Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražané musí počítat s delšími intervaly v MHD, provoz bude omezen až do konce ledna
Na tramvajových linkách platí intervaly delší o jednu až dvě minuty jen v odpolední špičce. Foto: Jan Puci

Pražané musí počítat s delšími intervaly v MHD, provoz bude omezen až do konce ledna

Až do konce ledna bude omezen provoz pražské MHD, a to zhruba o 9 procent. Podle organizace Ropid, která v metropoli plánuje a organizuje veřejnou dopravu, je důvodem nejen tradičně nižší poptávka ze strany cestujících, ale i maximální vytížení zaměstnanců dopravního podniku během uplynulých svátků. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí Ropidu Filip Drápal.  

Již mnoho let dochází s ohledem na obvyklý pokles využití veřejné dopravy na počátku roku k mírnému omezení nabídky spojů zejména v obdobích špičky.

„V letošním roce s ohledem na epidemickou situaci ovšem nelze provoz omezovat zcela v závislosti na aktuální poptávce, protože ta je nadále nižší až o 30 procent oproti obvyklým hodnotám. Proto budou do 30. ledna městské linky v provozu podle poloprázdninových jízdních řádů, které snižují nabídku spojů během dne v průměru o devět procent,“ sdělil Drápal.

Omezení provozu v lednu je podle něj nyní naplánováno i s ohledem na maximální nasazení většiny provozních pracovníků dopravců v závěru uplynulého roku, které bylo vynuceno zvýšenou nemocností i počtem karantén.

„Bylo vynaloženo velké úsilí na to, aby až do vánočních svátků všechny spoje jezdily v maximálním rozsahu bez omezení,“ podotkl mluvčí.

Kvůli prognózám Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, které v souvislosti s nástupem koronavirové varianty omikron očekávají výrazný růst počtu nakažených i nutných karantén již v první polovině ledna, je podle Drápala provoz MHD nyní nastaven tak, aby bylo co nejvíce eliminováno riziko mimořádného nevypravení části spojů vyvolané potenciálním nedostatkem provozního personálu.

V metru se v tomto režimu prodlužují intervaly v ranní i odpolední špičce pracovního dne o 10 až 30 sekund, nejméně na lince C.

Na tramvajových linkách platí intervaly delší o jednu až dvě minuty jen v odpolední špičce.

Na linkách městských autobusů dochází k prodloužení intervalů mezi spoji na páteřních linkách ráno z 6 na 7,5 minuty a odpoledne ze 7,5 na 10 minut, na doplňkových linkách ráno z 12 na 15 minut a odpoledne z 15 na 20 minut.

„V případě příznivého vývoje epidemické situace je aktuálním předpokladem, že bude možné se k plnému rozsahu provozu městských linek vrátit od pondělí 31. ledna,“ dodal mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Aktuálně dochází pražské MHD k některým trvalým změnám názvů zastávek. Například Cibulka se bude nově jmenovat Nádraží Cibulka nebo Netušilská v Praze 21 nově ponese název Blatov sever.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru