dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Právo

Právní poradna: přepíšu svůj pobyt jinam aneb jak se nezbavovat exekutora

Obracím se na Vás anonymně, neboť mám velké problémy se splácením svých dluhů a celá záležitost je mi již velmi trapná. Známý mi doporučil, abych si nechal přepsat svůj trvalý pobyt na úřad a zabránil tak exekutorovi, aby mně zabavil věci z mé domácnosti. Přemýšlel jsem i o možnosti, že bych si pobyt přepsal na jiné místo, kde se nezdržuji. Prosím o radu, zda tak opravdu mohu řešit svou situaci, tedy hlavně zda mě úřad nějak zapíše.

V zákonem předvídaných případech se opravdu místem Vašeho trvalého pobytu může stát adresa tzv. ohlašovny pobytu (v Praze úřadu městské části, jinde typicky obecního úřadu). Jestliže si podáte řádně vyplněnou žádost a splňujete zákonné podmínky, úřad musí rozhodnout.

Dané podmínky Vám nebudu popisovat, neboť ve Vašem případě přepsání adresy na ohlašovnu neřeší vůbec nic, podobně jako nevyřešíte svou situaci přepsáním své adresy na jiné místo. Tímto jednáním byste se pouze zbavil možnosti přebírat si úřední korespondenci a včas na ni reagovat.

Ve většině případů se totiž uplatní tzv. fikce doručení – i když si úřední zásilku určenou do vlastních rukou fakticky nepřevezmete, považuje se po uplynutí 10 denní lhůty za doručenou. Navíc exekutorovi nebude činit potíže zjistit, že majetek máte na jiném místě a tento bude zřejmě dříve či později exekutorem sepsán.

Navíc ani nařízená exekuce však neznamená, že exekutor začne bez dalšího zabavovat Vaše věci. Exekuce se provádí hlavně srážkami ze mzdy nebo „obstavením“ bankovního účtu.

Nejste-li schopen dostát svým závazkům, doporučuji Vám obrátit se na nějakou neziskovou organizaci v místě Vašeho bydliště a nechat si poradit, zda ve Vašem případě nebude lepší podat insolvenční návrh s návrhem na povolení oddlužení.

Mgr. Jan Houser, advokát, AK ROTT s.r.o., www.akrott.net

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví v této rubrice.


Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Novela zákona o daních z příjmů: Podnikatelům se vyplatí změny využít už letos

24. října 2017 v 11:02

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání...

Registrujte se na seminář. Téma? GPDR - seznámení a poznatky z praxe

16. října 2017 ve 20:08

Advokátní kanceláří macek I legal chystá na listopad seminář na téma GPDR – seznámení a poznatky z praxe. Volná místa jsou ještě k dispozici. 

Právní úprava kamerových systémů podle GDPR

8. října 2017 v 15:59

To, že bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, tzv. obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně též nazýváno GDPR podle anglické zkratky general data protection regulation, je již mezi podnikateli poměrně známou skutečností. Stále však mnoho z nich tápe v některých...

Právo: Kdy je možné domáhat se opravy zdi na hranici sousedních pozemků?

28. srpna 2017 v 08:15

Oddělení sousedních pozemků je každodenní problém a v praxi často nastávají případy, kdy není možné jednoznačně určit, kde se nachází jejich přesná hranice. Zákon číslo 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), problematiku hraničních linií na rozdíl od svého předchůdce reguluje poměrně...

E-shopy budou muset měnit obchodní podmínky. Nařízení EU začne platit v květnu 2018

21. srpna 2017 v 09:10

Nově přijaté nařízení EU, které se dotýká v podstatě téměř všech podnikatelů, se pochopitelně výrazně dotkne i fungování majitelů a provozovatelů eshopů.

Právní pohled: Jak postupovat, pokud má soused žumpu na mém pozemku?

17. srpna 2017 v 08:04

Nastane-li v sousedských vztazích situace, že soused dlouhodobě užívá žumpu, která je na hranicích jeho pozemku s vaším nebo dokonce přímo na vašem pozemku existuje hned několik možností, jak tuto situaci právně vyřešit.

Může se vám hodit: Jak se bránit sousedovi, který ohrožuje čistotu vaší vody

2. srpna 2017 v 09:10

Pokud už se vám někdy stalo, že váš soused ohrožoval čistotu vaši vody ve studni, pak v následujících řádcích se dozvíte, jak se mu bránit.

Česká republika má zaplatit majitelům bytů miliony

17. července 2017 ve 14:42

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (dále „ESLP“) odmítl odvolání České republiky ve věci ČAPSKÝ a JESCHKEOVÁ proti ČESKÉ REPUBLICE a potvrdil tak své dřívější rozhodnutí z 9. února 2017, které tímto nabylo právní moci dne 3. července 2017. Rozsudkem bylo výše uvedeným majitelům bytů...

Novela vyhlášky o registraci vozidel

30. června 2017 v 09:56

Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva dopravy č. 158/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o již třetí novelizaci vyhlášky o registraci vozidel v roce 2017.

Další články
Nahoru