Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce
Ilustrační foto: cottonbro / Pexels

Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce

Průměrná spotřeba elektřiny domácností v Praze je kolem dvou megawatthodin (MWh) za rok, takže po schváleném zastropování cen by průměrný účet Pražanů za odebranou elektřinu bez poplatku za distribuci neměl přesáhnout 10 000 korun. ČTK to řekl radní města Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že Praha bude chtít dosáhnout přes státního obchodníka s energiemi ještě výhodnějších cen, které by se podle něj měly týkat i akciových společností zajišťujících veřejné služby, jako je dopravní podnik.

Vláda v pondělí stanovila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. S připočtením distribučních poplatků se celková cena bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami. Samosprávy či veřejné instituce by podle vyjádření zástupců vlády měly energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.

Podle Chabra je v metropoli 695 365 domácností odebírajících elektřinu. V případě plynu je to 370 354, z toho 211 131 plynem topí. Chabr řekl, že vládní řešení považuje za smysluplné a i když ceny budou vyšší, než bylo dosud zvykem, neměly by být pro domácnosti likvidační.

Pokud jde o zajištění energií pro město, magistrát se podle radního bude snažit o to, aby přes státního obchodníka s energiemi dosáhl ještě nižších cen, než jaké zaručuje zastropování. Dodal, že je na místě debata o tom, zda do těchto nákupů nezařadit kromě samospráv a jejich příspěvkových organizací i akciové společnosti, které město stoprocentně vlastní a které zajišťují veřejné služby.

„Například provoz MHD veřejnou službou je, ale je provozován městem vlastněnou akciovou společností," řekl.

Nyní má magistrát pro sebe a své organizace zajištěnou elektřinu od Pražské energetiky do konce letošního roku. Město podle dřívějších vyjádření letos platilo 110 až 150 eur za MWh, zastropovaná cena podle Chabra odpovídá 200 eur za MWh.

Magistrát v souvislosti s energetickou krizí připravuje také úsporná opatření, v zimě plánuje topit na méně stupňů. Radní již schválili tendr na vybudování přivaděče vody z Vltavy, kterou by se mělo s pomocí tepelných čerpadel topit v budově Nové radnice.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Pro kočičku do KC Zahrada

Včera ve 14:42

V KC Zahrada v Praze 11 v Malenické ulici najdete v sobotu 25. února kočičky k adopci.

Týden mozku 2023

Včera ve 12:26

Dvacátý čtvrtý ročník festivalu Týden mozku proběhne v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 13. března. Část hlavního programu bude dostupná také online.

Poslechněte si Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Včera v 11:23

Slavnostní prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici. Vzpomínky pamětníků z Prahy 2 ožijí díky audio reportážím a animaci...

Další články
Nahoru