dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
30°C
pozítří
Sobota - jasno
19°C
Právo

Právní poradna: mohou manželé sepsat společnou závěť? Novinkou občanského zákoníku je dědická smlouva

Dobrý den, zajímalo by nás, zda manželé mohou dát společnou závěť. V případě úmrtí jednoho z manželů, zda tato závěť platí a druhý manžel ji nemůže změnit. Děkujeme, Oskar a Nina K.

Občanský zákoník, č. 89/2012 Sb., pojem společné závětí manželů nezná. Závěť je odvolatelný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti osobně zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Pokud tedy chcete jako manželé sepsat závěť, musíte tak učinit každý zvlášť, nejlépe ve formě veřejné listiny, tedy před notářem. V případě, že byste tak učinili oba spolu na jedné listině, bude tato závěť neplatná. Každou již sepsanou závěť lze zrušit tím, že se sepíše závěť nová.

Novinkou, kterou přinesl nový občanský zákoník, je možnost sepsat takzvanou dědickou smlouvu. Jedná se o smlouvu mezi zůstavitelem a třetí osobou, která bude po smrti zůstavitele dědicem.

V dědické smlouvě lze rozhodnout o ¾ pozůstalosti, o zbylé ¼ musí zůstavitel rozhodnout zvlášť nebo ji nechat volnou. Dědická smlouva musí mít ze zákona formu veřejné listiny, tedy musí být sepsaná před notářem, jinak je neplatná.

Zvlášť je upravena dědická smlouva mezi manželi, ve které může jeden manžel povolat druhého za dědice, popř. se mohou za dědice povolat manželé navzájem. Ke zrušení dědické smlouvě je potřeba i souhlas smluvního dědice (třetí strany, popřípadě druhého manžela), který bude udělen před notářem.

Autorem odpovědi je JUDr. Jan Langmeier, advokát
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o.

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví v této rubrice.

Čtěte také:

Právní poradna: Když umřu, převedou se dluhy na partnera?

Právní poradna: změny v dědické dani od 1. ledna 2014 
  


Právní poradna: Kdy žádat o souhlas se zpracováním osobních údajů? Ne vždy je tento krok vhodný

17. června 2018 ve 22:32

Souhlasy kam se podíváš. Asi tak by se dala shrnout lavina mailů, které se na nás hrnuly ze všech stran od společností, které více či méně kreativně požadovaly udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Potřebujete právníka? Praha 10 nabízí bezplatné právní poradenství

31. května 2018 v 09:11

Občané městské části Praha 10, kteří se ocitnou v tíživé rodinné, bytové nebo finanční situaci, mohou využít projektu bezplatného právního poradenství. Služba je poskytována občanům MČ Praha 10, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a požádají o pomoc při řešení své situace sociální...

Přehled kontrol Úřadu pro ochranu osobních údajů za druhé pololetí roku 2017

18. dubna 2018 v 07:56

S přicházejícím nařízením GDPR a hrozbou sankcí a postihy od Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen  „ÚOOÚ“) je pro představu vhodné upozornit na současný stav a počet kontrol, které proběhly za rok 2017. Obrázek nechť si každý udělá sám.

Nový nález Ústavního soudu ve věci náhrady regulovaného nájemného

15. února 2018 v 08:14

V červenci roku 2017 jsme již psali o přelomovém rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (dále jen „ESLP“), kterým tento určil výši náhrady za omezení vlastnického práva regulací nájemného (https://www.maceklegal.cz/ceska-republika-ma-zaplatit-majitelum-bytu-miliony.html). Významnost...

Bezplatná právní poradna na radnici

12. února 2018 v 09:22

Centrum právní pomoci poskytuje občanům Prahy 13 základní právní poradenství zdarma. Je určeno pro ty, kteří se z různých důvodů ocitli v problematické situaci a nevědí si sami rady. Poskytne základní radu, jak v konkrétním případě postupovat. Poradí v oblasti rodinného a pracovního práva, náhrady...

Nová evidence skutečných majitelů právnických osob od začátku roku 2018

25. ledna 2018 v 08:21

Novelou zákona o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob vznikla nová povinnost evidovat skutečné majitele právnických osob a svěřeneckých fondů s účinností od 1. ledna 2018.

Bezplatná Právní poradna v Praze 9

3. ledna 2018 ve 14:44

Pro sociálně slabší občany, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9 je radnicí této městské části zřízena bezplatná právní poradna.

Jak je to s pořizováním a sdílením fotografií i jiných záznamů na sociálních sítích?

31. prosince 2017 v 01:16

Stále více uživatelů sociálních sítí řeší podobné otázky. Problematika sdílení cizího obsahu však není černobílá a je potřeba od sebe oddělit jednotlivé typové kategorie situací, které mohou nastat.

Další články
Nahoru