená Američany speciálně pro carské Rusko. Nechyběly ani dva kulomety německé výroby z druhé světové války.

Snad nejpozoruhodnější byl starý kolt, ozdoba kdejakého amerického kovboje. Kdyby z něj majitel ze zvědavosti vystřelil, buď by přišel o ruku či si přivodil jiné zranění. „Hlaveň byla již natolik prorezlá, že exploze by ji roztříštila na desítky drobných kusů,“ doplnil expert kriminalistického ústavu.

Pražané ale v drtivé většině odevzdávali revolvery nebo pistole různých typů vyrobených v České zbrojovce Brno. Policie zatím z odevzdaného zbrojního arzenálu nevyčlenila jedinou zbraň, se kterou by byl spáchán zločin.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru