Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce
Ilustrační foto: cottonbro / Pexels

Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce

Průměrná spotřeba elektřiny domácností v Praze je kolem dvou megawatthodin (MWh) za rok, takže po schváleném zastropování cen by průměrný účet Pražanů za odebranou elektřinu bez poplatku za distribuci neměl přesáhnout 10 000 korun. ČTK to řekl radní města Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že Praha bude chtít dosáhnout přes státního obchodníka s energiemi ještě výhodnějších cen, které by se podle něj měly týkat i akciových společností zajišťujících veřejné služby, jako je dopravní podnik.

Vláda v pondělí stanovila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. S připočtením distribučních poplatků se celková cena bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami. Samosprávy či veřejné instituce by podle vyjádření zástupců vlády měly energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.

Podle Chabra je v metropoli 695 365 domácností odebírajících elektřinu. V případě plynu je to 370 354, z toho 211 131 plynem topí. Chabr řekl, že vládní řešení považuje za smysluplné a i když ceny budou vyšší, než bylo dosud zvykem, neměly by být pro domácnosti likvidační.

Pokud jde o zajištění energií pro město, magistrát se podle radního bude snažit o to, aby přes státního obchodníka s energiemi dosáhl ještě nižších cen, než jaké zaručuje zastropování. Dodal, že je na místě debata o tom, zda do těchto nákupů nezařadit kromě samospráv a jejich příspěvkových organizací i akciové společnosti, které město stoprocentně vlastní a které zajišťují veřejné služby.

„Například provoz MHD veřejnou službou je, ale je provozován městem vlastněnou akciovou společností," řekl.

Nyní má magistrát pro sebe a své organizace zajištěnou elektřinu od Pražské energetiky do konce letošního roku. Město podle dřívějších vyjádření letos platilo 110 až 150 eur za MWh, zastropovaná cena podle Chabra odpovídá 200 eur za MWh.

Magistrát v souvislosti s energetickou krizí připravuje také úsporná opatření, v zimě plánuje topit na méně stupňů. Radní již schválili tendr na vybudování přivaděče vody z Vltavy, kterou by se mělo s pomocí tepelných čerpadel topit v budově Nové radnice.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Další články
Nahoru