dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Právo

Právní poradna: změny v dědické dani od 1. ledna 2014. Bezdětný senior chce kvůli ní uzavřít registrované partnerství

Jsem bezdětný senior, který nemá žádné blízké příbuzné. Snad sestřenici a bratrance, o kterých ale vím jen málo, neznám ani jejich bydliště. Potkal jsem dávného kamaráda, který je na tom stejně, snad ještě hůř, neví o žádném příbuzném, je úplně sám, a tak jsme se rozhodli si pomáhat, a tím pádem si také vzájemně odkázat majetek po smrti jednoho z nás. Já mám dva byty a chatu s parcelou, on je na tom podobně, taky má dva byty a parcelu. Majetek jsme nabyli prací, nebylo to žádné dědictví. Je jasné, že ten z nás, kdo umře poslední, bude muset nějaký ten zbývající majetek někomu odkázat. Pokud to budu já, nechci to dát příbuzným, ale chci pomoc někomu postiženému, já jako nejhorší postižení cítím slepotu, a tak bych to chtěl odkázat slepeckému ústavu. Je mi jasné, že ta dědická daň bude dosti vysoká, a tak se ptám: máme v úmyslu si sjednat „registrované partnerství“. Jsou potom ty dědické poplatky nižší, pro slepce by potom zůstalo více peněz? David Š.

Pokud jde o výši daně dědické, tak ta je doposud upravena v zákoně č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Tento zákon však je ke dni 1. 1. 2014 zrušen.

Podle § 19 tohoto zákona je od daně dědické osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině. Do první skupiny patří příbuzní v řadě přímé a manželé. Do druhé skupiny pak patří ostatní příbuzní vyjmenovaní v § 11 odst. 3 tohoto zákona, mezi které jsou zařazeny i osoby, které se zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na zůstavitele.

Pokud tedy s přítelem splňujete tuto podmínku, pak tedy budete od daně dědické osvobozeni. V případě, že byste podmínku pro osvobození od daně nesplňovali, pak bude předmět dědictví podléhat dani stanovené podle § 14 tohoto zákona. Výše daně je stanovena progresivně s ohledem na výši základu, přičemž základní sazba daně při základu do 1.000.000,– Kč činí 7 %.

S účinností od 1. 1. 2014 je tento zákon zrušen, přičemž se nabytí dědictví posuzuje jako příjem dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Podle § 4a písm. a) tohoto zákona je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen bezúplatný příjem z nabytí dědictví nebo odkazu. Z tohoto ustanovení vyplývá, že nadále budou u fyzických osob od daně osvobozeny veškeré příjmy z nabytí dědictví, ať už se jedná o osoby v příbuzenském či obdobném poměru nebo nikoliv.

JUDr. Jan Langmeier, advokát, www.langmeier.cz

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví v této rubrice.


Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Novela zákona o daních z příjmů: Podnikatelům se vyplatí změny využít už letos

24. října 2017 v 11:02 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání...

Registrujte se na seminář. Téma? GPDR - seznámení a poznatky z praxe

16. října 2017 ve 20:08 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Advokátní kanceláří macek I legal chystá na listopad seminář na téma GPDR – seznámení a poznatky z praxe. Volná místa jsou ještě k dispozici. 

Právní úprava kamerových systémů podle GDPR

8. října 2017 v 15:59 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

To, že bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, tzv. obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně též nazýváno GDPR podle anglické zkratky general data protection regulation, je již mezi podnikateli poměrně známou skutečností. Stále však mnoho z nich tápe v některých...

Právo: Kdy je možné domáhat se opravy zdi na hranici sousedních pozemků?

28. srpna 2017 v 08:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Oddělení sousedních pozemků je každodenní problém a v praxi často nastávají případy, kdy není možné jednoznačně určit, kde se nachází jejich přesná hranice. Zákon číslo 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), problematiku hraničních linií na rozdíl od svého předchůdce reguluje poměrně...

E-shopy budou muset měnit obchodní podmínky. Nařízení EU začne platit v květnu 2018

21. srpna 2017 v 09:10 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nově přijaté nařízení EU, které se dotýká v podstatě téměř všech podnikatelů, se pochopitelně výrazně dotkne i fungování majitelů a provozovatelů eshopů.

Právní pohled: Jak postupovat, pokud má soused žumpu na mém pozemku?

17. srpna 2017 v 08:04 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nastane-li v sousedských vztazích situace, že soused dlouhodobě užívá žumpu, která je na hranicích jeho pozemku s vaším nebo dokonce přímo na vašem pozemku existuje hned několik možností, jak tuto situaci právně vyřešit.

Může se vám hodit: Jak se bránit sousedovi, který ohrožuje čistotu vaší vody

2. srpna 2017 v 09:10 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pokud už se vám někdy stalo, že váš soused ohrožoval čistotu vaši vody ve studni, pak v následujících řádcích se dozvíte, jak se mu bránit.

Česká republika má zaplatit majitelům bytů miliony

17. července 2017 ve 14:42 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (dále „ESLP“) odmítl odvolání České republiky ve věci ČAPSKÝ a JESCHKEOVÁ proti ČESKÉ REPUBLICE a potvrdil tak své dřívější rozhodnutí z 9. února 2017, které tímto nabylo právní moci dne 3. července 2017. Rozsudkem bylo výše uvedeným majitelům bytů...

Novela vyhlášky o registraci vozidel

30. června 2017 v 09:56 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva dopravy č. 158/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o již třetí novelizaci vyhlášky o registraci vozidel v roce 2017.

Další články
Nahoru