dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Pražský sportVíkendové tipy

Pražané podpoří nemocné cvičením, chystá se 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou

Stovky lidí z Prahy a okolí se za tři dny převlečou do sportovního, obují tenisky a vyrazí do sportcentra FitnessAction v ulici Štúrova 20 na Praze 4. V pátek zde totiž startuje 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2016. Celkem letos cvičí 23 měst. 

Roztroušená skleróza

Chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro onemocnění je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných. 

Na celém světě roztroušenou sklerózou trpí 2,5 miliónů nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

 MaRS má za úkol upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou prospívá. V Praze budou, jako na jediném místě v republice, lidé cvičit celých 24 hodin nepřetržitě a postupně se propojí i s ostatními cvičícími městy.

 „Tradičně cvičí rodiny, přátelé pacientů, terapeuti nebo kolegové z práce, ale zapojit se může každý, kdo chce podpořit dobrou věc,“ upřesnila Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který je hlavním pořadatelem akce.

V Praze přijde pacienty a podpořit řada známých osobností a sportovců. Svoji účast ohlásil herec Václav Vydra, muž roku 2015 Jakub Kraus, basketbalista Pavel Miloš nebo cyklista Luboš Lom, v sobotu se tradičně ukáže herec Jan Čenský.

Potrénovat přijde Štěpánka Hilgertová, české reprezentantky a vítězky Euroligy v basketbale žen z USK Praha s Ilonou Burgrovou, nebo tým hráčů a hráček amerického fotbalu Prague Black Panthers a Black Cats. Cvičit bude i tým Nadace Jakuba Voráčka s Klukem Pukem, Jakub Voráček maraton podpoří zdravicí a pozváním.

Přímo při startu maratonu pokřtí přední česká profesionální golfistka Šideri Váňová unikátní knihu Hledá se 16 tisíc s příběhy pacientů s roztroušenou sklerózou, která bude k dostání ve všech cvičících regionech. Bude přítomen nutriční specialista, který poradí, jak se správně stravovat, účastníci nahlédnou do speciálně sestavených kuchařek pro pacienty.

Loni se MaRSu v Praze zúčastnilo přes 400 lidí, v celé republice pak přišla cvičit ve 12 městech téměř tisícovka. Letos se připojí už 23 měst – kromě Prahy budou cvičit lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Karlových Varů, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad, Ústí nad Orlicí, Mostu, Nového Boru, Olomouce, Plzně, Teplic, Uherského Hradiště, Velkých Losin, Žďáru nad Sázavou, Žirče u Dvora Králové n. L.

Ze zahraničí se připojí slovenské Piešťany, francouzské Rennes a švýcarské Valens. Stejně jako v ostatních městech bude v Praze vstupné na akci dobrovolné a případný výtěžek poputuje na nákup rehabilitačních pomůcek.

„Účastníci maratonu si zacvičí buď tradičně v kruhovém tréninku nebo skupinových lekcích vhodných pro pacienty typu pilates a jóga, chybět nebudou ani cviky pro pacienty na vozíku. Prostory, kde se bude maraton odehrávat, jsou většinou bezbariérové, přístupné i pro hendikepované. Imobilní lidé si s námi mohou zacvičit z domova, stačí poslat fotku a přičteme je k účastníkům,“ doplnila fyzioterapeutka Lucie Suchá.

Při tomto netradičním maratonu není cílem podat vrcholový výkon, ale motivovat nejen pacienty k tomu, aby se naučili pravidelně hýbat. MaRS veřejnosti ukazuje, že pro pacienty s RS je naprosto zásadní včasné zahájení léčby. Data z celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou a dalších zahraničních registrů jasně dokazují, že moderní, biologické léky umí nemoc u velké části pacientů stabilizovat, oddálit invaliditu a výrazně prodloužit období práceschopnosti.

 „Včasné zavedení biologické léčby spolu s intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem pacientům s roztroušenou sklerózou zásadně oddálí vzplanutí nemoci,“ řekla profesorka Eva Havrdová, vedoucí MS Centra Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Další články
Nahoru