dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Pražané jim chtějí pomoci, ale často to má opačný efekt. Někdy je tím dokonce i zabijí
Zajíc polní. Foto: H. Zell / Wikimedia Common

Pražané jim chtějí pomoci, ale často to má opačný efekt. Někdy je tím dokonce i zabijí

Už v únoru se v pražské přírodě začala rodit první letošní mláďata zajíců polních. Lesy hl. m. Prahy (LHMP) však prosí všechny Pražany, aby v případě, že naleznou osamoceného zajíčka, vždy pečlivě uvážili, zda mládě skutečně potřebuje lidskou pomoc.

Zajíci polní se velmi dobře přizpůsobili životu v městském prostředí, a tak není vůbec výjimečné, když mladého zajíčka najdeme v bezprostřední blízkosti lidských obydlí. Lidé si proto snáze všimnou zdánlivě opuštěného mláděte, které se tiše skrývá mezi stébly suché trávy.

V naprosté většině případů mládě ale pouze čeká na svou matku, která se k němu obvykle v noci pravidelně vrací a několik týdnů jej krmí, dokud se mladý zajíc neosamostatní. Zaječice mládě opouští na dlouhé časové úseky zcela záměrně. Mláďata nemají po narození takřka žádný pach, navíc je kryje ochranné zbarvení srsti, které takřka dokonale splývá s okolím. Kdyby ale dospělá samice u potomků zůstávala, pouze by k nim lákala nebezpečné predátory.

Pokud by byl zajíček skutečně osiřelý a hladový, matku by hledal, pískal by a pobíhal za lidmi nebo psy. Leží-li klidně a spokojeně v trávě, je všechno v nejlepším pořádku a lidská ruka by v žádném případě neměla zasahovat.

„Každoročně přijímá záchranná stanice desítky zaječích mláďat, které lidé sice v dobré víře, ale z naprosté neznalosti odeberou z přírody zbytečně. Jakkoli se ošetřovatelé snaží o tato mláďata co nejlépe pečovat, jejich skutečnou zaječí matku jim člověk nikdy nedokáže plně nahradit,“ uvedla referentka ekologické výchovy LHMP Petra Fišerová.

Péče o mladé zajíčky je nesmírně náročná, neboť jsou velmi plaší a lekaví a potřebují svého výhradního ošetřovatele. Bohužel i tak tu existuje ohromné riziko, že uhynou a zpátky do přírody už se nikdy nepodívají.

„Nenarušujte proto běh přírody, není-li to nezbytně nutné, a s pochybnostmi se vždy obraťte na odborníky na lince záchranné stanice, kteří vám rádi poradí, jak v které situaci nejlépe postupovat,“ dodala Fišerová. Nonstop linka záchranné stanice je 773772771.


Další články
Nahoru