Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 22°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce
Ilustrační foto: cottonbro / Pexels

Pražané po zastropování cen zaplatí za proud do 10 000 korun, roční účet navýší ještě distribuce

Průměrná spotřeba elektřiny domácností v Praze je kolem dvou megawatthodin (MWh) za rok, takže po schváleném zastropování cen by průměrný účet Pražanů za odebranou elektřinu bez poplatku za distribuci neměl přesáhnout 10 000 korun. ČTK to řekl radní města Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že Praha bude chtít dosáhnout přes státního obchodníka s energiemi ještě výhodnějších cen, které by se podle něj měly týkat i akciových společností zajišťujících veřejné služby, jako je dopravní podnik.

Vláda v pondělí stanovila maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny na šesti korunách včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na třech korunách za kWh. S připočtením distribučních poplatků se celková cena bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami. Samosprávy či veřejné instituce by podle vyjádření zástupců vlády měly energie nakupovat prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.

Podle Chabra je v metropoli 695 365 domácností odebírajících elektřinu. V případě plynu je to 370 354, z toho 211 131 plynem topí. Chabr řekl, že vládní řešení považuje za smysluplné a i když ceny budou vyšší, než bylo dosud zvykem, neměly by být pro domácnosti likvidační.

Pokud jde o zajištění energií pro město, magistrát se podle radního bude snažit o to, aby přes státního obchodníka s energiemi dosáhl ještě nižších cen, než jaké zaručuje zastropování. Dodal, že je na místě debata o tom, zda do těchto nákupů nezařadit kromě samospráv a jejich příspěvkových organizací i akciové společnosti, které město stoprocentně vlastní a které zajišťují veřejné služby.

„Například provoz MHD veřejnou službou je, ale je provozován městem vlastněnou akciovou společností," řekl.

Nyní má magistrát pro sebe a své organizace zajištěnou elektřinu od Pražské energetiky do konce letošního roku. Město podle dřívějších vyjádření letos platilo 110 až 150 eur za MWh, zastropovaná cena podle Chabra odpovídá 200 eur za MWh.

Magistrát v souvislosti s energetickou krizí připravuje také úsporná opatření, v zimě plánuje topit na méně stupňů. Radní již schválili tendr na vybudování přivaděče vody z Vltavy, kterou by se mělo s pomocí tepelných čerpadel topit v budově Nové radnice.


Autor: ČTK

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Dnes v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru