dnes
Pátek - obcasny-dest
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
7°C
Pražané mohou do Velikonoc vyrazit na pašije, koncerty či trhy
Ilustrační foto: archiv PCT

Pražané mohou do Velikonoc vyrazit na pašije, koncerty či trhy

Pražané si mohou v příštích týdnech připomenout velikonoční tradice. Vyrazit mohou na výstavy, koncerty duchovní hudby, jarmarky a trhy či pašijové hry.

Tradiční představení o životě a smrti Ježíše Krista letos na Pražském hradě nebude, odehraje se na Zbraslavi i v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně nebo Zrcadlové kapli Klementina. Kompletní program najdou návštěvníci na webu Velikonoce v Praze.

Původní smysl Velikonoc jako největšího křesťanského svátku připomenou pašijové hry, bohoslužby a koncerty v kostelích. Na Hradě podle pražského arcibiskupství pašijové hry letos nebudou kvůli „množství administrativních a bezpečnostních překážek". Podobně byl loni zrušen vánoční Živý Betlém, jeho pořadatelé pak představení odehráli u Lorety.

Pražané ale o pašijové hry nepřijdou. Herci, kteří se loni představili na Hradě, včetně členů činoher Národního či Vinohradského divadla, posedmé odehrají velikonoční příběh v zahradě zámku na Zbraslavi, letos v sobotu 29. dubna.

Sedmkrát do 24. dubna pašijové hry budou v Zrcadlové kapli budovy národní knihovny Klementina. Ve středu 5. dubna se představení Moravské pašije pohledem loutkáře a komedianta Víta Marčíka uskuteční v kostele Pražského jezulátka.

V neděli 2. dubna začíná velikonoční program v Písecké bráně nedaleko Pražského hradu. Praha 1 na stejný den přichystala na Kampě a na Újezdě rodinné odpoledne Ahoy jaro.

Na příchod Velikonoc návštěvníky připraví v pátek 7. dubna ve speciálním programu Národní zemědělské muzeum. O den později budou dílny zaměřené na pletení pomlázek a košíků, malování kraslic voskovou technikou či tvoření velikonočních dekorací z textilu také na zámku Ctěnice na severním okraji Prahy.

Vítat jaro se bude také na Vyšehradě. Ve čtvrtek 13. dubna vyjde průvod s Moranou směrem k Náplavce, kde bude skoncováno se zimou. O svátcích a velikonočních prázdninách připravila ukázky staročeských tradic spojených s jarem také pražská zoo. Chybět nebudou komentovaná krmení zvířat, některá si pochutnají na pomlázkách.

Muzeum hlavního města Prahy připravilo velikonoční výstavu ve spolupráci se studenty pražských středních škol a učilišť. Představuje v hlavní budově na Florenci velikonoční svátky tak, jak je slaví křesťané a jak se slavily v minulosti v Praze. Součástí je soutěž o nejhezčí kraslici.

Většina kostelů v centru Prahy bude v příštích dnech hostit koncerty duchovní hudby. Například Collegium 1704 odehraje a odzpívá ve čtvrtek 6. a v pátek 7. dubna v Rudolfinu Janovy pašije. V kostele Nejsvětějšího Salvátora na Starém Městě zazní oratorium Stabat Mater od Antonína Dvořáka v pondělí 10. dubna, o tři dny později bude stejný program v Obecním domě. Velikonoční oratorium Johanna Sebastiana Bacha je na programu v úterý 18. dubna v kostele svatých Šimona a Judy.

Už od 25. března předkládají velikonoční nabídku farmářské trhy na Andělu. Už tento víkend začínají trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, náměstí Republiky a náměstí Míru. Jarmark s předváděním řemesel bude od neděle 2. dubna až do Velikonoc také na Pražském hradě. O víkendech program doplní vystoupení folklorních souborů. V sobotu 15. dubna bude speciální velikonoční farmářský trh na Náplavce.


Velikonoční jízda v Lukáši 2018

28. března 2018 v 07:18

Středisko sociálních služeb Prahy 13 zve seniory do Lukáše na „Velikonoční jízdu“. Proběhne dva dny před Velkým pátkem, ve středu 28. března, v jídelně střediska od 14 do 16:30 hodin.

Chyťte si velikonočního zajíčka Prahy 1

27. března 2018 ve 21:50

Radnice Prahy 1 přichystala pro občany a návštěvníky centra bohatou velikono ční nadílku! Přijďte se zítra vyfotit s velikonočním maskotem a získejte sladkou odměnu.

Víkend na Staroměstském náměstí: Vynášení Morany, pomlázky i šlehání vejec

27. března 2018 v 17:07

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí ožijí během víkendu tradičními jarními zvyky. Bohatý program čeká návštěvníky na pódiu náměstí, kde se budou střídat folklórní soubory s ukázkami lidových zvyků a tanců, dechovka i sváteční dílny. Děti čeká velká show Pohádková velikonoční...

Zažijte tradiční Velikonoce v Národopisném muzeu

27. března 2018 v 16:57

Za tradičními Velikonocemi nemusíte jezdit na vesnici. Zažít se dají i v Praze, a to v Národopisném muzeu, které si pro své návštěvníky připravilo na sobotu 31. března speciální program k těmto jarním svátkům.

Praha 3 zve na Velikonoční nadílku na Jiřáku

27. března 2018 ve 14:39

Poslední březnový víkend slaví na Jiřáku Velikonoce! Čeká vás pletení pomlázek, malování a prodej kraslic, balónkový mág a kreativní dílnička pro vaše ratolesti.

Do Vily Lanna na Velikonoční jarmark

27. března 2018 v 09:04

Prodejci řemeslného velikonočního a jarního zboží, techniky zdobení kraslic, velikonoční speciality.  

Velikonoce na Kampě

27. března 2018 v 07:30

Velikonoce na Kampě s doprovodným kulturně hudebním programem se konají od 23. března do 7. dubna na pěší zóně od 9 do 22 hodin.

Velikonoční trhy na náplavce

27. března 2018 v 07:19

V sobotu 31. března si můžete na farmářském tržišti Náplavka užít Velikonoce. Zkusíte uplést svojí vlastní pomlázku a ochutnáte luxusní mazance a beránky.

Na radnici se budou barvit vajíčka

26. března 2018 ve 12:11

Radnice třinácté městské části připravila pro rodiče a děti Velikonoční tvoření.

Dnes: Modré pondělí u Ludmily v Praze 2

26. března 2018 v 09:24

Mazanec a čaj, atrakce pro děti, velikonoční dekorace. Praha 2 zve na Modré pondělí u Ludmily. Oslavu Velikonoc dnes odpoledne zahájí starostka Jana Černochová v 16 hodin, v 16:15 se můžete těšit na mazanec a čaj a v 16:30 vás moderátor Honza Musil pozve na divadelní...

Velikonoce na Patnáctce

26. března 2018 v 07:58

Radnice Prahy 15 zve na Velikonoce na Patnáctce ve středu 28. března od 18 hodin do kostela stětí sv. Jana křtitele v Hostivaři, Domkařská 21/1a.

Velikonoce v Písecké bráně

25. března 2018 v 07:13

Praha 6 tradičně připravila oslavy velikonočních svátků. Těšit se můžete na vystoupení dětských i profesionálních souborů, pohádky, výstavu, rukodělné a výtvarné dílny s odbornými lektory a další zajímavý program.

Mistrovství ČR v hledání velikonočních vajíček 2018 v Hostivařském Lesoparku

24. března 2018 ve 21:55

Na třetí neoficiální Mistrovství ČR v hledání velikonočních vajíček 2018 zve Praha 15 v pondělí 2. dubna. Loni se zúčastnilo více než 100 týmů, proto letos se navyšuje počet vajíček. Vytvořte dvoučlenný tým (1× dítě + 1× osoba nad 15 let), hledejte vajíčka, užijte si pohyb, zábavu a velikonoční...

Další články
Nahoru