Dnes Pondělí - zatazeno 1°C
Zítra Úterý - snih 0°C
Pondělí 25. 1. 2021
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražané mohou v re-use pointech odevzdávat nábytek a jiné zachovalé věci pro další použití
Pražané mohou v takzvaných re-use pointech odevzdávat pro další použití například kola, hračky nebo třeba knížky. Foto: MHMP

Pražané mohou v re-use pointech odevzdávat nábytek a jiné zachovalé věci pro další použití

Řada použitých věcí může dále sloužit a nemusí se odpadem vůbec stát. Pražanům ne nově nabízena možnost odložit dosud funkční, zachovalé či takřka nové věci ve dvou sběrných dvorech – na Spořilově a ve Vysočanech v takzvaných re-use pointech. Odtud budou nabídnuty potřebným k dalšímu využití.

Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční, téměř nové či jednoduše znovupoužitelné. Praha nyní apeluje na své obyvatele, aby před vyhozením například nábytku, knih či sportovního vybavení uvažovali nad tím, zda by se tyto předměty nedaly znovu využít pro potřebné obyvatele.

Díky projektu hlavního města a Pražských služeb je totiž nyní mohou lidé jednoduše odvézt do sběrného dvora s re-use pointem. Zde už pro ně zaměstnanci prostřednictvím elektronické aplikace najdou nové uplatnění.

„Re-use koncept, kdy věci nacházejí nové uplatnění, místo aby byly vyhozeny, už úspěšně funguje v zahraničí. Věříme, že i u našich občanů najde ohlas,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

V pilotním projektu fungují dva sběrné dvory: v ulici Zakrytá, v Praze 4 a v ulici Pod Šancemi v Praze 9. Ty dvory jsou vybaveny speciálním uzavřeným skladovým velkoobjemovým kontejnerem pro uložení objemných předmětů, jako jsou nábytek, sportovní vybavení, kočárky nebo třeba zdravotní pomůcky. Je zde i stavební buňka pro uložení drobných předmětů, jako je nádobí, knihy nebo třeba hračky.

Proškolená obsluha předměty posoudí, zdokumentuje a postará se o jejich správné uskladnění. Následně je zanese do aplikace, kde se zobrazí partnerským organizacím – charitám, městské nábytkové bance, sociálním odborům a dalším. Předměty, které nevyužijí tyto organizace, jsou nabízeny veřejnosti zdarma.

Pokud se pilotní projekt osvědčí, hlavní město plánuje jeho rozšiřování i do dalších sběrných dvorů.


Osobnosti uctily Křižíkovu památku

23. ledna 2021 v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru