Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané i Středočeši podporují dostavbu obchvatu metropole, ukázal průzkum
Pražský okruh funguje například na jihozápadě Prahy. Foto: archiv

Pražané i Středočeši podporují dostavbu obchvatu metropole, ukázal průzkum

Velká většina Pražanů a Středočechů se domnívá, že Pražský okruh je důležitý pro dopravu a již měl být dávno dokončen. Vyplývá to z průzkumu, který pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na vzorku 1000 respondentů zpracovala agentura STEM/MARK. ČTK to sdělil mluvčí projektu dostavby okruhu Martin Opatrný. Do konce roku by měl začít fungovat nový web s informacemi o projektu dostavby.

Vnější okruh kolem Prahy má po dokončení měřit asi 83 kilometrů, v současnosti je v provozu zhruba polovina. Na jihovýchodě metropole zbývá dokončit úsek mezi Běchovicemi a D1 označovaný číslem 511, jehož stavbu plánuje ŘSD zahájit příští rok. Tři úseky severní části mezi Ruzyní a Satalicemi jsou nyní ve fázi posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).

V průzkumu podle Opatrného 88 procent respondentů souhlasilo s tím, že Pražský okruh už měl být dávno hotov. Dvě procenta nesouhlasila, za zbytečný jej považuje pět procent respondentů a stejný podíl nemá jasný názor.

Dostavba okruhu podle 87 procent z dotazovaných může výrazně zrychlit dopravu, podle 81 procent může pomoci s nákladní dopravou a 80 procent dotázaných si myslí, že pomůže s uvolněním komunikací ve vnitřní Praze. Názor, že dostavba nijak neovlivní dopravní situaci v Praze, podpořilo jen 12 procent dotázaných, dodal mluvčí.

„Lidí, kteří si uvědomují, že Pražský okruh je klíčovou stavbou na dálniční síti, která pomůže nejen dopravě v Praze, postupně přibývá," uvedl ředitel ŘSD Radek Mátl. Dodal, že organizace se snaží vyjít vstříc požadavkům dotčených městských částí, měst a obcí pomocí kompenzačních opatření.

„Většina diskusí ohledně okruhu i přes výhrady odpůrců probíhá konstruktivně a většina lidí rozumí tomu, že bez dostavby okruhu doprava v Praze a její aglomeraci bude kritická," dodal.

Z průzkumu podle Opatrného také vyplynulo, že s již hotovou částí okruhu je velká většina jeho uživatelů spokojena. Dodal, že zájem o projekt dostavby je vysoký a pouze 12 procent respondentů deklarovalo nezájem o téma. Zároveň však 57 procent dotázaných uvedlo, že nemá dostatek informací. „I proto bude do konce letošního roku na adrese www.prazskyokruh.info spuštěn web se všemi důležitými informacemi k dostavbě Pražského okruhu," sdělil mluvčí.

Silniční okruh kolem Prahy je součástí národní dálniční sítě s transevropským významem. Po dokončení má propojit dálnice sbíhající se v Praze, které do hlavního města přivádějí tisíce automobilů tranzitní dopravy, a zajistit možnost metropoli pohodlně objet. Naposledy se Pražský okruh řidičům rozšířil v roce 2010, kdy začaly fungovat tři úseky jižní části. První úsek se otevřel před zhruba 40 lety, a to 20. září 1983.


Autor: ČTK

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru