Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražané letos odevzdali do separačních nádob už přes dvě tuny hliníkových kapslí od kávy
Ilustrační foto: nestle.cz

Pražané letos odevzdali do separačních nádob už přes dvě tuny hliníkových kapslí od kávy

Hliníkových kávových kapslí od kávy, které lidé mohou od letošního roku odkládat do šedých separačních nádob, byly letos od ledna do dubna v Praze vytříděny dvě tuny.

Použité kávové kapsle jsou společně s kovovými obaly sváženy z šedých kontejnerů na poloautomatickou třídicí linku do Vysočan. Linka se skládá ze dvou hlavní částí – třídicí technologie a lineárního lisu. 

Ústřední roli v celém procesu hraje dopravníkový pás. Ten nabírá kovové obaly z násypky a dopravuje je k obsluze. Ta v první fázi ručně sebere nežádoucí odpad a nově i kávové kapsle. V první fázi jsou tedy tříděny manuálně. 

Následně dopravník transportuje plechovky, tuby, víčka či nečistoty k magnetickému separátoru. Ten odděluje želené obaly od těch neželezných. Zbylý odpad pokračuje po dopravníku k separátoru neželezných kovů. 

Zde je odpad na bázi vířivých proudů zelektrizován, jsou odstraněny nečistoty a do násypky k lisu putuje už jen hliník. Součástí nečistot mohou být i kávové kapsle. Důvodem je, že většinou obsahují zbytky namleté kávy a jsou tak příliš těžké. Padají tak do nádoby na zvláštní odpad. 

Pro lepší dotřídění odpadu obsluha celý proces ještě jednou zopakuje. Sesbírané kávové kapsle určené k recyklaci se na konci směny zváží a připraví k odběru pro specializovanou firmu. 

Před vyhozením kávových kapslí do šedého kontejneru je potřeba ověřit, zda jsou z hliníku. Někteří výrobci využívají plastové kapsle, které do těchto šedých kontejnerů nepatří. 

„Třídění kávových kapslí v metropolitním odpadovém hospodářství je výsledkem spolupráce mezi Pražskými službami, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Nespresso. Pražané však nejsou omezováni jednou konkrétní značkou. Společnost Nespresso následně hliníkové kapsle od nás odebírá a dále je recykluje,“ uvedl mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. 

Podle manažerky Nespressa Andrey Petrové se výrobou recyklovaného hliníku v porovnání s výrobou nového ušetří 95 procent energie. Pražané podle mluvčího PSAS Radima Many mohou do kontejnerů házet hliníkové kapsle od kávy libovolné značky. Po hlavním městě je rozmístěno 1555 šedých kontejnerů na kovové obaly.


Autor: red

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru