Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražané do konce června vytřídili přes 400 tun kovových obalů a pár tun kávových kapslí
V areálu Pražských služeb ve Vysočanech byla předloni v roce 2019 zprovozněna poloautomatická linka na třídění kovových obalů. Toto je násypka s kovovými obaly. Zdroj foto: Pražské služby

Pražané do konce června vytřídili přes 400 tun kovových obalů a pár tun kávových kapslí

Pražané za první šest měsíců letošního roku vytřídili přes 408 tun kovových obalů a 3,86 tuny hliníkových kávových kapslí. Informoval o tom Radim Mana, mluvčí Pražských služeb, které se o odpad v metropoli starají.

Alespoň jednou týdně vypije doma plechovku téměř polovina Čechů, jak vyplývá z dat celoevropské iniciativy Každá plechovka se počítá. S tím roste požadavek na recyklaci tohoto typu nápojového obalu.

V metropoli se kovové obaly třídí od poloviny roku 2016 a od roku 2019 pomáhá se separací obsahu šedých nádob poloautomatická linka ve Vysočanech.

Linka se skládá z pásového dopravníku a dvou separátorů. První tvoří magnet, který vyseparuje železné kovy. Obaly a produkty z neželezných kovů putují do druhého separátoru. Ten funguje na bázi vířivých proudů. Následně je odpad slisován a odevzdán odběratelům k dalšímu zpracování.

„Separace a následná recyklace hliníku a dalších neželezných kovů je nezbytným dílkem skládačky pro princip cirkulární ekonomiky a snížení ekologické zátěže související s těžbou těchto kovů,“ sdělil mluvčí Mana.

V nádobách podle něj končí jen menšina použitých kovových obalů. Z průzkumu organizace Každá plechovka se počítá vychází, že pouze 42 procent těch, kteří doma plechovku vypijí, ji zároveň vždy zrecyklují.

Naproti tomu Britové a Irové recyklují v 67 procentech případů. Podobná čísla vychází v Itálii i ve Španělsku. O něco lépe na tom jsou Češi při konzumaci venku, kdy si cestu ke správnému kontejneru najde 39 procent občanů České republiky.

„To ale dlouhodobě nestačí. Evropská unie chce podíl zrecyklovaného hliníku zvýšit na 50 procent do roku 2025. Důvod je jasný. Recyklace hliníkových obalů je významně šetrnější než výroba nových.,“ sdělil Mana.

Od loňska lze do šedých nádob házet použité hliníkové kávové kapsle. Společnost Nespresso od nás následně hliníkové kapsle odebírá a dále je předává k recyklaci.

Do separačních nádob však nelze házet všechny obaly. „Nepatří do nich tlakové obaly od kosmetiky a cestovních vařičů, neboť hrozí jejich vznícení. Do kontejneru nepatří ani staré hasicí přístroje, nádoby od motorových olejů, benzinu, barev, plastové kávové kapsle a dalších chemických nebo nebezpečných látek,“ dodal Mana.

Zároveň apeloval, aby Pražané plechovky i konzervy před vyhozením sešlapávali a zmenšili tak jejich objem. Kovové obaly nemají být vyhazovány v igelitových sáčcích. Ty totiž znesnadňují třídění na lince.


Autor: Karel Netolický

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

Včera ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Další články
Nahoru