dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
11°C
Pražané od ledna zatím vytřídili víc plechovek než za celý loňský rok
V areálu Pražských služeb ve Vysočanech byla letos v květnu zprovozněna poloautomatická linka na třídění kovových obalů. Toto je násypka s kovovými obaly. Foto: PSAS

Pražané od ledna zatím vytřídili víc plechovek než za celý loňský rok

V prvních sedmi měsících tohoto roku skončilo v šedých kontejnerech 236,6 tun kovových obalů, což je skoro stejné množství jako celý loňský rok. V metropoli je aktuálně 1032 šedivých kontejnerů na kovové obaly, které se poprvé v ulicích hlavního města objevily v roce 2013. Obsah kontejnerů končí v areálu Pražských služeb, kde s dotříděním železných a neželezných kovů pomáhá nová poloautomatická linka.

Do komplexního systému třídění komunálního odpadu byl sběr kovových obalů zařazen přesně před třemi lety. Třídění této komodity doplnilo dlouhodobě zavedený sběr papíru, skla, plastu a nápojových kartonů.

Zatímco první měsíce po startu svozu byly statisticky skromné, loni pražské svozové společnosti Pražské služby, AVE CZ, Komwag a IPODEC svezly přes 262 tun tohoto odpadu.  „Na základě dosavadního vývoje odhadujeme, že letos zpracujeme a dotřídíme zhruba 450 tun kovového odpadu,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Tento odhad vychází z dosavadních návozů včetně letního náporu. Jen v červenci se v hlavním městě svezlo 41,18 tun kovového odpadu.

V ulicích metropole se aktuálně nachází 1032 kontejnerů o objemu 1100 litrů, 22 podzemních nádob o kapacitě 1500 litrů a 29 malých 240litrových nádob.

Každá plechovka skončí jinde

Obsah nádob končí v areálu Pražských služeb, kde od druhé poloviny roku funguje poloautomatická linka na třídění kovů. Její technologie se skládá ze dvou hlavních částí – linky na třídění kovových odpadů a lineárního lisu.

nadoby-na-plechovky

Nádoby na nápojové plechovky

Součástí linky jsou dva separátory, které se starají o oddělení železných kovů od těch neželezných. Mezi ty neželezné (nemagnetické) patří například hliník, měď nebo zinek. Uvádí se, že hliník lze recyklovat neustále. Pro výrobu nového hliníku je potřeba vytříděný kov už jen přetavit. Není tak nutná jeho složitá a energeticky náročná výroba z bauxitu.

Kontejner je určen zejména pro sběr prázdných nápojových plechovek, ale je možné do něj odložit i prázdné konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka. Do separačních nádob naopak nepatří tlakové obaly od kosmetiky, cestovních vařičů, neboť hrozí jejich vznícení. Do kontejneru nepatří ani staré hasicí přístroje, nádoby od motorových olejů, benzinu, barev a dalších chemických nebo nebezpečných látek.

„Prosíme občany, aby plechovky i konzervy před vyhozením sešlapávali a zmenšili tak jejich objem. Kovové obaly by neměly být vyhazovány v igelitových sáčcích. Plastové či jiné sáčky a tašky znesnadňují správné třídění na lince,“ dodal Radim Mana.

Pilotní projekt sběru plechovek začal v květnu 2013 na Praze 1, 4, 17 a v Klánovicích. Tehdy byl zaměřen pouze na plechovky od nápojů. Do května 2014 jich lidé vytřídili 1,2 tuny. Plošný sběr kovových obalů odstartoval v polovině roku 2016. Dosud bylo v Praze vytříděno asi 663 tun.

Množství vytříděných kovových obalů v Praze:

Rok        Množství

2016      21 tun (od srpna 2016)

2017      143,56 tuny

2018      261,81 tuny

2019 (leden až červenec)            236,6 tuny

Zdroj: Pražské služby


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Dnes v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru