dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Pražané jdou ve sběru elektroodpadu příkladem
Elektroodpad je možné odnášet na sběrná místa s kontejnery. Foto: archiv

Pražané jdou ve sběru elektroodpadu příkladem

Obyvatelé Prahy odevzdali loni 5 558 tun vysloužilých elektrospotřebičů, které se dostanou k recyklaci. Splnili by tak cíl daný Evropskou unií všem členským státům, a to vybrat 4 kg starého elektra na osobu.

Každý Pražan totiž odevzdal v průměru skoro 4,5 kilogramu elektroodpadu. Obyvatelé metropole se svým výsledkem zařadili k lepšímu průměru v České republice.

Nejlépe dopadl Zlínský kraj, kde každý občan odevzdal 5,3 kg starého elektra. Pětikilovou hranici pak překonal ještě Královéhradecký kraj (5,14 kg) a šlape jí na paty i Vysočina (4,95 kg). Nejhůře třídí tradičně Ústecký kraj (2,7 kg) a Moravskoslezský kraj (3,35 kg).

Čekají, až doslouží

Celkem se v České republice vybralo loni 43 148 tun vysloužilých elektrospotřebičů, tedy o více než 1 600 tun méně než za rok 2011. Trend stagnace množství zpětně odebraných spotřebičů je patrný již druhým rokem.

„Lidé stále více zvažují, zda se starých spotřebičů zbaví jen kvůli morálnímu opotřebení nebo počkají, až spotřebič opravdu doslouží,“ říká Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL. „Výsledky sběru za rok 2012 lze však vzhledem k aktuální ekonomické situaci považovat za dobré,“ dodává Vrba.

„Čísla sběru výrazněji neklesají zejména díky velkým domácím spotřebičům, jako ledničky, pračky nebo sporáky, které tolik nepodléhají novým trendům a svým objemem tvoří významnou část vybraného elektra,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN a potvrzuje tak, že nejméně lidé odevzdávají malé spotřebiče. „Podíl drobného elektra na sběru pomalu roste, ale stále tvoří sotva 25 %,“ dodává Tvrzník.

Kam s ním?

Klesající tendenci sběru zaregistroval i kolektivní systém EKOLAMP, který sbírá úsporné zářivky a průmyslová svítidla. V loňském roce vybral 973 tun osvětlovacích zařízení. Přitom sběr světelných zdrojů zůstal na přibližně stejné úrovni jako v roce 2011, pokles se projevil zejména u vysloužilých svítidel.

Jak se elektroopadu zbavit? Pražané mohou vyřazené elektrospotřebiče odevzdat ve sběrných místech jako např. v obchodech, kde se spotřebiče prodávají, ale i na sběrných dvorech.

Menší spotřebiče je možné dát do červených kontejnerů, které jsou rozmístěny na ulici. U větších spotřebičů je však pro občany problém spotřebič na sběrná místa dopravit

Pomoc radnic

Některé radnice v Praze se snaží odevzdávání obyvatelům odevzdávání eletroodpadu ulehčit. „Proto jsme pro občany zajistili přistavování kontejnerů na elektroodpad přímo na sídlišti nebo v zástavbě rodinnými domy,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová (Změna pro Prahu 12), která má v kompetenci životní prostředí.

Kontejnery budou na území městské části přistaveny na deseti místech v období od 1. března do 3. května 2013 vždy od 14 do 20 hodin. Občané do nich mohou odkládat: velké a malé domácí spotřebiče (pračky, ledničky, mikrovlnné trouby, vysavače, fény, žehličky apod.), elektrické a elektronické nářadí (pily, vrtačky, brusky, řezačky, aku šroubováky, pily, křovinořezy, elektrické sekačky apod.)

Po celou dobu přistavení bude u kontejnerů přítomna obsluha, která zajistí, aby do nich nebyly odkládány jiné druhy odpadů a nedocházelo k odcizování již odloženého elektroodpadu.


Další články
Nahoru