Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce
Ilustrační foto: cottonbro / Pexels

Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce

Průměrná spotřeba elektřiny domácností v Praze je kolem dvou megawatthodin (MWh) za rok, takže po schváleném zastropování cen by průměrný účet Pražanů za odebranou elektřinu bez poplatku za distribuci neměl přesáhnout 10 000 korun. ČTK to řekl radní města Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že Praha bude chtít dosáhnout přes státního obchodníka s energiemi ještě výhodnějších cen, které by se podle něj měly týkat i akciových společností zajišťujících veřejné služby, jako je dopravní podnik.

Vláda v pondělí stanovila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. S připočtením distribučních poplatků se celková cena bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami. Samosprávy či veřejné instituce by podle vyjádření zástupců vlády měly energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.

Podle Chabra je v metropoli 695 365 domácností odebírajících elektřinu. V případě plynu je to 370 354, z toho 211 131 plynem topí. Chabr řekl, že vládní řešení považuje za smysluplné a i když ceny budou vyšší, než bylo dosud zvykem, neměly by být pro domácnosti likvidační.

Pokud jde o zajištění energií pro město, magistrát se podle radního bude snažit o to, aby přes státního obchodníka s energiemi dosáhl ještě nižších cen, než jaké zaručuje zastropování. Dodal, že je na místě debata o tom, zda do těchto nákupů nezařadit kromě samospráv a jejich příspěvkových organizací i akciové společnosti, které město stoprocentně vlastní a které zajišťují veřejné služby.

„Například provoz MHD veřejnou službou je, ale je provozován městem vlastněnou akciovou společností," řekl.

Nyní má magistrát pro sebe a své organizace zajištěnou elektřinu od Pražské energetiky do konce letošního roku. Město podle dřívějších vyjádření letos platilo 110 až 150 eur za MWh, zastropovaná cena podle Chabra odpovídá 200 eur za MWh.

Magistrát v souvislosti s energetickou krizí připravuje také úsporná opatření, v zimě plánuje topit na méně stupňů. Radní již schválili tendr na vybudování přivaděče vody z Vltavy, kterou by se mělo s pomocí tepelných čerpadel topit v budově Nové radnice.


Autor: ČTK

Hostivařský komunitní den

Dnes v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

Včera v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

23. září 2022 v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Další články
Nahoru