Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražané dluží přes deset miliard, město se připojí k milostivému podzimu
Peníze. Ilustrační foto: archiv

Pražané dluží přes deset miliard, město se připojí k milostivému podzimu

Praha se připojí k takzvanému milostivému podzimu, kdy se dlužníci mohou zbavit svých dluhů vůči státu a samosprávám. Kromě magistrátu se k akci připojí také 12 radnic městských částí. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé.

Lidé v metropoli dluží přes deset miliard korun, z nichž dluh k radnicím a magistrátu činí 12,87 milionu, nejčastěji za poplatek za psy. O materiálu jednali zastupitelé v červnu, kdy rozhodnutí odložili, neboť zákon umožňující oddlužení nebyl propsán do Sbírky zákonů. Akce začala v létě a potrvá do konce listopadu.

„Milostivý podzim je akce, která navazuje na opakované milostivé léto. Nicméně podzim řeší jiné exekuce, týká se správních exekucí, které vedou úřady a primárně největší potenciál má u dluhů, exekucí vedených finanční a celní správou," řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

Většinu peněz dluží lidé státu. „V Praze se to týká dluhů ve výši necelých 13 milionů korun. Odpuštěné příslušenství pak je necelé tři miliony. Vnímám to jako příležitost upozornit Pražany, že mohou řešit své dluhy vůči státu," řekl Zábranský.

Nejvyšší částky dosahují dluhy za poplatky za psy, více než 6,83 milionu korun. Na druhém místě je dluh za místní poplatek za užívání veřejného prostranství, který dosahuje téměř čtyř milionů korun. Lidé také dluží 1,36 milionu korun za poplatky za svoz odpadu.

Dokument zastupitelé projednávali podruhé, poprvé to bylo na zasedání letos před prázdninami. „V červnu nebyl ve Sbírce zákonů, což jsem považoval za skandální, tudíž jsme nemohli hlasovat o něčem, co neexistovalo," řekl poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

K akci se přidala také většina velkých městských částí. „To, že se Praha a městské části připojily, je spíš marketingová záležitost. Tím, že o tom mluvíme, tak pomůžeme tomu, abychom připomněli Pražanům, kteří mají dluh vůči státu," dodal Nacher.

Milostivý podzim navázal na dvě dřívější akce s názvem milostivé léto, které umožnily lidem s exekucí zbavit se svých dluhů u veřejných institucí. Pokud splatili původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, tak penále, úroky a další platby se jim odpustily a exekuční řízení se zastavilo. V Praze se většina zastavených exekucí týkala pokut za jízdu načerno.


Autor: ČTK

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru