Dnes Sobota - oblacno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 17°C
Sobota 22. 6. 2024
Svátek má Pavla
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané musí počítat s delšími intervaly v MHD, provoz bude omezen až do konce ledna
Na tramvajových linkách platí intervaly delší o jednu až dvě minuty jen v odpolední špičce. Foto: Jan Puci

Pražané musí počítat s delšími intervaly v MHD, provoz bude omezen až do konce ledna

Až do konce ledna bude omezen provoz pražské MHD, a to zhruba o 9 procent. Podle organizace Ropid, která v metropoli plánuje a organizuje veřejnou dopravu, je důvodem nejen tradičně nižší poptávka ze strany cestujících, ale i maximální vytížení zaměstnanců dopravního podniku během uplynulých svátků. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí Ropidu Filip Drápal.  

Již mnoho let dochází s ohledem na obvyklý pokles využití veřejné dopravy na počátku roku k mírnému omezení nabídky spojů zejména v obdobích špičky.

„V letošním roce s ohledem na epidemickou situaci ovšem nelze provoz omezovat zcela v závislosti na aktuální poptávce, protože ta je nadále nižší až o 30 procent oproti obvyklým hodnotám. Proto budou do 30. ledna městské linky v provozu podle poloprázdninových jízdních řádů, které snižují nabídku spojů během dne v průměru o devět procent,“ sdělil Drápal.

Omezení provozu v lednu je podle něj nyní naplánováno i s ohledem na maximální nasazení většiny provozních pracovníků dopravců v závěru uplynulého roku, které bylo vynuceno zvýšenou nemocností i počtem karantén.

„Bylo vynaloženo velké úsilí na to, aby až do vánočních svátků všechny spoje jezdily v maximálním rozsahu bez omezení,“ podotkl mluvčí.

Kvůli prognózám Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, které v souvislosti s nástupem koronavirové varianty omikron očekávají výrazný růst počtu nakažených i nutných karantén již v první polovině ledna, je podle Drápala provoz MHD nyní nastaven tak, aby bylo co nejvíce eliminováno riziko mimořádného nevypravení části spojů vyvolané potenciálním nedostatkem provozního personálu.

V metru se v tomto režimu prodlužují intervaly v ranní i odpolední špičce pracovního dne o 10 až 30 sekund, nejméně na lince C.

Na tramvajových linkách platí intervaly delší o jednu až dvě minuty jen v odpolední špičce.

Na linkách městských autobusů dochází k prodloužení intervalů mezi spoji na páteřních linkách ráno z 6 na 7,5 minuty a odpoledne ze 7,5 na 10 minut, na doplňkových linkách ráno z 12 na 15 minut a odpoledne z 15 na 20 minut.

„V případě příznivého vývoje epidemické situace je aktuálním předpokladem, že bude možné se k plnému rozsahu provozu městských linek vrátit od pondělí 31. ledna,“ dodal mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Aktuálně dochází pražské MHD k některým trvalým změnám názvů zastávek. Například Cibulka se bude nově jmenovat Nádraží Cibulka nebo Netušilská v Praze 21 nově ponese název Blatov sever.


Autor: Jan Puci

K Ladronce vede lepší cesta

Včera ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru