Dnes Středa - skorojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané letos odevzdali do separačních nádob už přes dvě tuny hliníkových kapslí od kávy
Ilustrační foto: nestle.cz

Pražané letos odevzdali do separačních nádob už přes dvě tuny hliníkových kapslí od kávy

Hliníkových kávových kapslí od kávy, které lidé mohou od letošního roku odkládat do šedých separačních nádob, byly letos od ledna do dubna v Praze vytříděny dvě tuny.

Použité kávové kapsle jsou společně s kovovými obaly sváženy z šedých kontejnerů na poloautomatickou třídicí linku do Vysočan. Linka se skládá ze dvou hlavní částí – třídicí technologie a lineárního lisu. 

Ústřední roli v celém procesu hraje dopravníkový pás. Ten nabírá kovové obaly z násypky a dopravuje je k obsluze. Ta v první fázi ručně sebere nežádoucí odpad a nově i kávové kapsle. V první fázi jsou tedy tříděny manuálně. 

Následně dopravník transportuje plechovky, tuby, víčka či nečistoty k magnetickému separátoru. Ten odděluje želené obaly od těch neželezných. Zbylý odpad pokračuje po dopravníku k separátoru neželezných kovů. 

Zde je odpad na bázi vířivých proudů zelektrizován, jsou odstraněny nečistoty a do násypky k lisu putuje už jen hliník. Součástí nečistot mohou být i kávové kapsle. Důvodem je, že většinou obsahují zbytky namleté kávy a jsou tak příliš těžké. Padají tak do nádoby na zvláštní odpad. 

Pro lepší dotřídění odpadu obsluha celý proces ještě jednou zopakuje. Sesbírané kávové kapsle určené k recyklaci se na konci směny zváží a připraví k odběru pro specializovanou firmu. 

Před vyhozením kávových kapslí do šedého kontejneru je potřeba ověřit, zda jsou z hliníku. Někteří výrobci využívají plastové kapsle, které do těchto šedých kontejnerů nepatří. 

„Třídění kávových kapslí v metropolitním odpadovém hospodářství je výsledkem spolupráce mezi Pražskými službami, Magistrátem hlavního města Prahy a společností Nespresso. Pražané však nejsou omezováni jednou konkrétní značkou. Společnost Nespresso následně hliníkové kapsle od nás odebírá a dále je recykluje,“ uvedl mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. 

Podle manažerky Nespressa Andrey Petrové se výrobou recyklovaného hliníku v porovnání s výrobou nového ušetří 95 procent energie. Pražané podle mluvčího PSAS Radima Many mohou do kontejnerů házet hliníkové kapsle od kávy libovolné značky. Po hlavním městě je rozmístěno 1555 šedých kontejnerů na kovové obaly.


Autor: red

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru