Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané loni vyhodili méně směsného odpadu a více třídili
Kontejnery na třídený odpad. Foto: archiv

Pražané loni vyhodili méně směsného odpadu a více třídili

Pražané loni vyhodili do černých kontejnerů a popelnic na směsný odpad 253 806 tun odpadků, což je meziročně o 2204 tun méně. Množství vytříděného odpadu vzrostlo proti roku 2022 o zhruba pět procent na 80 431 tun. Informoval o tom mluvčí Pražských služeb (PSAS) Alexandr Komarnický. Společnost vlastní hlavní město, má na starost svoz odpadu a provozuje spalovnu v Malešicích.

Pražské domácnosti třídily v roce 2023 opět o něco více, naopak v černých popelnicích na směs skončilo odpadků méně. U obyvatel vzrostl meziročně zájem hlavně o separaci bioodpadu do hnědých kontejnerů, jak ukazují statistiky PSAS. Rekordní rok zažila spalovna ZEVO Malešice, která z odpadu vyrobila nejvíce elektrické energie v historii.

V černých popelnicích skončilo loni celkem 253 806 tun odpadu, což je meziročně o asi 2 200 tun méně. Oproti tomu celkový podíl tříděného odpadu v barevných nádobách vzrostl na 80 431 tun, meziročně o více než 5 procent.

„Nárůst jsme zaznamenali téměř u všech komodit, nejvíce u bioodpadu. V hnědých nádobách nashromáždili Pražané 15 265 tun zbytků rostlinného původu, zhruba o pětinu více než rok předtím. Více se vytřídilo také papíru, plastu, skla i kovu,“ řekl Komarnický. Čísla za minulý rok podle něj opět potvrdila, že lidem na třídění skutečně záleží.

Rok 2023 byl rekordní i pro Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) Malešice. Ve spalovně končí veškerý odpad z černých popelnic v Praze. Díky moderním technologiím tu z něj vyrobí teplo i elektrickou energii. V loňském roce bylo takto zužitkováno 354 851 tun odpadu. Pražské služby dodaly do distribuční sítě nejvíce elektřiny v historii, celkem 75 330 megawatthodin. 

„Takové množství proudu vystačí na celý rok více jak 20 tisícům pražských domácností. Jen pro porovnání, jaderná elektrárna Temelín, která má v Česku největší instalovaný výkon, vyrobila v roce 2023 něco málo přes 16 milionů megawatthodin elektrické energie. ZEVO Malešice je tak na 0,5 procentech výkonu Temelína. Tady nezbývá než zabrat, protože skutečně máme v tomto směru co dohánět,“ dodal Komarnický. 

Druhá největší městská firma se v části metropole stará i o svoz obsahu 8 700 malých košů. Loni z nich vyvezla celkem 4 665 tun odpadků napříč celou Prahou, v centru nebo v některých parcích.

Zahradníci se postarali o více než 630 tisíc metrů čtverečních zeleně, to je jako patnáct Václavských náměstí. Na zimní údržbu komunikací padlo přes 14 600 tun soli a 5 000 tun solného roztoku, takzvané solanky. Pro Technickou správu komunikací hl. m. Prahy provedly PSAS třikrát důkladné čištění všech hlavních silničních tunelů ve městě.  

Letos se chtějí PSAS zaměřit na optimalizaci svozu multikomoditního sběru nebo na další edukaci veřejnosti. „Důležitá je pro nás především spolupráce Pražanů. Stačí co nejvíce zmenšit objem odpadu před jeho vyhozením. Leccos je možné roztrhat, nebo sešlápnout. Přitom právě tato drobnost pomůže uvolnit místo v popelnici pro ostatní. Pokud zůstanou žluté nádoby i přesto pravidelně přeplněné, mohou se lidé obrátit na svou městskou část, odbor životního prostředí. Ať už napřímo, přes mobilní aplikaci Moje Praha nebo stránku odpady.mojepraha.eu. O navýšení počtu kontejnerů, nebo častějším svozu rozhodují úředníci. Stejné řešení platí samozřejmě u všech barevných popelnic,“ uzavřel Komarnický.


Autor: red

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Dnes v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Dnes ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Dnes v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Dnes v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Dnes v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

Včera v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

Včera v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Rybářské závody v Třebonicích 2024

Včera v 07:50

Rybářský spolek SDH Třebonice a Praha 13 zvou v sobotu 27. dubna na tradiční rybářské závody.

We love bubliny v Praze 6

Včera v 06:20

Festival šumivých vín u Písecké brány na Praze 6 se koná od 3. do 5. května.

Poznávejte krásy Prahy 10 na kole

21. dubna 2024 v 16:26

Cyklojízdy Prahy 10 s průvodcem jsou skvělou příležitostí k setkání s dalšími cyklisty a k aktivnímu strávení volného času.

Prosecco piknik & Itálie v parku Sacré Coeur

21. dubna 2024 ve 13:27

Chutě Itálie v parku Sacré Coeur v Praze 5 v pátek 3. a v sobotu 4. května.

Další články
Nahoru