dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Právník zastupitelům: možná jste se dopustili trestného činu. Reakce? Končíme s tebou!
Úřad MČ Praha 1. Foto: archiv

Právník zastupitelům: možná jste se dopustili trestného činu. Reakce? Končíme s tebou!

Městská část Praha 1 zbavila plné moci právníka Libora Petříčka, jenž ji zastupoval v případě smluv, které byly v minulosti uzavřeny ohledně správy domů Na Poříčí 36 a 38. Práník upozornil na plýtvání veřejnými prostředky.

Většině zastupitelů byl prosti srsti právní názor právníka Libora Petříčka, že se zastupitelé mohli dopustit trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Proti odnětí právní moci hlasovala část opozice.

Jedno starší hlasování je podle jeho slov už promlčené, pozdější ale nikoli. Škoda podle něj již nyní přesahuje 100 milionů korun. Městské části proto doporučil podat trestní oznámení. Bude-li takto pokračováno, mohlo by se podle něj jednat o způsobení další mnohamilionové škody.

Odkázal přitom na členy Rady hlavního města Prahu, kdy většina z nich byla za vlády ODS a TOP 09 v „kauze Opencard“ obviněna kvůli hlasování o uzavření smlouvy s firmou Haguess.

Nájemníkům se konání Prahy 1 nelíbí

Nájemníci bytů v domě Na Poříčí jsou nespokojeni s tím, že dvojdům patřící městské části, kde se nacházejí i nebytové prostory, spravuje soukromá společnost, která z toho má milionové výnosy, o než přichází městská část. Zároveň požadují privatizaci, ze které byli vyřazeni.

Smlouva, která byla v roce 1996 uzavřena s firmou ACCT, později EP-SC, je pro městskou část nevýhodná i podle mnohých zastupitelů: 75 % nájmu inkasuje firma, která je vedena jako správcovská, jen 25 % náleží Praze 1, která platí přibližně i 50 % rekonstrukcí. Pražský patriot o tom již podrobně informoval.

Nájemník domu Na Poříčí 38 a předseda občanského sdružení Vlastní bydlení v Praze 1 Pavel Vandas uvedl, že „odkloněny“ takto byly už desítky milionů korun, které mohly putovat do kasy městské části. Obyvatelka Prahy 1 Pavla Johnsonová to nazvala „tunelováním obecního majetku“.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru