Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražané dluží přes deset miliard, město se připojí k milostivému podzimu
Peníze. Ilustrační foto: archiv

Pražané dluží přes deset miliard, město se připojí k milostivému podzimu

Praha se připojí k takzvanému milostivému podzimu, kdy se dlužníci mohou zbavit svých dluhů vůči státu a samosprávám. Kromě magistrátu se k akci připojí také 12 radnic městských částí. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé.

Lidé v metropoli dluží přes deset miliard korun, z nichž dluh k radnicím a magistrátu činí 12,87 milionu, nejčastěji za poplatek za psy. O materiálu jednali zastupitelé v červnu, kdy rozhodnutí odložili, neboť zákon umožňující oddlužení nebyl propsán do Sbírky zákonů. Akce začala v létě a potrvá do konce listopadu.

„Milostivý podzim je akce, která navazuje na opakované milostivé léto. Nicméně podzim řeší jiné exekuce, týká se správních exekucí, které vedou úřady a primárně největší potenciál má u dluhů, exekucí vedených finanční a celní správou," řekl radní Adam Zábranský (Piráti).

Většinu peněz dluží lidé státu. „V Praze se to týká dluhů ve výši necelých 13 milionů korun. Odpuštěné příslušenství pak je necelé tři miliony. Vnímám to jako příležitost upozornit Pražany, že mohou řešit své dluhy vůči státu," řekl Zábranský.

Nejvyšší částky dosahují dluhy za poplatky za psy, více než 6,83 milionu korun. Na druhém místě je dluh za místní poplatek za užívání veřejného prostranství, který dosahuje téměř čtyř milionů korun. Lidé také dluží 1,36 milionu korun za poplatky za svoz odpadu.

Dokument zastupitelé projednávali podruhé, poprvé to bylo na zasedání letos před prázdninami. „V červnu nebyl ve Sbírce zákonů, což jsem považoval za skandální, tudíž jsme nemohli hlasovat o něčem, co neexistovalo," řekl poslanec a opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

K akci se přidala také většina velkých městských částí. „To, že se Praha a městské části připojily, je spíš marketingová záležitost. Tím, že o tom mluvíme, tak pomůžeme tomu, abychom připomněli Pražanům, kteří mají dluh vůči státu," dodal Nacher.

Milostivý podzim navázal na dvě dřívější akce s názvem milostivé léto, které umožnily lidem s exekucí zbavit se svých dluhů u veřejných institucí. Pokud splatili původní dlužnou částku a poplatek 908 korun exekutorovi, tak penále, úroky a další platby se jim odpustily a exekuční řízení se zastavilo. V Praze se většina zastavených exekucí týkala pokut za jízdu načerno.


Autor: ČTK

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Další články
Nahoru