Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané i Středočeši podporují dostavbu obchvatu metropole, ukázal průzkum
Pražský okruh funguje například na jihozápadě Prahy. Foto: archiv

Pražané i Středočeši podporují dostavbu obchvatu metropole, ukázal průzkum

Velká většina Pražanů a Středočechů se domnívá, že Pražský okruh je důležitý pro dopravu a již měl být dávno dokončen. Vyplývá to z průzkumu, který pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na vzorku 1000 respondentů zpracovala agentura STEM/MARK. ČTK to sdělil mluvčí projektu dostavby okruhu Martin Opatrný. Do konce roku by měl začít fungovat nový web s informacemi o projektu dostavby.

Vnější okruh kolem Prahy má po dokončení měřit asi 83 kilometrů, v současnosti je v provozu zhruba polovina. Na jihovýchodě metropole zbývá dokončit úsek mezi Běchovicemi a D1 označovaný číslem 511, jehož stavbu plánuje ŘSD zahájit příští rok. Tři úseky severní části mezi Ruzyní a Satalicemi jsou nyní ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

V průzkumu podle Opatrného 88 procent respondentů souhlasilo s tím, že Pražský okruh už měl být dávno hotov. Dvě procenta nesouhlasila, za zbytečný jej považuje pět procent respondentů a stejný podíl nemá jasný názor.

Dostavba okruhu podle 87 procent z dotazovaných může výrazně zrychlit dopravu, podle 81 procent může pomoci s nákladní dopravou a 80 procent dotázaných si myslí, že pomůže s uvolněním komunikací ve vnitřní Praze. Názor, že dostavba nijak neovlivní dopravní situaci v Praze, podpořilo jen 12 procent dotázaných, dodal mluvčí.

„Lidí, kteří si uvědomují, že Pražský okruh je klíčovou stavbou na dálniční síti, která pomůže nejen dopravě v Praze, postupně přibývá," uvedl ředitel ŘSD Radek Mátl. Dodal, že organizace se snaží vyjít vstříc požadavkům dotčených městských částí, měst a obcí pomocí kompenzačních opatření.

„Většina diskusí ohledně okruhu i přes výhrady odpůrců probíhá konstruktivně a většina lidí rozumí tomu, že bez dostavby okruhu doprava v Praze a její aglomeraci bude kritická," dodal.

Z průzkumu podle Opatrného také vyplynulo, že s již hotovou částí okruhu je velká většina jeho uživatelů spokojena. Dodal, že zájem o projekt dostavby je vysoký a pouze 12 procent respondentů deklarovalo nezájem o téma. Zároveň však 57 procent dotázaných uvedlo, že nemá dostatek informací. „I proto bude do konce letošního roku na adrese www.prazskyokruh.info spuštěn web se všemi důležitými informacemi k dostavbě Pražského okruhu," sdělil mluvčí.

Silniční okruh kolem Prahy je součástí národní dálniční sítě s transevropským významem. Po dokončení má propojit dálnice sbíhající se v Praze, které do hlavního města přivádějí tisíce automobilů tranzitní dopravy, a zajistit možnost metropoli pohodlně objet. Naposledy se Pražský okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy začaly fungovat tři úseky jižní části. První úsek se otevřel před zhruba 40 lety, a to 20. září 1983.


Autor: ČTK

Aplikace KOOPILOT funguje už přes rok, užívá ji už deset tisíc řidičů

10. července 2024 ve 12:46

Vloni v květnu představila pojišťovna Kooperativa unikátní aplikaci KOOPILOT, která vyhodnocuje styl jízdy řidiče. Klienti si ji zdarma nainstalují do svého chytrého telefonu při sjednání pojištění vozidla a na základě hodnocení této aplikace mohou získat část zaplaceného...

Sládkovičovu ulici čeká několikaměsíční rekonstrukce

10. července 2024 v 10:25

Na tři etapy z různým dopravním režimem je rozdělena celková rekonstrukce Sládkovičovy na sídlišti Krč. První etapa začíná ve středu 10. července a potrvá až do pátku 9. srpna. Druhá, navazující etapa, by měla být hotova do pondělí 9. září a poslední etapa pak skončí v úterý...

Praha 14: Letní čištění ulic

8. července 2024 ve 12:17

Letní blokové čištění ulic bude v Praze 9 probíhat v termínu od 29. července do 9. srpna.

Oprava kanalizační stoky ve Vrbově pokračuje

3. července 2024 ve 14:20

V průběhu letních prázdnin pokračuje oprava kanalizační stoky ve Vrbově ulici. Výraznější změnu řidiči i chodci zaznamenají na úrovni čerpací stanice EuroOil na jedné straně ulice, a Střední školy gastronomické a hotelové na straně druhé.

Další články
Nahoru