dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Pražané jdou příkladem, čtvrtina soutěžících v soutěži Miss kompost byla z metropole

Domácí kompostování jako součást moderního životního stylu propaguje soutěž Miss kompost. Výsledky ročníku 2015 byly vyhlášeny o víkendu. Jubilejního 10. ročníku soutěže se zúčastnilo 131 soutěžících z celé republiky, z nich téměř čtvrtina byla z Prahy. Nikdo z obyvatel metropole se na stupně vítězů nedostal.

Výsledky Miss kompost jsou na www.kompostuj.cz. Soutěž pořádá občanské sdružení Ekodomov ve spolupráci s partnery. Přihlásit se může každý, kdo kompostuje pro svoji vlastní potřebu, bez ohledu na druh a způsob kompostování.

Problematiku kompostování Praha řeší v celoměstském rozsahu, proto se rozhodla postavit kompostárnu. Ve Slivenci se začala stavět první pražská kompostárna. Do dvou až tří měsíců bude hotová. Letošní odpad z údržby zeleně a zahrad se už bude na kompostárně zpracovávat.

Dosud se bioodpad shromažďoval v Malešicích a vozil se do kompostárny do Úholiček. Druhá kompostárna by měla vzniknout vedle skládky v Ďáblicích a hlavní město hledá místo i pro třetí kompostárnu.

Praha také vytvořila podmínky pro komunitní kompostování schválením příslušné vyhlášky. Některé městské části ji už začaly uvádět do života a získaly dotaci z Operačního programu životního prostředí. Díky tomu už leckde v Praze komunitní kompostování začalo fungovat. Byl rovněž zaveden sběr bioodpadu do hnědých popelnic, což je sice služba placená, ale v okrajových částech Prahy hojně využívaná.


Další články
Nahoru