dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Právo

Právní poradna: Opatrovník nemůže zasahovat do prodeje nemovitosti

S manželkou jsme si našli dům na prodej. Líbí se nám a chtěli bychom si na něj vzít hypotéku, ale je tu jeden problém. Dům vlastní pan Novák (skutečné jméno bylo změněno) a zrekonstruoval ho. Stavbu na Nováka napsala jeho babička, která tam má stále trvalé bydliště. Žena leží už 9 let na psychiatrické léčebně, má za s sebou 8 mrtvic, nekomunikuje se světem a jen se „čeká, kdy umře“. Nepozná ani svoji vlastní rodinu. Na tuto babičku má podpisové právo strýc pana Nováka, který s prodejem domu nesouhlasí. Co teď mámě dělat, když se nedá se strýcem pana Nováka domluvit? Byla by možná hypotéka na tento dům s věcným břemenem 1 600 000 korun? L. K.

Trvalý pobyt je v ust, § 10 odst. 1 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, definován jako „adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v registru obyvatel, …, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání“.

Tento zákon také uvádí, že ze samotného přihlášení k trvalému pobytu nevyplývají této osobě žádná práva k nemovitosti, ke které je přihlášena, a ani k vlastníkovi této nemovitosti. Babička pana Nováka nemá k nemovitosti na základě trvalého pobytu žádná zvláštní práva, a tedy ani její opatrovník (strýc pana Nováka) nemůže žádným způsobem zasahovat do prodeje nemovitosti.

V případě, že se stanete novým vlastníkem nemovitosti, můžete na základě ust. § 12 odst. 2 zákona o evidenci obyvatel navrhnout zrušení trvalého pobytu babičky pana Nováka z důvodu, že babička pana Nováka již neužívá předmětný dům k bydlení, jelikož tam několik let již nebydlí.

Jiná situace by nastala, kdyby babička pana Nováka měla v uvedené nemovitosti nejen přihlášený trvalý pobyt, ale taktéž by bylo v její prospěch zřízeno věcné břemeno doživotního (bezplatného) užívání domu, popřípadě určitých konkrétních prostor v domě.

Pokud má babička zřízené výše uvedené věcné břemeno, a tedy má právo bezplatně užívat předmětný dům až do její smrti, znamená to, že v případě, že tento dům koupíte do pana Nováka, nabudete spolu s tímto domem i věcné břemeno užívaní domu babičkou.

Z praktického hlediska to znamená, že jí nesmíte bránit užívat prostory, které jsou vymezeny ve smlouvě o zřízení věcného břemene, a musíte respektovat i jiná omezení plynoucí ze smlouvy o zřízení věcného břemene.

Avšak ani věcné břemeno nebrání majiteli nemovitosti, panu Novákovi, aby mohl svobodně prodat nemovitost, jež je v jeho výlučném vlastnictví. Opatrovník babičky nemůže ani v tomto případě zasahovat do prodeje nemovitosti a nijak tento převod mařit.

Další články v rubrice Právní poradna JSOU ZDE.

Autorem odpovědi je Mgr. Zuzana Gergeľová, advokátní koncipientka
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o.

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví rubrice Právní poradna.


Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Novela zákona o daních z příjmů: Podnikatelům se vyplatí změny využít už letos

24. října 2017 v 11:02

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání...

Registrujte se na seminář. Téma? GPDR - seznámení a poznatky z praxe

16. října 2017 ve 20:08

Advokátní kanceláří macek I legal chystá na listopad seminář na téma GPDR – seznámení a poznatky z praxe. Volná místa jsou ještě k dispozici. 

Právní úprava kamerových systémů podle GDPR

8. října 2017 v 15:59

To, že bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, tzv. obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně též nazýváno GDPR podle anglické zkratky general data protection regulation, je již mezi podnikateli poměrně známou skutečností. Stále však mnoho z nich tápe v některých...

Právo: Kdy je možné domáhat se opravy zdi na hranici sousedních pozemků?

28. srpna 2017 v 08:15

Oddělení sousedních pozemků je každodenní problém a v praxi často nastávají případy, kdy není možné jednoznačně určit, kde se nachází jejich přesná hranice. Zákon číslo 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), problematiku hraničních linií na rozdíl od svého předchůdce reguluje poměrně...

E-shopy budou muset měnit obchodní podmínky. Nařízení EU začne platit v květnu 2018

21. srpna 2017 v 09:10

Nově přijaté nařízení EU, které se dotýká v podstatě téměř všech podnikatelů, se pochopitelně výrazně dotkne i fungování majitelů a provozovatelů eshopů.

Právní pohled: Jak postupovat, pokud má soused žumpu na mém pozemku?

17. srpna 2017 v 08:04

Nastane-li v sousedských vztazích situace, že soused dlouhodobě užívá žumpu, která je na hranicích jeho pozemku s vaším nebo dokonce přímo na vašem pozemku existuje hned několik možností, jak tuto situaci právně vyřešit.

Může se vám hodit: Jak se bránit sousedovi, který ohrožuje čistotu vaší vody

2. srpna 2017 v 09:10

Pokud už se vám někdy stalo, že váš soused ohrožoval čistotu vaši vody ve studni, pak v následujících řádcích se dozvíte, jak se mu bránit.

Česká republika má zaplatit majitelům bytů miliony

17. července 2017 ve 14:42

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (dále „ESLP“) odmítl odvolání České republiky ve věci ČAPSKÝ a JESCHKEOVÁ proti ČESKÉ REPUBLICE a potvrdil tak své dřívější rozhodnutí z 9. února 2017, které tímto nabylo právní moci dne 3. července 2017. Rozsudkem bylo výše uvedeným majitelům bytů...

Novela vyhlášky o registraci vozidel

30. června 2017 v 09:56

Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva dopravy č. 158/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o již třetí novelizaci vyhlášky o registraci vozidel v roce 2017.

Další články
Nahoru