dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražané již desítky let pijí vodu ze Želivky, tamější úpravnu čekají velké investice
Úpravna vody Želivka. Ilustrační foto: archiv

Pražané již desítky let pijí vodu ze Želivky, tamější úpravnu čekají velké investice

Již 42 let pijí Pražané vodu z úpravny vody Želivka. Jako klíčový zdroj pitné vody pro hlavní město bude sloužit i v dalších letech, proto si v horizontu deseti let vyžádá významné investice do modernizace. Ty zaručí, že Praha, část středních Čech a Vysočiny bude mít ve vodovodních kohoutcích i nadále kvalitní pitnou vodu splňující všechna náročná předepsaná kritéria.

„Úpravna vody na Želivce je stavba v nejlepších letech, která potřebuje kvalitní údržbu a investice. Ty dosáhnou dvou miliard korun. V blízké budoucnosti je nutné provést zlepšení technologie úpravy vody, zahrnující zlepšení míchání suspenze do surové vody, která je pak filtrována na pískových filtrech a také zcela nové dočišťování vody na granulovaném aktivním uhlí. Cílem je ještě lépe odstraňovat z vody především pesticidy, které se díky nedodržování agrotechnických postupů dotovaných zemědělců objevují v surové vodě,“ říká Radek Lanč, předseda představenstva Úpravna vody Želivka a.s.

Svým maximálním projektovaným výkonem, téměř 7000 litrů za vteřinu, se úpravna řadí k největším v Evropě a unikátním, padesát pět kilometrů dlouhým štolovým přivaděčem z ní voda gravitačně teče až do Prahy.

Výstavba tohoto rozsáhlého vodohospodářského díla probíhala ve třech etapách. V roce 1972 byla uvedena do provozu první etapa souboru staveb Vodní dílo Želivka a poslední třetí etapa v roce 1987. Za dvaačtyřicet let provozu vyrobila úpravna vody Želivka přes 4 miliardy m3 pitné vody.

Zdrojem surové vody je vodní nádrž Švihov, která ji zachycuje z celého povodí řeky Želivky. Úpravna vody Želivka zásobuje Prahu pitnou vodou z více než 70 procent. Přes pražskou síť jsou pak zásobována i další města, jako je třeba Beroun, Říčany a Jílové u Prahy. Stávající výkon úpravny se podle odběrů pohybuje mírně nad 3000 litrů za vteřinu.

Zhruba čtvrtina vody proudí do Prahy z úpravny vody Káraný. „Jedná se sice o menší, ale velmi kvalitní zdroj pitné vody,“ uvedl Tomáš Mrázek, mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace, která káranskou úpravnu provozuje. „Nejkvalitnější voda z Káraného je z artézských vrtů. Svým složením po jednoduché úpravě odželezněním odpovídá požadavkům na vodu pro přípravu kojenecké stravy,“ dodal.

Voda z Káraného již sto let míří kromě metropole také do mnoha měst a vesnic ve Středočeském kraji.


Další články
Nahoru