dnes
Pátek - zatazeno
10°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Pražané méně trpí nemocemi srdce, trápí je dýchací soustava
Nadprůměrný výskyt nemocí dýchací soustavy souvisí se zplodinami z automobilové dopravy, která je v Praze nejvyšší v zemi. Ilustrační foto: archiv

Pražané méně trpí nemocemi srdce, trápí je dýchací soustava

Obyvatelé Prahy trpí ve srovnání s jinými regiony v Česku méně na nemoci oběhové soustavy a vysoký tlak. Naopak výrazně hůře jsou na tom v případě chorob dýchací soustavy, což souvisí s velkým zatížením automobilovou dopravou. Nadprůměrné množství Pražanů také trpí diabetem, zhoubnými nádory či Alzheimerovou chorobou. Problémem metropole jsou i drogově závislí. Na semináři k pražskému zdravotnictví to včera uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Informace vycházejí z aktuální analýzy, kterou ústav zpracoval.

Data získal z nově spuštěných zdravotnických registrů fungujících v rámci Národního zdravotnického informačního systému. Ústav srovnával všechny oblasti pražského zdravotnictví s ostatními regiony České republiky.

„Praha je skutečně prokazatelně méně zatížená chorobami oběhové soustavy," uvedl Dušek. Z pozitivních zjištění zmínil také fakt, že u Pražanů jsou méně časté vážné úrazy končící hospitalizací nebo smrtí, a to včetně dopravních. Celkové množství úrazů je ale naopak vyšší než v ostatních krajích. U mladších lidí větší množství lehčích úrazů souvisí se sportem, úrazovost je vyšší i mezi důchodci. Obyvatelé metropole mají také nejméně pracovních neschopností.

Celkově podle Duška nevypadá situace v metropoli z hlediska zdraví obyvatel úplně pozitivně. „Negativa z epidemiologického hlediska převažují nad pozitivními nálezy," uvedl. Dodal, že i tak Pražané vnímají svůj zdravotní stav pozitivněji než zbytek republiky.

Největším problémem, na který při analýze dat pracovníci ÚZIS opakovaně naráželi, byl nadprůměrný výskyt nemocí dýchací soustavy. „Astmatu je v Praze téměř dvakrát více než ve zbytku republiky," řekl ředitel. Dodal, že je nasnadě souvislost se zplodinami z automobilové dopravy, která je v Praze nejvyšší v zemi. Metropole je rovněž českým rekordmanem z hlediska počtu problematických uživatelů drog, kteří se sem stahují z celé republiky. Pražané také výrazně více trpí vážnými psychiatrickými poruchami.

Problém do budoucna může podle zjištění ústavu představovat demografický vývoj. V Praze ženy odkládají porod do poměrně vysokého věku a v 90. letech se výrazně propadla porodnost, což se v budoucnu projeví stárnutím populace.

Kolem roku 2030 podle Duška začne narůstat počet lidí starších 65 let, což přinese dramatický nárůst onkologických a dalších vážných onemocnění. V současné době se v metropoli rodí více dětí, než je úmrtnost, tento stav je nicméně podle prognóz ÚZIS dočasný. Další obyvatelé v Praze přibývají stěhováním.

Kvůli očekávanému stárnutí populace by se pražský magistrát měl podle ředitele zaměřit zejména na posilování lůžek pro následnou a dlouhodobou péči. I když je v Praze celkový počet lůžek nejvyšší v republice, jde zejména o nemocnice.

Například onkologičtí pacienti tak musí dlouhodobě zůstávat v nich, protože v jiných zařízeních není místo. Problémem je i kapacita sociálních služeb, například v případě domovů pro seniory poptávka až trojnásobně převyšuje nabídku.


O cestování trochu jinak. Kateřina Šedá vystoupí v rámci cyklu Diáky v Biu Oko

Včera v 06:17

Kateřina Šedá bude v pondělí 2. prosince v letenském kině Bio Oko v rámci cyklu Diáky mluvit o svých projektech, za něž získala řadu mezinárodních ocenění – včetně pocty vystavovat v londýnské galerii Tate Modern, a které se zabývají mezilidskými vztahy. Jak zmírnit dopady masivního turismu? Jak...

Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

20. listopadu 2019 v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Další články
Nahoru