Dnes Pátek - mlha 7°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 10°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané narození 1. ledna nedostanou 15 000 korun, hlavní město je odmění jinak
V Praze se každý rok narodí 1. ledna přes 20 dětí. Foto: Karel Netolický

Pražané narození 1. ledna nedostanou 15 000 korun, hlavní město je odmění jinak

Děti narozené v metropoli během prvního dne letošního roku dostanou od města pamětní list a sadu mincí, které budou vydány ve stejný den, kdy se děti narodily. Doposud dostávali Pražané narození 1. ledna finanční dar 15 000 korun. O změně tradice rozhodli v pondělí pražští radní.

„Rada schvaluje poskytnutí věcného daru každému občánkovi, který se narodil matce s trvalým pobytem na území hlavního města Prahy dne 1. ledna 2021 od 0:00 do 24:00 hodin na území hlavního města,“ píše se ve vedením metropole schváleném dokumentu.

Radní rozhodli, že místo finančního daru dostanou děti, které se narodily 1. ledna, pamětní list, který jejich rodičům předá primátor Zdeněk Hřib.

K tomu dostanou sadu oběžných mincí ČR, ročník 2021. Na nákup těchto mincí bude z pražského rozpočtu uvolněno 30 00 korun, rozhodli radní. Podtitul sady mincí bude Čím platili tatínek s maminkou.

„Symbolikou tohoto daru je, že datum vydání mincí se shoduje s datem narození dítěte, tedy 1. ledna 2021," píše se v dokumentu.

Tradice předávání daru prvním pražskému občánkovi vznikla dle vyjádření pražského magistrátu pravděpodobně v 60. letech 20. století za primátora Ludvíka Černého. Do přelomu tisíciletí se jednalo o dar pouze prvnímu občánkovi narozenému dne 1. ledna daného roku na území Prahy.

Primátor předával osobně finanční dar ve výši 5000 až 15 000 korun formou vkladní knížky na jméno dítěte matce v porodnici.

Od roku 2001 do roku 2020 byly finančním darem oceňovány všechny děti, které se narodily matkám s trvalým pobytem na území metropole 1. ledna daného roku. Do roku 2005 byl dar 10 000 korun, od roku 2006 byl zvýšen na 15 000 korun na dítě.

Za posledních 20 let se každoročně v tento den narodilo v Praze 25 dětí, které splňovaly uvedená kritéria. Letos podmínky pro převzetí daru splňuje celkem 27 dětí (14 chlapců a 13 dívek).

Jmenný seznam prvních pražských občánků zajišťuje magistrátní odbor zdravotnictví na základě informací z jednotlivých pražských porodnic. Slavnostní předání se následně koná v rezidenci primátora.

 


Autor: Jan Puci

Polívkování a Street food festival na Smíchovské náplavce

Dnes ve 12:16

V sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná Street food festival Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako ruský boršč, mexické...

Praha 13: Rybářské závody v Třebonicích

Dnes v 11:45

Pro vyznavače šupin a ploutví se konají rybářské závady v Třebonicích.

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Dnes v 10:53

Za dva týdny v Praze odstartuje 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do...

Do kampaně 100 gramů pro přírodu se zapojila Praha 15

Dnes v 10:17

Patnáctá městská část ve spolupráci se společností Remobil se zapojila do charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Dnes v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Další články
Nahoru