dnes
Úterý - polojasno
12°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
11°C
Právo

Právní poradna: Opatrovník nemůže zasahovat do prodeje nemovitosti

S manželkou jsme si našli dům na prodej. Líbí se nám a chtěli bychom si na něj vzít hypotéku, ale je tu jeden problém. Dům vlastní pan Novák (skutečné jméno bylo změněno) a zrekonstruoval ho. Stavbu na Nováka napsala jeho babička, která tam má stále trvalé bydliště. Žena leží už 9 let na psychiatrické léčebně, má za s sebou 8 mrtvic, nekomunikuje se světem a jen se „čeká, kdy umře“. Nepozná ani svoji vlastní rodinu. Na tuto babičku má podpisové právo strýc pana Nováka, který s prodejem domu nesouhlasí. Co teď mámě dělat, když se nedá se strýcem pana Nováka domluvit? Byla by možná hypotéka na tento dům s věcným břemenem 1 600 000 korun? L. K.

Trvalý pobyt je v ust, § 10 odst. 1 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, definován jako „adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v registru obyvatel, …, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání“.

Tento zákon také uvádí, že ze samotného přihlášení k trvalému pobytu nevyplývají této osobě žádná práva k nemovitosti, ke které je přihlášena, a ani k vlastníkovi této nemovitosti. Babička pana Nováka nemá k nemovitosti na základě trvalého pobytu žádná zvláštní práva, a tedy ani její opatrovník (strýc pana Nováka) nemůže žádným způsobem zasahovat do prodeje nemovitosti.

V případě, že se stanete novým vlastníkem nemovitosti, můžete na základě ust. § 12 odst. 2 zákona o evidenci obyvatel navrhnout zrušení trvalého pobytu babičky pana Nováka z důvodu, že babička pana Nováka již neužívá předmětný dům k bydlení, jelikož tam několik let již nebydlí.

Jiná situace by nastala, kdyby babička pana Nováka měla v uvedené nemovitosti nejen přihlášený trvalý pobyt, ale taktéž by bylo v její prospěch zřízeno věcné břemeno doživotního (bezplatného) užívání domu, popřípadě určitých konkrétních prostor v domě.

Pokud má babička zřízené výše uvedené věcné břemeno, a tedy má právo bezplatně užívat předmětný dům až do její smrti, znamená to, že v případě, že tento dům koupíte do pana Nováka, nabudete spolu s tímto domem i věcné břemeno užívaní domu babičkou.

Z praktického hlediska to znamená, že jí nesmíte bránit užívat prostory, které jsou vymezeny ve smlouvě o zřízení věcného břemene, a musíte respektovat i jiná omezení plynoucí ze smlouvy o zřízení věcného břemene.

Avšak ani věcné břemeno nebrání majiteli nemovitosti, panu Novákovi, aby mohl svobodně prodat nemovitost, jež je v jeho výlučném vlastnictví. Opatrovník babičky nemůže ani v tomto případě zasahovat do prodeje nemovitosti a nijak tento převod mařit.

Další články v rubrice Právní poradna JSOU ZDE.

Autorem odpovědi je Mgr. Zuzana Gergeľová, advokátní koncipientka
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o.

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví rubrice Právní poradna.


GDPR je už nějakou dobu s námi, na co si dávat největší pozor?

20. ledna 2019 v 07:32

Úřad pro ochranu osobních údajů na svých stránkách pravidelně zveřejňuje odpovědi na dotazy, které poskytl v rámci svobodného přístupu k informacím. Z nich je zřejmé několik velmi zajímavých skutečností.

Novinky pro podnikatele a zaměstnavatele v roce 2019

22. prosince 2018 v 08:30

Jste podnikatel nebo zaměstnavatel a nejste si jistý, jaké legislativní změny a novinky Vás čekají v roce 2019? Přinášíme vám článek se stručným shrnutím, co vás čeká příští rok.

Jak s nevyčerpanou dovolenou ke konci roku? Převádí se do nového roku, propadá nebo se proplácí?

21. prosince 2018 v 08:17

Nevyčerpaná dovolená se převádí do dalšího kalendářního roku. Nepropadá a ani se neproplácí. Zaměstnavatel vám peníze místo dovolené nabídnout ani nesmí. Vyplatit nevyčerpanou dovolenou vám může pouze v případě skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel by vám měl následně umožnit převedenou...

Proč (ne)uzavřít smlouvu o výkonu funkce jednatele?

16. prosince 2018 ve 22:13

Jste jednatelem v s.r.o. a chcete za výkon funkce kromě poděkování ze strany společníků získávat i finanční odměnu? Případně jste sami společníkem s.r.o. a zároveň jednatelem a máte v úmyslu vyplácet (si) za výkon funkce odměnu? Pokud jste na předchozí otázky odpověděli „ano“, budou se Vám hodit...

Hlavní město podporuje novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu

12. prosince 2018 v 07:25

Vláda České republiky 3. prosince projednala a schválila novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Městská rada oproti původnímu stanovisku tento pohled přehodnotila a novelu vlády podporuje. Rada hl. m. Prahy se vyslovila zejména pro podporu principu kontroly územních samosprávných celků ze...

Výpověď v práci? Jaké má zaměstnanec právo, ale i povinnosti

30. listopadu 2018 v 10:45

Zaměstnavatel odmítl podepsat moji výpověď. Co s tím? Odpovídá Jana Kaplická z Profesia.cz. Výpověď z pracovního poměru je jednostranný akt – znamená to, že výpověď se druhé straně prostě dá. Předání výpovědi ale má svá pravidla: výpověď musí být vždy písemná a v písemné podobě musí být vždy...

Zamýšlíte vstoupit do společnosti jako tichý společník?

10. listopadu 2018 v 18:13

V naší advokátní kanceláři Macek Legal často pro své klienty připravujeme smlouvy o tiché společnosti v rámci investorských vstupů do společností. Pro přiblížení, jak takové tiché společenství funguje, jaké má výhody a jaká úskalí, jsme se rozhodli napsat tento...

Nakupujte jako Němci nebo Francouzi, od prosince na národnosti nezáleží

8. listopadu 2018 v 08:14

Paní Jana nechává vánoční nákupy vždy až na prosinec a většinou nakupuje online. Letos svým vnoučatům může vybrat ten nejlepší dárek ve francouzských, švédských nebo třeba portugalských e-shopech. Koupí je za stejných podmínek jako místní občané. Může za to nové nařízení Evropské unie, které od...

Pozor na vyžadování souhlasu se zpracováním osobních údajů

7. listopadu 2018 v 07:59

Od 25. května 2018, kdy nabylo účinnosti obecné nařízení na ochranu osobních údajů, nebo-li GDPR (General Data Protection Regulation), jsou internetové stránky a hlavně emailové schránky uživatelů zahlceny požadavky na udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů. Řada příjemců těchto žádostí na...

Další články
Nahoru